Nuo palangės – tiesiai į lėkštę

Aida Žemaitytė
2018-06-11
Prieskoninių žolelių vazonėliai dažnoje virtuvėje ant palangės puikuojasi visą šiltąjį sezoną. Kad augaluose slypintys vitaminai teiktų didžiausią naudą jums ir namiškiams, dalijamės jų auginimo ir paruošimo patarimais.
Nuo palangės – tiesiai į lėkštę
Didelius atstumus iš svečių šalių atkeliavę skinti augalai dažnai pakeliui „pameta“ tikrąjį aromatą, nes juose esantys eteriniai aliejai yra lakūs, tad pervežant gerokai nugaruoja. Štai kodėl žolelių verta auginti tiesiog virtuvėje.

Sodininkystės ir apželdinimo specialistė Viktorija Cicėnė paklausta, kodėl verta auginti prieskoninius augalus namuose, šypsosi: juk tai džiugina akį, smagu šviežius dėti tiesiai į lėkštę, o ir užsiauginti nesudėtinga. „Žali daigeliai pakelia nuotaiką, skleidžia švelnų, malonų aromatą namuose, idealiai tinka pagardinti bet kokius patiekalus: nuo salotų, sriubos iki mėsos patiekalų ar net desertų“, – sako V.Cicėnė. Anot jos, didelius atstumus iš svečių šalių atkeliavę skinti augalai dažnai pakeliui „pameta“ tikrąjį aromatą, nes juose esantys eteriniai aliejai, kurie ir lemia savitą prieskonių kvapą, yra lakūs, tad pervežant gerokai nugaruoja. Štai kodėl juos verta auginti tiesiog virtuvėje.

„Ne visi prieskoniai gerai „sutaria“ augdami viename vazone, – pastebi sodininkystės ir apželdinimo specialistė Viktorija Cicėnė, – todėl geriau kartu sodinti tuos augalus, kurie tikrai „nesipeša“. Pavyzdžiui, česnako laiškai geriau auga kartu su petražolėmis, čiobrelis – su raudonėliu. Draugiškai sutaria ir rozmarinas su šalaviju, rozmarinas su lauru. O štai bazilikas geriau augs vienas, atskirai nuo kitų prieskonių“.

 
Norintiems į didesnį vazoną pasėti dviejų trijų rūšių žolelių, bet bijantiems, kad susimaišys prieskonių aromatai, sodininkystės ir apželdinimo specialistė pataria žoleles sėti į atskirus indelius ir sustatyti juos į pailgą dekoratyvų lovelį.
Anot V.Cicėnės, žalumynus galima auginti ir tiesiai inde, be žemės. „Tokiu atveju į plokščią indą įklokite minkštų popierinių servetėlių ar marlės, tada popierių ar audinį sudrėkinkite vandeniu ir tankiai suberkite sėklas. Uždengtą indą laikykite šiltai, kol sėklos sudygs. Daiginamas sėklas būtinai kasdien vėdinkite, drėkinkite“, – pataria pašnekovė.
 

Sodininkystės ir apželdinimo specialistė sako, kad prieskoninius augalus kartais reikia ir apkarpyti. Tai ypač aktualu auginant linkusias plėstis žoleles: čiobrelius, mėtas, mairūnus.
„Užsimezgusius žiedus nuskabykite – tada augalas energiją naudos augimui, o jūs visada turėsite vešlių lapelių“, – pastebi moteris.


Verta žinoti
Jeigu vartojate džiovintas ir šviežias žoleles, berkite santykiu 1:3. Jeigu recepte nurodyta berti valgomąjį šaukštą šviežių bazilikų, galite dėti arbatinį šaukštelį džiovintų.
Prieskoninės žolelės – tai mineralinių medžiagų ir vitaminų šaltinis. Kad žolelės išsaugotų gerąsias savybes, patiekalus jomis gardinkite baigdami virti ar kepti.
 
Kiekvienas prieskoninis augalas išsiskiria savitu skoniu, todėl tik gerai suderinus maisto produktus su prieskoninėmis žolelėmis atsiskleidžia unikalus jų skonis.
Nedėkite per daug prieskoninių žolelių, jos turi ne užgožti maisto skonio, o jį tik paryškinti.
Jeigu kepamiems ant grotelių kepsniams norite suteikti ypatingo aromato, apibarstykite žarijas rozmarinais ir čiobreliais.


Tarp kitko

Daugelis prieskoninių žolelių ne tik suteikia gaminamiems patiekalams ryškesnį skonį, bet ir padeda suvirškinti riebesnius, kaloringesnius valgius! Prieskoniuose nėra riebalų ir kalorijų, dedant juos, nereikia papildomai berti druskos, nes maistui jie suteikia savito skonio.

 
Prieskoninės žolelės: kam kokios tinka

Petražolė - dvimetis augalas, tad vieną kartą išauginę turėsite šviežių petražolės šakelių porą metų. Ji tiks salotoms, sriuboms, mėsos patiekalams paskaninti, papuošti. Dera ir su jūros gėrybėmis.
Čiobrelis – daugiametis, nelepus augalas. Tinka plikyti arbatą, gardinti mėsos patiekalus ar net orkaitėje kepant varškės sūrį. Čiobrelį naudokite visa: ir šakeles, ir lapelius.

Krapas – vienmetis, greitai peraugantis augalas. Puikiai tinka salotoms, daržovių patiekalams paskaninti, dedamas į sriubas. Beje, žiemą ar ant nesaulėtos palangės krapų verčiau nesėkite, nes dėl saulės šviesos trūkumo jie ištįs, bet bus beverčiai maistiniu požiūriu.
 
Bazilikas – vienmetis, tačiau pakankamai ilgai derlių duodantis augalas. Bazilikas ypač „draugauja“ su pomidorais, salotomis, česnakais ir petražolėmis. 
Melisa tarpsta saulėtoje, šiltoje, ne vėjuotoje vietoje. Švieži lapeliai paskanins salotas, padažus, daržoves, visų rūšių sriubas, tiks paukštienos ir žuvų patiekalams, kiaušinių patiekalams. Beje, melisą geriau ne kaitinti, o pabarstyti ant jau paruoštų valgių.
 
Raudonėlis ne tik tiks kaip prieskonis salotose, bulviniuose, pupelių, mėsos patiekaluose, suteiks kvapą rūkytiems gaminiams, dešroms, bet ir puikiai derės su kitais prieskoniais: juodaisiais pipirais, baziliku ir mairūnu.
Rozmarinas puikiai tiks paskaninti mėsos ir žuvies patiekalus, salotas, aromatizuos arbatą. Jis dažniausiai naudojamas padažuose, sriubose, marinatuose.
 
Mairūnai naudojami bulvių sriubai, salotoms, grybų patiekalams, mėsiškoms sriuboms, kepant paukštieną, žuvies salotose, kai kuriuose sūriuose. Konservuojamiems agurkams ar pomidorams jie suteikia pikantišką skonį.
Pipirnė – mažiausiai priežiūros reikalaujantis ir greičiausiai ant palangės augantis žalumynas. Pipirnės skonis aštrokas, tad patiks ne visiems. Jos stiebeliais ir lapeliais skaninkite sumuštinius, padažus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
    Mokys, kaip vartoti vaistus

    Mokys, kaip vartoti vaistus

    „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris