Naujo pakomitečio iššūkis – išvengti tuščių plepalų

Sima Kazarian
2021-11-29
Prie Seimo Sveikatos komiteto praėjusią savaitę veiklą pradėjo atskiras Psichinės sveikatos pakomitetis, kuriam pirmininkauja konservatorius Linas Slušnys. Jis pripažįsta, kad laukia sudėtingas iššūkis ne tik aptarti, bet ir realiai spręsti problemas. Be to, teks suvaldyti temas ir jų plotį: kaip atskleidė L.Slušnys, „norinčių kalbėti yra labai daug“.
Naujo pakomitečio iššūkis – išvengti tuščių plepalų
Pasiteiravus, ar nenuogąstauja, kad kalbos naujai Seime įsteigtame Psichinės sveikatos pakomitetyje ir liks tik kalbomis, jo pirmininkas konservatorius Linas Slušnys prisipažįsta – būna ir tokių minčių. Vis dėlto žadėjo siekti, kad pakomitetčio veikla būtų prasminga.

Ties rezidentais skatino „nesisiaurinti“
L.Slušnys pirmąjį pakomitečio posėdį pavadino istoriniu, kadangi iki šiol Seime tokio nebuvo. „Bent jau kiek aš čia sukiojuosi aplinkui“, – juokavo L.Slušnys. Pakomitečiui priklauso ir buvęs sveikatos apsaugos ministras „valstietis“ Aurelijus Veryga.
 
Pastarasis jau svarstant pirmąjį darbotvarkės klausimą patarė, kaip būtų geriau – pirmininkui pasiūlius aptarti Valstybės kontrolės ataskaitoje minimą mobingą rezidentų bazėse, buvęs ministras patarė „nesusisiaurinti“. „Mobingas yra universalus fenomenas tarp gydytojų ir slaugytojų, kito personalo, – aiškino LSMU universiteto profesorius A.Veryga. – Kad nesigautų taip, jog kalbėdami apie mobingą kalbame tik apie rezidentus, siūlau paliesti mobingą gydymo įstaigose bendrai.“
 
L.Slušnys siūlymui neprieštaravo. Vis dėlto Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) valdybos pirmininkas Karolis Kilčauskas atkreipė dėmesį, kad rezidentų mobingas reikalauja atskiro dėmesio. „Buvęs sveikatos apsaugos ministras puikiai mato visą sistemą, yra psichiatras, išmano ir turi patirtį sprendžiant šiuos klausimus. Rezidentai – tik viena sveikatos apsaugos sistemos dalis ir galbūt nesinori koncentruotis tik į juos. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad rezidentų tema vakarų pasaulyje yra po padidinamuoju stiklu, kadangi liečia būsimąją gydytojų kartą. Be to, tai viena pažeidžiamiausių grupių, o Lietuvoje situacija tikrai reikalauja išskirtinio dėmesio. Deja, rezidentai nelaikomi lygiaverčiais kolegomis“, – apgailestavo K.Kilčauskas.

 
Ką pakomitetis realiai darys sprendžiant mobingo problemą, kuriai numatytas ateinantis posėdis? L.Slušnys sakė, kad jo sena svajonė – pasekti Airijos pavyzdžiu. „Ten yra savotiška ombudsmeno mobingui pareigybė – šis specialistas turi teisę mobingą taikančiam asmeniui siūlyti psichologą, priešingu atveju, anas rizikuoja prarasti darbo vietą, – dėstė Seimo narys. – Tiesa, dar nesame apsisprendę, kokiu būdu tokią naujovę diegti – įstatymų ar žmonių sąmoningumo lygyje.“
 
Ar pertvarka patiks, neaišku
Kaip teigė L.Slušnys – viena svarbiausių temų jam yra psichikos sveikatos priežiūros įstaigų pertvarka: „Šitam klausimui turime paskirti mažiausiai dvi valandas. Laikas pasižiūrėti, kaip viskas po tų pertvarkų atrodys. Manau, turime išklausyti SAM ir pažiūrėti, kokius galime priimti sprendimus. Gal mums kažkas patiks, o gal ir nepatiks.“
 
Liberalei Danielei Morganai kilo klausimas, ar visai pertvarkai bus skirtas tik vienas posėdis. „Geras klausimas, – pagyrė L.Slušnys. – Taip, mes pasiskyrę tik vieną, bet galiu pasakyti, kad jame užtruksime ilgai. Jau girdėjau ministerijos atstovų prezentaciją – ji trunka mažiausiai pusantros valandos.“
D.Morgana įspėjo, kad jei su pasisakymais posėdis truks penkias valandas, po trečios ar ketvirtos valandos jau bus sunku produktyviai dirbti. Tad nutarta po ministerijos pristatymo neleisti pasisakymų.
 
Darbotvarkėje – dar dvi temos
Pakomitetyje pristatyta ir trečioji tema, dominanti pakomitečio narius Orintą Leiputę, A.Verygą ir patį L.Slušnį. Tai – vaikų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos po sveikatos priežiūros įstaigų pertvarkos. Buvęs ministras pasiūlė nuo reabilitacijos pereiti prie pagalbos vaikams, turintiems raidos sutrikimų, ir užsiminė apie praėjusios vyriausybės pradėtą vaikų raidos centrų idėją. Į darbotvarkę A. Veryga pasiūlė įtraukti ir dar vieną temą – pokovidinių psichologinių sutrikimų.
 

Pirmininkui kilo idėja šią temą jungti į vieną su mobingu, tačiau kolega „valstietis“ paprieštaravo – tai atskira tema ir ją nuspręsta įtraukti dar į rudens sesijos darbotvarkę nukeliant vieną iš anksčiau aptartų.
 
Aurelijaus nebijo
L.Slušnys pakomitetyje turi mažumą. „Esu trys prieš keturis“, – sakė komiteto pirmininkas. Paklaustas, kaip taip atsitiko, kad į pakomitetį pakvietė narius, neužtikrinančius daugumos, paaiškino: jei jo siūlymai „nevažiuos“, jie tiesiog bus perkelti į Seimo Sveikatos komiteto posėdį, kuriame valdantieji turi daugumą.
„Be to, su Aurelijumi daug kur galime sutarti. Sprendimų priėmimo prizmėje gal kai kur jis žiūri iš ministro, aš – iš vadovų pozicijos, galime pasistumdyti, bet strateginius sprendimus matome vienodai“, – pridūrė parlamentaras.
 

Nors greta toks patyręs politikas ir buvęs ministras A.Veryga, konservatorius juokaudamas teigė, kad lyderio pozicijų užleisti nebijo, o lyderystę laikantis jį persekiojančia karma: „Ar aš jums panašus į tokį, iš kurio galima atimti lyderystę? Lyderiu buvau daug kartų. Iš prezidentų turbūt man trūksta tik Lietuvos prezidento vardo.“
 
Pasiteiravus, ar nenuogąstauja, kad kalbos pakomitetyje ir liks tik kalbomis, pirmininkas prisipažįsta – būna ir tokių minčių: „Jaučiu kitų lūkesčius ir jūsų gaidelėje matyti abejonė. Neneigiu, kad man ji nekyla. Atmetant politinius aspektus, iš dalies dėl to pakomitetis atsirado sąlyginai vėlai – ilgai svarsčiau, ar priimti Matulo (Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko – red. past.) siūlymą. Norisi, kad veikla būtų prasminga. Sieksiu, kad taip ir būtų.“

 
Komentaras
Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentė Ramunė Mazaliauskienė:

- Smagu, kad psichikos sveikata sulaukė išskirtinio Seimo susidomėjimo ir psichikos sveikatos klausimams spręsti įkurtas atskiras pakomitetis. Visuomenės psichikos sveikata, aktualių medicinos pasaulio problemų, tokių kaip mobingas, sprendimas aukščiausiu lygiu, organizacinių pokyčių poreikio analizė yra tikrai aktualu bei reikalinga mūsų sveikatos sistemai ir visuomenei.
 
Žinodama, kad pakomitečio pirmininkas Linas Slušnys yra vaikų ir paauglių psichiatras, džiaugiuosi, kad jų psichikos sveikatą liečiantys klausimai bus sprendžiami koordinuojant  juos žinančio asmens. Tikiuosi, kad į kitų klausimų sprendimą bus įtraukti tos srities specialistai ir ekspertai, nes tik bendradarbiaujant valdžios institucijoms su specialias žinias turinčiais asmenimis galima sukurti tikrai ką nors vertingo ir prasmingo.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      Budinti vaistinė


      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

      razinka


      Sveika šeima


      Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

      Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

      „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris