Seimūnai nuogąstauja, ar degalinėse neatsiras gudobelių ekstrakto puslitriai

Evelina Machova
2017-04-14
Siūlymai išplėsti nereceptinių vaistų prekybą mažmeninėse prekybos vietose ir degalinėse girdimi jau bene trečią Seimo kadenciją. Tačiau akivaizdu, kad šis klausimas - nemarus. Seimas po šypseną keliančių diskusijų, kurios labiau priminė humoro klubą „Juokiasi Seimas“, projektą dėl vaistų prekybos vietų išplėtimo grąžino iniciatoriams tobulinti. 
Seimūnai nuogąstauja, ar degalinėse neatsiras gudobelių ekstrakto puslitriai
Degalinėse jau galima įsigyti vaistinių priemonių, tačiau išplėsti prekybos nereceptiniais vaistais Seimas dar nesiryžta.

Kartais stebėdamas tai, kas vyksta Seime, kai svarstomos įstatymų pataisos, nežinai verkti ar juoktis. Tarkim, kad ir Seimo nario liberalo Eugenijaus Gentvilo pateiktas siūlymas išplėsti nereceptinių vaistų prekybos vietas. Daugiausia dėmesio sulaukė degalinės. Kai kurie Seimo nariai ėmė nuogąstauti, kad leidimas jose pardavinėti nereceptinius vaistus gali turėti siaubingų pasekmių. Konservatorius Sergėjus Jovaiša, pavyzdžiui, tikino, jog ne paslaptis, kad nemaža šalies piliečių dalis turi problemų dėl gudobelių ekstrakto lašų.
 
„Siūlymuose įžvelgiu labai daug gėrio, tačiau ar nebus taip, kad degalinėse vietoj alkoholio bus parduodamas gudobelių ekstraktas pusantro litro plastikiniuose buteliuose?“ – nesuprasi šmaikštaudamas ar ne, klausė Seimo narys. Nuomonę šia tema išsakė ne vienas seimūnas. Pajuokauti, žinoma, sveika, bet ar tikrai verta penkiolika minučių svarstyti problemą, kuri vargu ar turi pagrindo. Vaistinėje gudobelių ekstrakto 25 mililitrų buteliukas kainuoja maždaug eurą su centais. Vargu ar tie, kurie odekoloną vartoja ne kvėpinimuisi, pritrūkę jo naktį bėgs į degalinę pirkti gudobelių ekstrakto, kuris kainuoja kelis kartus brangiau nei pusės litro alaus skardinė. be to, ją vis dar galima nusipirkti naktimis dirbančiose vieno stalo ir sulūžusios kėdės kavinėse.

Kiti Seimo nariai išsakė abejones, ar leidus degalinėse pardavinėti vaistus neišaugs savižudybių skaičius, juk iškeliauti Anapilin užteks ir vienos pakuotės paracetamolio.
Projekto iniciatoriai aiškino, jog, tarkim, degalinės, kuriose būtų leista prekiauti nereceptiniais vaistais, garantuotų, kad jų bus galima nusipirkti ir naktį, kai daugelis vaistinių nedirba.

„Šis siūlymas toks senas ir girdėtas, išsakyta tiek įvairiausių demagogijų... Tačiau man kyla klausiamas: jei žmogus iš tikrųjų vidury nakties pasijunta labai blogai, kodėl jis pagalbos turi bėgti ieškoti degalinėje, o ne kviesti greitąją pakalbą?“ - klausė parlamentaras Rokas Žilinskas.

 
Pasiūlymo autoriaus nuomonė
Seimo narys Eugenijus Gentvilas:

- Kai kalba pasisuka apie prekybos vaistais išplėtimą, į kai kuriuos kolegų užduodamus klausimus atsakinėti rimtai negaliu. Juk žinoma, kad yra pijokų, kurie geria ir antifrizą. O jis, beje, parduodamas degalinėse. Kodėl jo neuždraudus? Kalbant apie baimes, kad žmonės gali nusižudyti išgėrę pakuotę paracetamolio, bet lygiai taip pat žmogus, turintis tokių minčių, gali nueiti į degalinę ir nusipirkti virvę automobiliui tempti ir padaryti tą patį. Bet virvėmis gi prekiaujame. Humorą aš mėgstu, bet norėtųsi, kad priimant sprendimus situaciją vertintume rimčiau.
 
Projekte siūloma išplėsti vaistų prekybos vietas remiantis ir užsienio šalių patirtimi. Taip padidintume vaistų prieinamumą, kalbu apie degalines, nakties metu, kai nedirba vaistinės. Be to, didinant konkurenciją vaistų kainos turėtų mažėti. Galbūt vaistai degalinėse kainuos brangiau, kaip, beje, ir mineralinis vanduo, tačiau konkurencijos didinimas turėtų jų kainas sumažinti vaistinėse. Dažnai tenka išgirsti, kad degalinės operatoriai negali parduoti vaistų, nes nemokės suteikti kvalifikuotos pagalbos.
 
Mano atsakymas toks – degalinių darbuotojams leidžiama kepti bandeles, dešreles, kitus maisto produktus ir niekas iš jų nereikalauja kulinarinio išsilavinimo. Nors blogai iškeptas produktas gali apnuodyti. O vaistinis preparatas, kurio pakuočių pardavimo kiekį, sąlygas, tvarką įsakymu numatytų sveikatos apsaugos ministras, tikrai nekelia jokios grėsmės. Kalbėjome su teisininkais, ar reikalingi kitų įstatymų pakeitimai. Nereikalingi, nes užtenka sveikatos apsaugos ministro įsakymais reglamentuoti prekybos vietą, visų nereceptinių vaistų kontrolę.


Komentarai

Konservatorius Antanas Matulas
:

- Suprantu, kad poreikis įsigyti vieną kitą vaistą nuo skausmo ar kokį tepalą, ar akių lašų gal ir yra, bet ar ne per daug, projekte rašant mažmeninėse prekybos vietose, išplečiamos vietos, kuriose būtų galima prekiauti nereceptiniais vaistais?
Jeigu kartais atsirastų idėja, tarkim, vaistinėse prekiauti alkoholiu, irgi galėtume svarstyti leisti, ar kaip? Nes jeigu degalinėse leisime pardavinėti vaistus, logiškai atrodo įmanomas ir atvirkštinis variantas.
 


„Valstietė“Agnė Širinskienė:  

- Maisto papildų pardavėjas norėdamas jais prekiauti privalo turėti tam tikrą leidimą, maisto tvarkytojo pažymėjimą. Labai abejoju, ar būtų galima sutikti su nuostata, kad, norint parduoti maisto parduotuvėje vaistus, nereikia jokio pažymėjimo ar supaprastintos licencijos, ar kaip ją pavadintume.
Be to, kyla ir atsakomybės klausimas. Deja, bet Administracinių nusižengimų kodeksas nenumato teisės Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai tikrinti maisto parduotuvių, ji gali tikrinti tik vaistines. Kodėl tada vaistinėse prekyba vaistais bus kontroliuojama, o maisto parduotuvėse – ne.
 

Konservatorius Edmundas Pupinis:

- Iš tiesų mes, Seimo nariai, galime nuspręsti viską: ir už mediciną, ir nieko neleisti, ir parašyti ant pakelių, kad cigarečių valgyti negalima, ir virvių nepardavinėti. Nebūkime dievai ir pradėkime ką nors spręsti. Žmonės nėra kvaili, tad jeigu jiems reikia vaisto, visada pasižiūri, koks jo poveikis, ir vartoja tiek, kiek reikia. Aš siūlyčiau pritarti projektui ir geriau pasvarstyti jį komitetuose, o ne Seimo posėdyje komedijas kelti ir juoktis iš pakankamai normalių dalykų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris