Augalinis pienas: gaminkite jį namuose!

Aida Žemaitytė
2018-04-27
Iš augalų išgautas pienas – puikus gyvulinės kilmės pieno pakaitalas. Jis ypač tinka žmonėms, kurių organizmas netoleruoja laktozės, taip pat – vegetarams ir veganams. Augalinis pienas tiks ir norintiems sumažinti gyvulinės kilmės produktų kiekį racione, o jei esate balintos kavos mėgėjas, turbūt žinote, kad sveikiau ją gaminti su migdolų, ryžių, ar avižų pienu.
Augalinis pienas: gaminkite jį namuose!
Augalinis pienas „pienu“ vadinamas tik dėl to, kad yra skirtas pakeisti pieną tekstūros atžvilgiu. Iš esmės šie produktai nesulyginami – skiriasi jų maistinės medžiagos, sudėtis.

Vilija Vedlūgienė, sąmoningos gyvensenos propaguotoja, lektorė, receptų kūrėja ir straipsnių autorė įsitikinusi, kad įvairių rūšių augalinio pieno lengvai ir greitai galima pasigaminti namuose. „Jo gamyba nereikalauja nei įgūdžių, nei įmantrios technikos, o maistinė vertė priklauso nuo produktų, iš kurių toks pienas pagamintas“ , – sako pašnekovė.
Nors namuose pasigaminto augalinio pieno galiojimas trumpesnis (apie trys dienos) nei gaminamo pramoniniu būdu, jame išlieka daugiau vertingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mikroelementų.
 

„Jei augalinį pieną perkate parduotuvėje, rinkitės be pridėtinio cukraus, aliejaus ir GMO, bet su vitaminais A, E, D, kalciu. Būtinai atkreipkite dėmesį į ant pakuotės nurodytą produkto sudėtį, mat neretai gamintojai augalinį pieną papildo pridėtiniais riebalais, nenatūraliomis medžiagomis. Pavyzdžiui, sojų pienas yra beskonis, tad į jį dažnai dedama cukraus, kurio kiekis produkte gali siekti net iki dešimties procentų“, – teigia sąmoningos gyvensenos propaguotoja Vilija Vedlūgienė.

 
Iš ko gaminti augalinį pieną?
Riešutų, sėklų bei kruopų pienas ne tik tinkamas gerti, bet gali būti naudojamas ir kaip pagrindas daugybei įvairių gėrimų bei patiekalų gaminti. Tam tinka daugelis riešutų: migdolai, lazdyno riešutai, braziliški (bertoletijų), kokuso, graikiniai, kaštainiai, makadamijos; sėklų: aguonos, sezamo, burnočio, moliūgo, saulėgrąžų; kruopų: avižos, ryžiai (virti ir žali), soros, grikiai; ir net ankštiniai – sojos, tik jas reikia kaitinti.
 
Nesvarbu, iš ko gaminsite pieną, pagrindinį ingredientą būtiną išmirkyti. Riešutus reikėtų pamerkti 12-48 val. (ilgesnis mirkymas aktyvina enzimus ir tampa lengviau virškinami). Sėklas (mažas) laikykite vandenyje 4-6 val.,vidutines apie 8-10 val. Pavyzdžiui, saulėgrąžų sėklos turi mirkti 4-5 val., moliūgų – apie 8 val., sezamo – apie 6-8 val. Kruopas palikite vandenyje apie 6-8 valandas.
 

Ne tik pienas, bet ir varškė
„Žaliavalgiška varškė dažniausiai gaminama iš riešutų išspaudų, likusių nuo augalinio pieno ar sutrynus riešutus. Tinka į ją dėti prieskoninius augalus, rūgštumui gauti galima įpilti citrinos sulčių, varškė puikiai dera ir su raugintais kopūstais ar nekrakmolingomis daržovėmis (brokoliais, cukinija, špinatais), skanu ir su duoniukais“, – patarimų negaili V.Vedlūgienė.

 
Verta žinoti
Migdolų piene yra mažiau baltymų negu karvių ar sojos piene. Jis yra maloniai saldaus skonio ir gana tirštos konsistencijos. Jei norite, kad pienas būtų šviesus, prieš maldami migdolus akimirkai juo panardinkite į karštą vandenį, paskui perliekite šaltu ir nutrinkite lukštą. Jame gausu vitamino E, B2, kalcio, geležies ir seleno.
 
Ryžių pienas lengvai virškinamas, tad yra geras pasirinkimas tiems, kurie yra alergiški riešutams, sojai, pienui ir glitimui. Dažniausiai šis pienas gaminamas iš natūralių ir nesaldžių ryžių. Lyginant su karvės, pastarasis turi žymiai mažiau kalcio ir baltymų bei iš viso neturi cholesterolio ir laktozės.
 
Sojų pienas – nekaloringas ir lengvai virškinamas produktas, kuriame nėra cholesterolio. Tai aukštos kokybės baltymų, geležies ir kalcio šaltinis. 1 puodelyje sojų pieno yra 8 g baltymų. sojų
 
Aguonų piene gausu mangano, kalcio, vario, fosforo, magnio, geležies, cinko, folio rūgšties. Jį naudinga vartoti sergantiems osteoporoze, kai vargina nemiga ar virškinimo sutrikimai.
Kokosų pieno tekstūra, ko gero viena, artimiausių natūraliam karvių pienui. Jame nėra sojų ir glitimo, tad tinka net alergiškiems žmonėms.

 
Receptai
Migdolų pienas

Reikės:
1 stiklinės migdolų,

3 stiklinių vandens,
2 datulių.
 
Migdolus mirkykite 12 val. Nulupkite jų odeles. Datules nuplaukite ir mirkykite apie 4 val. Į plakiklį sudėkite migdolus, supilkite vandenį. Plakite apie 1 minutę. Nukoškite. Nukoštą pieną supilkite atgal į plakiklį, įdėkite datules, vėl plakite. 
Migdolų pieną skanu gerti vieną, o galima pasidarykite kokteilį su bananu, mangu.
 

Migdolų varškė

Reikės:
Išspaudų, likusių nuo migdolų pieno,
Raugintų agurkų,
1 skiltelės česnako,
Druskos,
krapų, petražolių, kitų žolelių.
 
Burokine tarka sutarkuokite raugintus agurkus, smulkiai supjaustykite petražoles ar krapus, česnaką. Visus ingredientus sudėkite į indą ir gerai išmaišykite.
 

Ispaninių šalavijų sėklų (čia) šokoladinis pudingas (1 porcija)
Reikės:
200 ml „Sojade“ šokoladinio sojų pieno,
3 v. š. čia sėklų,
3 džiovintų persikų,
Į sandarų indą suberkite čia sėklas čia, užpilkite sojų pienu, išmaišykite. Leiskite brinkti kelias minutes ir vėl maišykite, kol sėklos vienodai pasiskirstys. Uždenkite ir palikite kelioms valandoms. Įdėkite smulkiai supjaustytus persikus, sumaišykite masę. Papuoškite braškėmis, mėtomis.
Straipsnio nuotr. Karolina Samalė
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris