Van­dens pro­ce­dū­ros at­gai­vi­na vil­tį pa­sveik­ti

Aigustė Tavoraitė
2017-12-14
Van­dens te­ra­pi­ja svei­kam žmo­gui yra ge­ra grū­di­ni­mo­si prie­mo­nė, o ser­gan­tiems, sun­kią ne­ga­lią tu­rin­tiems pa­cien­tams ne­re­tai tam­pa pa­gal­ba mo­kan­tis iš nau­jo ženg­ti pir­mus žings­nius.
Van­dens pro­ce­dū­ros at­gai­vi­na vil­tį pa­sveik­ti
Vandens procedūros itin naudingos gydant įvairius minkštųjų audinių ir kaulų pažeidimus, raumenų ir nervų ligas. Taip pat hidroterapija naudinga po insulto ar galvos traumų, esant neurologiniams sutrikimams, pooperacinėms būklėms ir kt.

Pla­čiai pri­tai­ko­ma
Spe­cia­lis­tai pa­brė­žia, kad van­dens te­ra­pi­jos, dar va­di­na­mos hid­ro­te­ra­pi­ja, pri­tai­ky­mas gy­do­mai­siais tiks­lais yra la­bai pla­tus. To­kį te­ra­pi­nį po­vei­kį pa­aiš­ki­na ter­mi­nės, fi­zi­nės, mo­le­ku­li­nės van­dens sa­vy­bės. Slė­gis, spau­di­mas, tem­pe­ra­tū­ra, ypa­tin­ga van­dens struk­tū­ra – vi­sa tai tu­ri įta­kos žmo­gaus or­ga­niz­mui ir ga­li pa­dė­ti pa­ge­rin­ti sa­vi­jau­tą bei svei­ka­tą.
Van­dens pro­ce­dū­ros itin nau­din­gos gy­dant įvai­rius minkš­tų­jų au­di­nių ir kau­lų pa­žei­di­mus, rau­me­nų ir ner­vų li­gas. Taip pat hid­ro­te­ra­pi­ja nau­din­ga po in­sul­to ar gal­vos trau­mų, esant neu­ro­lo­gi­niams su­tri­ki­mams, po­ope­ra­ci­nėms būk­lėms ir kt.
 
Pir­mi žings­niai – van­de­ny­je

Pa­lan­gos re­a­bi­li­ta­ci­jos li­go­ni­nės ki­ne­zi­te­ra­peu­tė Vai­da Pie­ku­vie­nė sa­kė iš pa­tir­ties ga­lin­ti pa­tvir­tin­ti tei­gia­mą van­dens te­ra­pi­jos po­vei­kį.
 

„Pra­dė­ję lan­ky­ti ba­sei­ną ar­ba van­dens ta­ką, ku­ria­me yra ga­li­my­bė nau­do­ti spe­cia­lų kel­tu­vą, dau­gu­ma pa­cien­tų, pa­ty­ru­sių nu­ga­ros sme­ge­nų pa­žei­di­mą, in­sul­tą ar ser­gan­tys iš­sė­ti­ne skle­ro­ze pa­jau­čia būk­lės pa­ge­rė­ji­mą. Pir­miau­sia juos tei­gia­mai vei­kia ši­lu­ma, at­si­pa­lai­da­vus at­slūgs­ta skaus­mas, su­ma­žė­ja rau­me­nų to­nu­sas. Van­de­ny­je žmo­gaus kū­nas pa­leng­vė­ja, to­dėl ju­dė­ti, at­lik­ti pra­ti­mus yra daug leng­viau. Po trau­mos pa­cien­tams sun­ku at­lik­ti ju­de­sius, tad de­ri­nant ki­ne­zi­te­ra­pi­ją sa­lė­je ir ba­sei­ne, re­a­bi­li­ta­ci­jos re­zul­ta­tai yra daug efek­ty­ves­ni“, – pa­ste­bė­jo ki­ne­zi­te­ra­peu­tė Vai­da Pie­ku­vie­nė. Ji pri­dū­rė, kad dar­bas ba­sei­ne – tai  vie­nas iš la­bai svar­biu eta­pų at­ku­riant pa­cien­tų pra­ras­tas ju­dė­ji­mo funk­ci­jas.

 
Pa­šne­ko­vė pa­brė­žė, kad ba­sei­ne at­lie­ka­mi pra­ti­mai su­tei­kia ge­rų emo­ci­jų, vil­ties, pa­di­di­na pa­cien­tų mo­ty­va­ci­ją dirb­ti ir pa­si­ti­kė­ji­mą sa­vi­mi. „Pri­va­lu­mas yra tai, kad van­de­ny­je pa­cien­tas ga­li dirb­ti sa­va­ran­kiš­kai, to­dėl  ge­rė­ja pa­cien­to mo­ty­va­ci­ja sie­kiant ge­res­nių re­zul­ta­tų“,  – sa­kė V.Pie­ku­vie­nė. Ki­ne­zi­te­ra­pi­ja van­de­ny­je - pui­ki prie­mo­nė pa­cien­tams, pradedantiems vaikš­čio­ti.
 
Pro­ce­dū­ros vo­nio­se at­pa­lai­duo­ja
Įvai­raus sun­ku­mo ne­įga­lių­jų re­a­bi­li­ta­ci­jai ga­li bū­ti pa­si­tel­kia­mas ne tik ju­de­sys gydomajame ba­sei­ne, bet ir ki­tos pro­ce­dū­ros vo­nio­se ar vo­ne­lė­se.
Jos yra įvai­rių rū­šių – mi­ne­ra­li­nės, per­li­nės, ter­pen­ti­no – ir yra dau­giau skir­tos žmo­gui at­pa­lai­duo­ti, krau­jo­ta­kai su­ak­ty­vin­ti.
 
„Van­duo vei­kia vi­sas žmo­gaus or­ga­niz­mo sis­te­mas – krau­jo­ta­kos, rau­me­nų, kvė­pa­vi­mo. Per­li­nės, t.y. oro bur­bu­liu­kų pri­so­tin­tos vo­nios tu­ri ma­sa­žuo­ja­mą­jį po­vei­kį, ter­pen­ti­no vo­nios pa­si­žy­mi tuo, kad itin ge­ri­na mik­ro­cir­ku­lia­ci­ją – sti­mu­liuo­ja smul­kių­jų krau­ja­gys­lių veik­lą, vei­kia prie­šuž­de­gi­miš­kai ir nu­skaus­mi­nan­čiai. Į van­de­nį tam tik­ro­mis pro­por­ci­jo­mis ga­li bū­ti įmai­šo­mi ir įvai­rių rū­šių (le­van­dų, mė­tų, si­dab­ri­nio kė­nio) ete­ri­niai alie­jai. Pa­vyz­džiui, le­van­dų ete­ri­nis alie­jus ge­ri­na mie­gą, vei­kia ra­mi­nan­čiai, su­ma­ži­na neu­ral­gi­nius skaus­mus, nor­ma­li­zuo­ja ar­te­ri­nį krau­jo­spūdį“, – pa­sa­ko­jo li­go­ni­nės fi­zi­nės me­di­ci­nos ir re­a­bi­li­ta­ci­jos gy­dy­to­ja Ža­na Mi­ti­na.
 
Jos pa­ste­bė­ji­mu, gy­do­mo­sios vo­nios pa­gel­bė­ja žmo­gui ser­gant hi­per­to­ni­ne li­ga, kvė­pa­vi­mo ta­kų li­go­mis, lei­džia pa­ge­rin­ti ner­vi­nės sis­te­mos būk­lę, su­ma­žin­ti ar­te­ri­nį krau­jo­spūdį, to­kiu bū­du pa­ge­ri­na ben­drą krau­jo­ta­ką. Taip pat – tu­ri ir psi­cho­lo­gi­nį po­vei­kį, pa­cien­tas ap­rims­ta, at­si­pa­lai­duo­ja rau­me­nys, ma­žė­ja skaus­mas.
 

Veiks­min­gos ir vo­ne­lės
Vo­nios ga­li bū­ti ben­dros – kai po van­de­niu pa­nar­di­na­mas vi­sas kū­nas – ir vie­ti­nės vo­ne­lės, skir­tos plaš­ta­koms ar­ba pė­doms. „Ši­tos vo­nios ir­gi tu­ri tei­gia­mą po­vei­kį ir yra pla­čiai nau­do­ja­mos mū­sų li­go­ni­nė­je ne­įga­lie­siems po en­dop­ro­te­za­vi­mo ope­ra­ci­jų, in­sul­tų, stu­bu­ro trau­mų. Toks pa­cien­tas, ku­ris ne­val­do ga­lū­nių ar pu­sės kū­no, ga­li at­lik­ti to­kias vie­ti­nes vo­ne­les net sė­dė­da­mas ve­ži­mė­ly­je“, – aiš­ki­no Ž.Mi­ti­na.
 
Gy­dy­to­ja pa­ste­bė­jo, kad tie, ku­rie tu­ri są­ly­gas na­muo­se, nu­si­per­ka per­li­nes vo­nias, įran­gą. „Ga­li­ma pa­tiems pa­si­da­ry­ti ir at­pa­lai­duo­jan­čią aro­ma­ti­nę vo­nią. Na­mų są­ly­go­mis tai tam­pa dau­giau kaip ra­mi­na­mo­ji, dau­giau me­di­ta­ci­nio po­bū­džio prie­mo­nė. Aiš­ku, svar­bu iš­si­aiš­kin­ti, ar žmo­gus nė­ra aler­giš­kas ete­ri­niam alie­jui“, – sa­kė pa­šne­ko­vė.
Kal­bė­da­ma apie gy­do­mą­sias pro­ce­dū­ras vo­nio­je gy­dy­to­ja pa­brė­žė, kad la­bai svar­bi tem­pe­ra­tū­ra – ne aukš­tes­nė nei 36–38 laips­niai, pro­ce­dū­ros truk­mė ne­tu­ri vir­šy­ti 20 min., efek­tui pa­siek­ti tu­ri bū­ti pra­ei­tas gy­dy­mo kur­sas – ma­žiau­siai 8–10 pro­ce­dū­rų.  ¬


Ver­ta ži­no­ti
Hid­ro­te­ra­pi­ja gelbs­ti mal­šin­ti skaus­mą, rau­me­nų spaz­mus, lei­džia at­lik­ti di­des­nio spek­tro ju­de­sius, stip­ri­na rau­me­nis, ge­ri­na rau­me­nų bei odos to­nu­są, ska­ti­na virš­ki­ni­mą, spar­ti­na me­džia­gų apy­kai­tą, de­tok­si­kuo­ja or­ga­niz­mą, stip­ri­na imu­ni­nę sis­te­mą, ge­ri­na ko­or­di­na­ci­ją ir pu­siau­svy­rą, ga­li tei­gia­mai veik­ti pa­ra­ly­žiuo­tus rau­me­nis, sti­mu­liuo­ja krau­jo­ta­ką, ge­ri­na vi­daus or­ga­nų veik­lą, ma­ži­na įtam­pą, su­si­kaus­ty­mą, nuo­var­gį, at­pa­lai­duo­ja.
Vi­suo­met prieš tai­kant hid­ro­te­ra­pi­ją pra­var­tu svei­ka­tos būk­lę iš­sa­miai ap­tar­ti su gy­dy­to­ju ar te­ra­peu­tu.

 
Tarp kitko
Ty­ri­mai ro­do, kad fi­ziš­kai ne­įga­liems žmo­nėms tai­ko­ma van­dens te­ra­pi­ja pa­ge­ri­na ne tik fi­zi­nę, bet ir psi­chi­nę būk­lę – ska­ti­na tei­gia­mas emo­ci­jas, pa­di­di­na ener­gin­gu­mą, gy­vy­bin­gu­mą. Lie­tu­vos spor­to uni­ver­si­te­to ba­sei­ne ir Tai­ko­mo­sios fi­zi­nės veik­los moks­lo ir stu­di­jų la­bo­ra­to­ri­jo­je at­lik­to ty­ri­mo me­tu an­ke­tuo­jant ir te­stuo­jant fi­ziš­kai ne­įga­lius as­me­nis pa­ste­bė­ta, kad po van­dens te­ra­pi­jos pro­gra­mos fi­ziš­kai ne­įga­lie­ji ma­žiau iš­gy­ve­no nei­gia­mų jaus­mų: ma­žiau ner­vi­no­si, juos re­čiau ap­lan­ky­da­vo blo­ga nuo­tai­ka, liū­de­sys ir niū­ru­mas, jau­tė­si ma­žiau iš­si­sė­mę ir pa­var­gę. 
„Pra­dė­ję lan­ky­ti už­si­ė­mi­mus ba­sei­ne dau­gu­ma pa­cien­tų, pa­ty­ru­sių nu­ga­ros sme­ge­nų pa­žei­di­mą, in­sul­tą ar ser­gan­tys iš­sė­ti­ne skle­ro­ze aki­vaiz­džiai at­si­gau­na. Van­de­ny­je žmo­gaus kū­nas dau­gy­bę kar­tų pa­leng­vė­ja, to­dėl ju­dė­ti, at­lik­ti pra­ti­mus yra daug pa­pras­čiau“, - sa­ko Pa­lan­gos re­a­bi­li­ta­ci­jos li­go­ni­nės ki­ne­zi­te­ra­peu­tė Vai­da Pie­ku­vie­nė.
 
Laikasnamams masažinės vonios - puiki alternatyva pavargusiam kūnui!  


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris