Kai pavasaris užgesina norą gyventi

Aigustė Tavoraitė
2018-03-15
Jie vieniems pavasarį pakyla ūpas, mane kaip tik lydi slogi nuotaika, net darosi panašu į depresiją. Ar tai normalu, kas galėtų padėti?
Rokas, 29 metai
Kai pavasaris užgesina norą gyventi
Pavasario depresiją išduodantys požymiai: neaiškios kilmės nerimas, nemiga arba ankstyvas pabudimas ir nebegalėjimas užmigti. Taip pat – sumažėjęs apetitas, nukritęs svoris, dirglumas, impulsyvumas, kai net menkiausia smulkmena gali išvesti iš pusiausvyros.

Iš žiemos gniaužtų besivaduojanti gamta ir ilgėjančios dienos ne visiems dovanoja džiugias emocijas. Kitiems sezonų kaita sukelia vienokias ar kitokias organizmo reakcijas, dėl kurių sutrinka nuotaika, o tai gali sukelti stresą, nerimą, depresiją. Specialistai atkreipia dėmesį, kad pavasario depresija itin pavojinga dėl savižudybės rizikos, ypač vyresniems žmonėms.

Atsako specialistė
Gydytoja psichiatrė Aušra Deksnytė:

- Yra žinoma, kad psichikos ligos (tarp jų – ir depresija) dažniau paūmėja rudenį ir pavasarį. Tai, kad būsena pablogėja rudenį, didžiausias vaidmuo tenka šviesos trūkumui, todėl profilaktiškai rekomenduojama taikyti šviesos terapiją. Tuo tarpu pavasarį, kai šviesos kaip tik yra daugiau, psichikos sutrikimų paūmėjimus bandoma aiškinti vitaminų trūkumu. Taip pat – miego hormono melatonino sumažėjimu, nes ilgėjant šviesiam paros metui, mažėja šio hormono gamyba.
 
Priklausomai nuo situacijos, rekomenduojama vartoti vitaminus, būti pakankamai fiziškai aktyviems, reguliuoti miego režimą. Melatonino gamybą mažina mėlyna kompiuterių ir kitų ekranų skleidžiama šviesa, taigi pirmiausia miego higieną susitvarkyti ir rekomenduojama.

Bet koks sveikos gyvensenos propagavimas turėtų veikti prevenciškai, bet ne visuomet taip yra.
Ateina kartais depresija ir, atrodo, visiškai sveikai gyvenant. Jei žmogus jau yra sirgęs psichikos ligomis ir žino savo silpnąsias vietas, tiesiog reiktų atkreipti didesnį dėmesį, kad pavasaris yra jautresnis laikas, stengtis kontroliuoti savo būseną.

 
Verta žinoti
Pavasario depresiją išduodantys požymiai: neaiškios kilmės nerimas, nemiga arba ankstyvas pabudimas ir nebegalėjimas užmigti. Taip pat – sumažėjęs apetitas, nukritęs svoris, dirglumas, impulsyvumas, kai net menkiausia smulkmena gali išvesti iš pusiausvyros. Būseną gali lydėti ir įprasti depresijos simptomai – liguistai prislėgta, liūdna nuotaika, kuriai būdingas sulėtėjęs mąstymas, prislopinti judesiai, pakitusi išvaizda – liūdnas, kenčiantis veidas, kietai sučiauptos lūpos, žemyn nusileidę jų kampučiai.
 
Depresija savaime nepraeina ir turi būti gydoma. Depresija gali būti gydoma pasitelkiant psichoterapiją (ypač efektyvus psichoterapijos ir antidepresantų derinys) arba kitus metodus: šviesos, įvairių menų terapijas, fizinius pratimus. Gydymą pradėjus laiku žmogus greičiau pasveiksta, liga netampa lėtinė, sumažėja savižudybės, depresijos pasikartojimo tikimybė.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris