Kam bronchito reikėtų pasisaugoti labiau?

Aigustė Tavoraitė
2018-02-15
 
Praėjusią savaitę skaičiau apie nuo ūminio bronchito mirusį paauglį. Ar tai išties tokia pavojinga liga? Kaip reikėtų ją gydyti?
Irma, 36
Kam bronchito reikėtų pasisaugoti labiau?
Dažniausiai bronchitą sukelia respiraciniai virusai, ligos klinika ūmi, pasireiškianti kosuliu, skrepliavimu. Gali varginti ir silpnumas, prakaitavimas, atsirasti gerklės skausmas, varvėti nosis.

Atsako specialistė
Kauno klinikų gydytoja pulmonologė Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektoriaus vadovė doc. dr. Kristina Biekšienė:

- Ūmus bronchitas – viena dažniausių kvėpavimo sistemos patologijų, įprastai yra virusinės kilmės ir paprastai praeina be didesnių komplikacijų. Aišku, yra rizikos grupei priklausantys pacientai, t.y. vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės, lydimi daug gretutinių ligų. Tačiau tai tikrai nėra ta diagnozė, dėl kurios pacientai gali numirti. Tokiu atveju arba bronchitas buvo kitos pagrindinės ligos, tarkim, gripo išraiška, arba bronchitas komplikavosi virusine ar bakterine pneumonija su kvėpavimo funkcijos nepakankamumu.
 
Dažniausiai bronchitą sukelia respiraciniai virusai, ligos klinika ūmi, pasireiškianti kosuliu, skrepliavimu. Gali varginti ir silpnumas, prakaitavimas, atsirasti gerklės skausmas, varvėti nosis. Taigi ir gydymas šiuo atveju turėtų būti simptominis. Pirmiausia reikia pasirūpinti pakankamu gaunamu šiltų skysčių kiekiu – ar arbatų, ar tiesiog šilto vandens.
 
Šilti skysčiai labiausiai tinka gerinti atsikosėjimui – jie sudrėkina gleivinę ir suskystiną patį sekretą. Jei kosulys varginantis, sausas, neleidžia išsimiegoti, yra kosulį slopinančių vaistų, tačiau jie visi yra receptiniai ir gali būti skiriami tik gydytojo. Čiobrelis, putino uogos, kitos vadinamosios liaudies priemonės – kiekvieno asmeninis pasirinkimas, kas kam padeda. Varginant tokiems simptomams kaip krūtinės ar gerklės skausmui, gali būti skiriami ir uždegimą malšinantys vaistai.
 

Antibakterinis gydymas antibiotikais nerekomenduojamas, nebent kalbėtume apie minėtuosius didesnei rizikos grupei priklausančius pacientus. Dėl antibakterinio gydymo reikėtų imti svarstyti pasikeitus skreplių spalvai (tapus geltona ar pilka), jei susirgimas užsitęsia ir nepraeina keletą savaičių, tyrimuose stebimas C-reaktyvinio baltymo ir kitų rodmenų, būdingų bakterinei infekcijai, padidėjimas.
Taip pat į gydytoją reikėtų nedelsti kreiptis esant į gripą panašiems požymiams – aukštai temperatūrai, jei „laužo“ kaulus. Tačiau sergant bronchitu temperatūros gali ir nebūti arba ji siekti tik 37–38 laipsnius.

 
Verta žinoti
Susirgus bronchitu reikia gydytis namuose, vengti žmonių susibūrimo vietų, kad pacientas neplatintų viruso bei pats negautų papildomos infekcijos. Taip pat nepatariama lankyti sergančių pacientų gydymo įstaigose.
Bronchito riziką didina rūkymas, aplinkos tarša, darbo veiksniai duoda pagrindo bronchitui prasidėti „pasigavus“ virusinę infekciją.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris