Seime pristatyta Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo veikla

www.lsveikata.lt
2019-03-01
Seime pirmą kartą Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (Fondas) istorijoje buvo pristatyta jo pastarųjų metų veikla bei ateities perspektyvos. Konferencijoje metu aptartos Fondo finansuojamos veiklos, pranešimus skaitė visuomeninių organizacijų, universitetų ir gydymo įstaigų atstovai bei visuomenės informavimo specialistai.
Seime pristatyta Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo veikla

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, vienas svarbiausių Fondo bruožų – universalumas. Tai yra galimybė kasmet remti pačias aktualiausias temas, spręsti svarbiausias problemas, reaguoti į aktualijas ir veikti laiku.
„Šiandien jau turime visoje šalyje pavyzdžių, kaip vienas ar kitas projektas realiai padėjo žmonėms kažką išmokti, kažkam ištiesti pagalbos ranką, atsikratyti priklausomybių ar bent jau paskatino ieškoti pagalbos. Tai viskas, ko mes siekiame, ko siekia Fondas. Būti impulsu pokyčiui“, - sako ministras A.Veryga.
Fondo tarybos pirmininkas ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas Šarūnas Narbutas akcentuoja, jog per trejus metus beveik trigubai išaugęs Fondo biudžetas leidžia stiprinti nevyriausybinių organizacijų veiklas, skirtas visapusiškai gerinti visuomenės sveikatą.

 
„Kiekvienas prevencinis, mokslo ar socialinės reklamos projektas praeiną labai rimtą filtrą, kol gauna finansavimą. Taryba atrenka pačius kokybiškiausius, visuomenei naudingiausius projektus, skatinančius keisti savo gyvenimą, pradėti labiau rūpintis savimi ir aplinkiniais. Labai tikimės, kad Fondo remiamos veiklos bus svarbus indėlis į geresnį, kokybiškesnį, sveikesnį visų Lietuvos žmonių gyvenimą“, - sako Š. Narbutas.
2017 metais Fondo finansavimas buvo nukreiptas į visuomenės sveikatos stiprinimą – alkoholio vartojimo prevenciją ir bendruomenių gebėjimų stiprinimą savižudybių prevencijos srityje. Tuomet 34 projektams buvo paskirstyta daugiau nei 1,25 mln. eurų. Įgyvendinta 30 prevencinių projektų, 2 moksliniai projektai bei 2 socialinės reklamos projektai.
 
Siekiant mažinti alkoholio vartojimą ir jo daromą žalą visuomenei, finansuoti projektai, kurių metu specialistai apmokyti dirbti su priklausomų tėvų vaikais, numatant supervizijų organizavimą, siekiant tokių specialistų tinklo plėtros Lietuvoje. Taip pat buvo organizuojama pagalba nuo alkoholio priklausomų tėvų vaikams suteikiant jiems galimybę bendrauti, pasidalyti savo patirtimi, sumažinti išgyvenamą chaosą šeimoje, vaiko prisiimtą atsakomybę ir kaltę dėl tėvų priklausomybės, padėti išreikšti jausmus, suteikti informacijos, kur galima kreiptis ir gauti pagalbą, suteikti žinių apie priklausomybę nuo alkoholio, jo poveikį ir vartojimo pasekmes bei pan.
 
Dešimtyje savivaldybių, pasižyminčių aukščiausiu mirtingumu susijusiu su alkoholio vartojimu (Šalčininkų r., Trakų r., Švenčionių r., Jonavos r., Ukmergės r., Visagino, Kelmės r., Vilniaus r., Anykščių r., Pasvalio r.), buvo ugdomos vaikų socialinės ir emocinės kompetencijos. Jaunimui buvo skirti mokymai apie vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimų prevenciją. Šiose iniciatyvos dalyvavo daugiau nei 26 tūkst. žmonių.

Per 6,5 tūkst. specialistų dalyvavo iniciatyvose, skirtose bendruomenių gebėjimų stiprinimui savižudybių prevencijos srityje. Savivaldybėse, kuriose mirtingumo dėl savižudybių rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra 50 atvejų ir daugiau, jie buvo mokomi atpažinti savižudybės riziką ir tinkamai į ją reaguoti, taip pat buvo siekiama užtikrinti žmonėms proaktyvią pagalbą po mėginimo nusižudyti, save žaloti, taikant mokslo įrodymais grįstą praktiką pirmines ambulatorines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose.
 
Praėjusiais metais Fondas sulaukė daugiau nei dvigubai daugiau paraiškų, finansuoti 40 projektų jiems paskirstant per 2,7 mln. eurų visuomenei diegti sveiką gyvenseną ir gerinti psichikos sveikatą. Įgyvendinti 27 prevenciniai projektai, 5 moksliniai ir 8 socialinės reklamos projektai.
Skatinant visuomenę rinktis sveiką gyvenimo būdą įgyvendinti projektai, skirti darbovietėse įgyvendinamoms sveikatos stiprinimo iniciatyvoms, rizikos veiksnių prevencijai sergant onkologinėmis ar kraujotakos sistemos ligomis, psichinę ar fizinę negalią turinčių asmenų ir jų artimųjų įtraukimui į sveikatos stiprinimo veiklas, taip pat iniciatyvos mažinti rizikingą vaistinių preparatų vartojimą bei didesnės rizikos vaikų ir jaunimo elgsenai keisti.
 
Psichikos sveikatai gerinti finansuoti projektai, skirti  tabako ir su jais susijusių gaminių vartojimo prevencijai,  inovatyvių psichikos sveikatai stiprinti programų, pagrįstų mokslo įrodymais ir gerąja praktika diegimui, taip pat programų, skirtų šeimų psichologiniam atsparumui didinti, pritaikymui ir diegimui, psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijai teikiant sveikatos stiprinimo paslaugas diegimui, pagalbos linijai norintiems mesti rūkyti.
Šiemet Fondas dar didesnis – įvairiems visuomenei naudą teikiantiems projektams bus paskirstyta daugiau nei 3 mln. eurų. Iki kovo 15 dienos organizacijos kviečiamos teikti paraiškas renkantis iš 17 prioritetinių priemonių, skatinančių visuomenę gyventi sveikiau ir stiprinti savo psichinę sveikatą. Vienas iš svarbiausių tikslų – pasiūlyti žmonėms alternatyvą ir diegti visuomenėje supratimą, kad sveikas gyvenimo būdas yra įdomus ir prasmingas.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris