Prof. T.Jo­vai­ša: būna naktų, kai miegu neramiai

Deimantė Gruodė
2025-01-03
„Jei­gu kas ga­lė­tų klo­nuo­ti dvi­de­šimt sku­bios me­di­ci­nos gy­dy­to­jų, bū­čiau lai­min­giau­sias va­do­vas“, – šyp­so­si prie Vil­niaus uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės San­ta­ros kli­ni­kų vai­ro sto­jęs gy­dy­to­jas anes­te­zio­lo­gas-re­a­ni­ma­to­lo­gas prof. To­mas Jo­vai­ša, su ku­riuo su­sė­do­me prieš di­dži­ą­sias me­tų šven­tes pa­si­kal­bė­ti apie įstai­gos rei­ka­lus.
Prof. T.Jo­vai­ša: būna naktų, kai miegu neramiai

- Pro­fe­so­riau, ar jau ap­si­pra­to­te San­ta­ros kli­ni­kų ge­ne­ra­li­nio di­rek­to­riaus kė­dė­je?
 
- Per pusmetį ap­si­pras­ti ne­įma­no­ma. Jei at­vi­rai, ne­ži­nau, ar ga­li­ma ap­si­pras­ti per vi­są ka­den­ci­ją, nes to­kio dy­džio or­ga­ni­za­ci­jo­je vie­nu me­tu vyks­ta daug skir­tin­gų pro­ce­sų. Šiuo me­tu pra­de­da­me du di­de­lius in­fra­struk­tū­ri­nius pro­jek­tus. No­ri ne­no­ri, rei­kia su­si­pa­žin­ti su da­ly­kais, ku­rių ne­mo­ki. Nei stu­di­juo­jant Me­di­ci­nos fa­kul­te­te, net­gi svei­ka­tos va­dy­bos sri­ty­je, ne­mo­ko sta­ty­bos įman­try­bių. Tu­ri­me di­džiu­lį pro­jek­tą su am­bi­cin­gu Na­cio­na­li­nio vė­žio cen­tru. Dar­bo daug, kol kas pa­sie­kė­me tik prin­ci­pi­nius su­si­ta­ri­mus. Tarp ko­man­dos na­rių net­gi juo­ka­vo­me: pa­sie­kę vie­no eta­po fi­ni­šo li­ni­ją, su­pran­ta­me, kad ji yra ki­to star­to li­ni­ja. Re­a­lūs di­die­ji dar­bai pra­si­dės sau­sį.
 
- Kiek Na­cio­na­li­nis vė­žio ins­ti­tu­tas, bū­da­mas au­to­no­mi­nis San­ta­ros kli­ni­kų fi­lia­las, tu­rės ga­lių pri­im­ti spren­di­mus? Ar dėl kiek­vie­nos smul­kme­nos rei­kės ge­ne­ra­li­nio di­rek­to­riaus pa­ra­šo?
 
- Pa­lai­mi­ni­mo smul­kiau­siems da­ly­kams tik­rai ne­rei­kės. Svar­bu, kad ne­bū­tų pai­nia­vos: Na­cio­na­li­nis vė­žio ins­ti­tu­tas ne­nu­sto­ja eg­zis­tuo­ti – lie­ka at­ski­ra moks­lo įstai­ga. San­ta­ros mies­te­ly­je dir­ban­tys moks­li­nin­kai ga­lės to­liau tęs­ti pro­jek­tus. Mū­sų kli­ni­ki­nės veik­los per­da­vi­mo su­tar­ty­je nu­ma­ty­ta daug sau­gik­lių, kad bū­tų už­tik­ri­na­mas moks­lo funk­ci­jų vyk­dy­mas. O Na­cio­na­li­niam vė­žio cen­trui, kaip nau­ja­jam San­ta­ros kli­ni­kų fi­lia­lui, mū­sų su­tar­ty­je nu­ma­ty­ta daug au­to­no­mi­jų. At­sa­ko­my­bė už fi­nan­si­nius re­zul­ta­tus, be abe­jo, ten­ka ben­dros įstai­gos va­do­vui, šiuo at­ve­ju man ar­ba kas bus po ma­nęs. Bet su­tar­ty­je sten­gia­mės tei­siš­kai įdė­ti kiek įma­no­ma dau­giau au­to­no­mi­jos. Pa­gal dar­buo­to­jų skai­čių esa­me tre­čias darb­da­vys Lie­tu­vo­je. To­kio dy­džio or­ga­ni­za­ci­jo­je, kur dir­ba apie sep­ty­nis tūks­tan­čius žmo­nių, ge­ne­ra­li­niam di­rek­to­riui ne­įma­no­ma pri­im­ti vi­sų spren­di­mų.
 

- Kon­kre­tus pa­vyz­dys: kiek ins­ti­tu­to on­ko­lo­gai už­dirbs, pri­klau­sys kon­kre­čiai nuo jū­sų, San­ta­ros kli­ni­kų, ar jie, bū­da­mi pa­kan­ka­mai au­to­no­miš­ki, ga­lės iš­lai­ky­ti tuos pa­čius ir net­gi di­des­nius at­ly­gi­ni­mus?
 
- Pa­gal su­tar­ties nuo­sta­tas esa­me įsi­pa­rei­go­ję pir­mus dve­jus me­tus, iki 2027 me­tų sau­sio, ne­keis­ti jo­kių dar­bo są­ly­gų. Mū­sų ge­le­ži­nis įsi­pa­rei­go­ji­mas ir pa­ža­das dar­buo­to­jams, kad nuo sau­sio 1 die­nos es­mi­nių po­ky­čių tik­rai ne­bus. To­les­ni žings­niai iš es­mės at­lie­pia tai, ką da­ro­me San­ta­ros kli­ni­ko­se, ne tik Na­cio­na­li­nia­me vė­žio cen­tre – žen­gia­me di­des­nės pa­da­li­nių au­to­no­mi­jos link. Mū­sų pa­da­li­niai vyk­do itin skir­tin­gas funk­ci­jas, jų veik­los mo­de­liai taip pat skir­tin­gi. Spar­čiai plė­to­ja­me įvai­rias mo­ty­va­ci­nes sis­te­mas, ku­rios leis­tų žmo­nėms dau­giau už­si­dirb­ti.

Kiek­vie­nas jun­gi­mas ar po­ky­tis ne­iš­ven­gia­mai at­ei­na su stre­su ir kon­flik­tais. Te­ko da­ly­vau­ti gy­dy­mo įstai­gų jun­gi­muo­se Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je. Kaip be­si­ruoš­tum, nie­ka­da ne­ma­čiau, kad vi­si bū­tų pa­ten­kin­ti, ta­čiau il­gai­niui vis­kas su­si­dė­lio­ja.
 
- Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to po­sė­dy­je, kai bu­vo ap­tar­ti gy­dy­mo įstai­gų fi­nan­si­niai re­zul­ta­tai, San­ta­ros kli­ni­kos, švel­niai ta­riant, ne­bliz­gė­jo. Bai­min­ta­si, kad me­tus ga­li­te baig­ti pras­tai.
 
- Įstai­gai nė­ra leng­va, bet fi­nan­si­nė si­tu­a­ci­ja nė­ra blo­ga. Me­tų pa­bai­go­je (kal­bė­jo­me gruo­dį – red. past.) tu­rė­si­me su­ba­lan­suo­tą įstai­gos biu­dže­tą, bū­si­me su­de­ri­nę pa­ja­mas ir iš­lai­das. Tai svar­bu, nes pa­pil­do­mai in­ves­ta­vo­me tris­de­šimt mi­li­jo­nų eu­rų į at­ly­gi­ni­mų kė­li­mą, dar be­maž de­šimt mi­li­jo­nų eu­rų – į įran­gos, in­fra­struk­tū­ros at­nau­ji­ni­mą.
Ar įstai­go­je yra iš­šū­kių? Ab­so­liu­čiai, taip. Kaip ir pro­gra­mo­je pri­sta­čiau, tu­ri­me daug pa­da­li­nių, ku­rie vei­kia efek­ty­viai, jų dar­bo or­ga­ni­za­ci­ja ir veik­los re­zul­ta­tai – tiek kli­ni­ki­niai, tiek fi­nan­si­niai – ge­ri. Ta­čiau tu­ri­me da­lį pa­da­li­nių, ku­riuo­se taip nė­ra. Jei me­tų vi­du­ry­je iš mū­sų iš­ei­da­vo dau­giau dar­buo­to­jų, ne­gu at­ei­da­vo, si­tu­a­ci­ją pa­vy­ko sta­bi­li­zuo­ti ir, net­gi drįs­čiau sa­ky­ti, kai ku­rio­se sri­ty­se pa­lenk­ti į tei­gia­mą pu­sę.
 
- Kai rei­kia su­ba­lan­suo­ti to­kios di­džiu­lės įstai­gos biu­dže­tą, leis­ki­te pa­klaus­ti, ar ra­miai mie­ga­te?
 
- Bū­na nak­tų, kai mie­gu nera­miai. Ypač jei ki­tą die­ną lau­kia su­dė­tin­gos de­ry­bos. Kar­tais – su­dė­tin­gi kon­flik­ti­nių si­tu­a­ci­jų spren­di­mai. Tu­ri­me pro­ble­mų, ku­rios tie­siog ne­tu­ri spren­di­mų. Dau­giau­siai ne­ri­mo ky­la de­ri­nant dar­buo­to­jų lū­kes­čius su įstai­gos ga­li­my­bė­mis. Kar­tais lū­kes­čiai to­kie di­de­li, kad jų ne­ga­li­me kol kas at­liep­ti fi­nan­siš­kai ar­ba per­so­na­lo skai­čiu­mi. Tie­siog tam tik­ros sri­ties gy­dy­to­jų Lie­tu­vo­je yra tiek, kiek yra, ir dau­giau ne­bus. Jei­gu kas ga­lė­tų klo­nuo­ti, pa­vyz­džiui, dvi­de­šimt sku­bios me­di­ci­nos gy­dy­to­jų, bū­čiau lai­min­giau­sias va­do­vas.
 
- Ka­dan­gi pri­si­jun­gė­te Žal­gi­rio kli­ni­kas, dar rei­kės žval­gy­tis ir odon­to­lo­gų...

 
- Kiek­vie­nas jun­gi­mas ar po­ky­tis ne­iš­ven­gia­mai at­ei­na su stre­su ir kon­flik­tais. Te­ko da­ly­vau­ti gy­dy­mo įstai­gų jun­gi­muo­se Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je. Kaip be­si­ruoš­tum, nie­ka­da ne­ma­čiau, kad vi­si bū­tų pa­ten­kin­ti, ta­čiau il­gai­niui vis­kas su­si­dė­lio­ja. Ga­li­ma at­sar­giai pa­si­džiaug­ti, kad bu­vo bi­jo­ma, jog Žal­gi­rio kli­ni­ko­je vis­kas su­grius, nie­kas ne­veiks. Iš tik­rų­jų li­go­ni­nė vei­kia, pa­slau­gas tei­kia, daug dar­buo­to­jų ne­pra­ra­do­me. Kar­tu su Žal­gi­rio kli­ni­kų ko­le­go­mis ren­gia­me ga­li­my­bių stu­di­ją, ko­kia bus mū­sų il­ga­lai­kė stra­te­gi­ja, kaip teik­si­me vei­do, žan­di­kau­lių chi­rur­gi­jos, odon­to­lo­gi­jos pa­slau­gas. Šiuo me­tu svars­to­me ke­tu­ris va­rian­tus.
 
- Ar ju­da rei­ka­lai dėl skly­po – odon­to­lo­gai, pa­na­šu, ir­gi no­rė­tų įsi­kur­ti San­ta­ros mies­te­ly­je?
 
- Vie­na ga­li­my­bių ir yra nau­jas cen­tras čia, San­ta­riš­kių mies­te­ly­je. Ne­no­riu įvar­din­ti nė vie­no sce­na­ri­jaus kaip ga­lu­ti­nio. Su Žal­gi­rio kli­ni­kos dar­buo­to­jais esa­me su­pla­na­vę su­si­ti­ki­mą, ku­rio me­tu pri­sta­ty­si­me ga­li­my­bių stu­di­jos va­rian­tus. Jei at­si­žvelg­si­me į ge­ro­kai anks­čiau vyk­dy­tas jų ap­klau­sas, ne­ma­ža da­lis lyg ir no­rė­tų lik­ti ten, kur ir da­bar dir­ba.
 
- Gy­dy­mo įstai­goms be­si­ruo­šiant ka­ri­niams sce­na­ri­jams, kiek su­žeis­tų­jų vie­nu kar­tu ga­lė­tų pri­im­ti kli­ni­kos?

 
­­­­- Ži­no­me, kad skai­čius kol kas ne­bū­tų di­de­lis. Vyk­dė­me pra­ty­bas kar­tu su Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja, ka­ri­nių pa­da­li­nių me­di­ci­nos tar­ny­ba. Tuo me­tu si­mu­lia­ci­jo­je da­ly­va­vo ke­tu­ri su­žeis­tie­ji, ku­rie re­a­liai bu­vo at­vež­ti į kli­ni­kas. Įver­ti­nus, kaip vei­kia li­go­ni­nė kiek­vie­ną die­ną tai­kos me­tu, su­si­tvar­ky­tu­me su še­šiais sun­kiai su­žeis­tais pa­cien­tus, at­vy­ku­siais vie­nu me­tu. Da­bar po pra­ty­bų ži­no­me, kad li­go­ni­nei rei­kia sis­te­mų, ku­rios leis­tų mo­bi­li­zuo­ti dau­giau žmo­nių iš ki­tų sky­rių, pa­vyz­džiui, esant ma­si­niams su­ža­lo­ji­mams po lėk­tu­vo ka­tast­ro­fos. Jei­gu nukristų ne kro­vi­ni­nis, o ke­lei­vi­nis lėk­tu­vas ir Vil­niaus mies­to li­go­ni­nėms rei­kė­tų su­si­tvar­ky­ti su šim­tu su­žeis­tų­jų, tu­rė­tu­me rim­tų iš­šū­kių. O dėl in­fra­struk­tū­ros... Da­lį po­že­mi­nės in­fra­struk­tū­ros at­nau­ji­no­me ir ren­gia­me pro­jek­tą. Bai­gia­me ge­o­de­zi­nius ty­ri­mus San­ta­ros mies­te­lio te­ri­to­ri­jo­je. Da­bar pra­si­de­da mū­sų po­že­mi­nių jung­čių pro­jek­ta­vi­mas, ku­ris leis su­jung­ti po­že­mi­nę in­fra­struk­tū­rą, esan­čią ad­re­su San­ta­riš­kių 2, su Na­cio­na­li­nio vė­žio ins­ti­tu­to – naujojo fi­lia­lo – po­že­mi­ne in­fra­struk­tū­ra. Tai­gi, esant kri­zi­nei si­tu­a­ci­jai, tu­rė­tu­me ir vei­kian­čias ope­ra­ci­nes po že­me. Esa­me nu­sta­tę, kad prie­dan­gą po že­me ga­lė­tu­me su­teik­ti ne ma­žiau kaip trims šim­tams pa­cien­tų, ku­rie ne­ga­lė­tų iš­vyk­ti iš li­go­ni­nės.
 
- Jūs pats dir­ba­te kaip gy­dy­to­jas re­a­ni­ma­to­lo­gas-anes­te­zio­lo­gas?
 
- Ne­di­de­lę lai­ko da­lį. Po pen­ke­rių me­tų ka­den­ci­jos ne­si­ruo­šiu ei­ti į pen­si­ją. Jei­gu vis­kas vyks­ta sklan­džiai, yra ga­li­my­bė dar kar­tą ei­ti į ge­ne­ra­li­nio di­rek­to­riaus kon­kur­są ir tęs­ti dar­bą dar pen­ke­tą me­tų. Bet jei­gu dar­bas vyks­ta ne­la­bai ge­rai, tik­riau­siai ant­rai ka­den­ci­jai nie­kas ir ne­kvies. Be to, esant to­kio dy­džio or­ga­ni­za­ci­jai ir vyk­dant to­kiu tem­pu po­ky­čius, kai gy­ve­ni tik­rai di­de­lės kon­ku­ren­ci­jos są­ly­go­mis, ne­ži­nia, ar ga­li­ma at­lai­ky­ti dau­giau ka­den­ci­jų. 

Trumpas dosjė:
 
• Nau­ja­sis va­do­vas me­di­ci­nos stu­di­jas bai­gė Vil­niaus uni­ver­si­te­te 1997 m., kur 2002 m. ta­po gy­dy­to­ju anes­te­zio­lo­gu-re­a­ni­ma­to­lo­gu. Nuo 2004 m. dir­bo ir stu­di­ja­vo Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je, kur 2011 m. įgi­jo Ka­ra­liš­ko­jo anes­- te­zio­lo­gų ko­le­džo kva­li­fi­ka­ci­ją.

• Va­do­va­vi­mo pa­tir­tis Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je pra­si­dė­jo 2014 m., kai ta­po In­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos tar­ny­bos va­do­vu, o vė­liau už­ėmė Di­vi­zi­jos di­rek­to­riaus pos­tą.

• 2021 m. San­ta­ros kli­ni­ko­se pra­dė­jo va­do­vau­ti Anes­te­zio­lo­gi­jos, in­ten­sy­vios te­ra­pi­jos ir skaus­mo gy­dy­mo cen­trui, taip pat bu­vo pa­skir­tas di­rek­to­riaus me­di­ci­nai pa­va­duo­to­ju sta­cio­na­ri­niam dar­bui.   

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

      Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

      Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris