Jemenas: iš bado mirštanti tauta

Inga Markeliūtė
2018-11-05
Prieš trejus metus prasidėjęs karas Jemene, ekspertų teigimu, nusinešė beveik 10 tūkst. žmonių gyvybių ir, anot Jungtinių Tautų, sukėlė didžiausią humanitarinę krizę pasaulyje. Nevyriausybinės organizacijos „Gydytojai be sienų“ medikai sako, kad bado alinamoje šalyje mirtis gresia 10 mln. gyventojų, o pirmomis jo aukomis tampa besilaukiančios moterys ir vaikai.
Jemenas: iš bado mirštanti tauta
Didžiausia skurdo priežastis Jemene - didelis vandens stygius. Šalies sostinėje Sanoje, tik mažiau nei pusė gyventojų yra prijungti prie vandens tiekimo sistemos. Net ir vanduo iš čiaupo per savaitę bėga tik maždaug kas keturias dienas. Pietiniame Taizo mieste – tik kartą per mėnesį.

Beviltiška padėtis
Jungtinės Tautos tvirtina, kad dėl konflikto Jemene 10 mln. žmonių gresia badas ir maždaug 17 mln. žmonių (60 proc. populiacijos) neužtikrinamas aprūpinimas maistu. Milijonų Jemeno gyventojų sveikata beviltiškos padėties, pirmadienį pranešė organizacija „Gydytojai be sienų“. „Trisdešimt karo mėnesių, didelės vartojimo prekių kainos ir nedarbas turėjo didžiulės įtakos žmonėms, jų gyvenimo kokybei bei gerovei“, - aiškina organizacijos atstovai ir priduria, kad didžiulis skaičius vaikų kenčia nuo neprievalgio. „Milijonai Jemeno gyventojų, negalinčių naudotis pirmine sveikatos priežiūra, yra beviltiškoje padėtyje“, - sakė „Gydytojai be sienų“ misijos Jemene vadovas. Sveikatos priežiūros darbuotojai jau 13 mėnesių negauna atlyginimo.

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ duomenimis, Jemene 5,2 mln. vaikų gresia badas.

Grėsmę kelia ne tik augančios kainos, bet ir kovos aplink gyvybiškai svarbų Hodeido uostamiestį. Per šį uostą Jemeną pasiekia humanitarinės pagalbos siuntos. Uosto uždarymas ir pagalbos tiekimo sutrikdymai lemtų tai, kad šimtų tūkstančių vaikų gyvybėms kiltų tiesioginis pavojus, o dar milijonus kitų įstumtų į badą. „Medikai be sienų“ sako, kad šis karas tarptautiniu lygmeniu pamirštas, nors situacija čia katastrofiška.
 
Trūksta vandens
Šiemet balandį prasidėjęs choleros protrūkis, kaip skelbia nevyriausybinės organizacijos, išaugo iki milijono atvejų. Maža to, dėl sveikatos priežiūros paslaugų neprieinamumo, žmones kamuoja difterija ir daugelis kitų ligų. Pasak medikų, dabar Jemenas yra kaip tiksinti bomba, kuri nežinia kada gali sprogti. Pasaulio sveikatos organizacija įspėjo, kad nuo šios vandeniu plintančios ligos jau mirė apie 2,2 tūkst. žmonių. Blogėjančios higienos ir sanitarijos sąlygos ligai leidžia itin sparčiai plisti. Mirštamumas nuo choleros pastaraisiais mėnesiais mažėja sako „Gydytojai be sienų“ nepaprastųjų padėčių koordinatorius Marcas Poncinas.

Dar net ir prieš karą Jemenas buvo skurdžiausia Arabijos pusiasalio šalis. 2012 m. 45 proc. iš 25 mln. jos gyventojų trūko maisto, o 5 mln. reikėjo skubios pagalbos. Didžiausia skurdo priežastis Jemene - didelis vandens stygius. Šalies sostinėje Sanoje, tik mažiau nei pusė gyventojų yra prijungti prie vandens tiekimo sistemos. Net ir vanduo iš čiaupo per savaitę bėga tik maždaug kas keturias dienas. Pietiniame Taizo mieste – tik kartą per mėnesį.

Neprieinama sveikatos priežiūra

Jemenas - viena nepalankiausių vietų gyventi moterims. Jų raštingumo lygis sudaro apie 35proc. ir užima 134 vietą pasaulyje pagal moterų išsilavinimą. Moterys, turėdamos minimalias galimybes švietimo, santuokos, sveikatos priežiūros srityse netenka pagrindinių žmogaus teisių. Šioje šalyje yra daugybė problemų dėl nėštumo – viena iš 39 moterų gimdydama miršta. „Sveikatos priežiūros sistema visiškai žlugus, o mamos su vaikais vis daugiau serga“, - aiškina Mariam Aldogani, reprodukcinės sveikatos specialistė, dirbanti „Gelbėkit vaikus“ punkte Jemeno sostinėje.
 
Prasta mityba yra viena pagrindinių problemų, kodėl moterys nesugeba pagimdyti arba pagimdo mažo svorio kūdikius. M.Aldogani taip pat pasakoja, kad jos kolegos atokiose kaimo vietovėse dažnai sutinka šeimas, kurios valgo tik vieną kartą per dieną, tai sukelia nėštumo komplikacijas. O keliauti į medicininę įstaigą atsisako arba atvyksta per vėlai. „Tai kelia didelį susirūpinimą, kai moterys atvyksta į medicininius punktus kritinės būklės, bet šeimos negali jų palikti ligoninėje dėl pinigų stygiaus“, - sako medikė.


Tarp kitko
2015 m. Saudo Arabijos vadovaujamai karinei koalicijai prisidėjus prie Jemeno Vyriausybės kovos su Irano remiamais husių sukilėliais, Jemenas pasinėrė į pilietinį karą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per konfliktą žuvo apie 10 tūkst. žmonių, tarp kurių daug civilių. Be to, nuo balandžio nuo choleros mirė dar 2100 žmonių. Anot OCHA, šalyje daugiau kaip 11 mln. vaikų reikalinga humanitarinė pagalba. 

Jemeno valdžią remiančios Saudo Arabija ir jos arabų sąjungininkės rengia antskrydžius ir vykdo plataus masto blokadą savo kaimyninės šalies oro ir jūros uostams. Pernai lapkričio mėnesio pradžioje koalicija sugriežtino blokadą, reaguodami į šiitų husių paleistą raketą, kuri buvo numušta netoli Rijado oro uosto. Tada Jungtinių Tautų  humanitarinės pagalbos operacijų vadovas įspėjo, kad toks sprendimas apsunkintų ir taip kritiškai prastą situaciją. Blokada po trijų savaičių buvo dalinai panaikinta, sukilus milžiniškam tarptautiniam spaudimui, ypač dėl blokados Hodeidos uostui, kuris yra itin svarbus humanitarinėms ir prekybinėms siuntoms.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris