Tyrimas: kaip sumažinti biologinę taršą daržovėse?

Evelina Machova
2015-12-29
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai atliko tyrimą, siekiant įvertinti, kokią įtaką mikrobiologinės taršos sumažinimui turi produktų plovimas. Iš įvairių turgaviečių atrinkus aštuonis Lietuvoje užaugintų salotų mėginius, jie buvo pristatyti į laboratoriją ištirti. Gera žinia ta, patogeninių mikroorganizmų, sukeliančių žarnyno negalavimus, nerasta. O tinkamai nuplovus salotas bendra biologinė tarša sumažėjo 97 procentais.
Tyrimas: kaip sumažinti biologinę taršą daržovėse?
Kartais daroma klaida, kad salotų lapai plaunami dubenyje. Tai nėra gerai, nes biologine tarša išlieka. Siekiant jos išvengti salotos reikia nuplauti pagal rekomendacijas – atskirais lapeliais po tekančiu vandeniu.

Efektyvi priemonė

Pasak specialistų, salotų galvose, dėl jų didelio paviršiaus ploto ir sluoksniuotų lapų, gali slėptis daugybė bakterijų. Nupjautų ar kitaip mechaniškai pažeistų lapų kraštuose yra maistingųjų medžiagų, kurios skatina bakterijų augimą, o paviršius tinkamas joms kauptis. Kruopštus salotų plovimas sumažino bakterijų skaičių kelias dešimtis kartų, todėl tai yra efektyvi apsaugos priemonė nuo įvairių žarnyno infekcinių ligų.

„Pristatytos į laboratoriją salotos buvo padalintos į dvi dalis. Pirmosios tirtos be jokio papildomo paruošimo, antrosios – po kruopštaus nuplovimo. Salotos nuplautos pagal visas rekomendacijas – atskirais lapeliais po tekančiu vandeniu. Kartais daroma klaida, kad salotų lapai plaunami dubenyje arba tik išoriniai lapai. Tai nėra gerai, nes mikrobiologinė tarša išlieka.
 
Tyrimo metu paaiškėjo, kad tiek plautose, tiek ir neplautose salotose patogeninių mikroorganizmų nenustatyta. Tačiau kruopščiai nuplovus salotų lapus kitų mikroorganizmų, tokių kaip koliforminių bakterijų ar aerobinių mikroorganizmų skaičius sumažėjo nuo 60 iki 97 procentų. Tiesa, nors šie mikroorganizmai tiesiogiai su žarnyno infekcijomis nesiejami, jie parodo bendrą produkto taršą. Ten, kur ji pakankamai didelė, išauga ir ligų tikimybė.
 
 Šiuo tyrimu norėjome parodyti, kaip svarbu kiekvienam mūsų tinkamai tvarkyti maistą namuose. Tokie patys higienos reikalavimai taikomi ir visoms kitoms daržovėms bei džiovintiems vaisiams ar riešutams“, - sako Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktoriaus pavaduotoja Snieguolė Ščeponavičienė.

Vyraujantys stereotipai
Pasak S.Ščeponavičienės, dažnas galvoja, kad jei pats užsiauginai daržoves, jas galima valgyti nors ir tik nuskynus iš lysvės. „Tai toks vyraujantis stereotipas, tačiau mikrobiologinė tarša būna visur. Sutinku, kad cheminės taršos tokiose daržovėse nėra, tačiau mikrobiologinės praktiškai neišvengsime.
 

Vis tiek yra sąlytis ir su žeme, ir su gyvūnais, todėl visas daržoves, salotas, nesvarbu ar jos augintos namuose, ar pirktos iš prekeivių turguje, ar prekybos centre, reikia kruopščiai plauti. Taip pat ir laikomos namų rūsyje daržovės, pavyzdžiui, kopūstai, burokėliai turi būti itin kruopščiai plaunamos. Kai kurie mikroorganizmai mėgsta ne tik šilumą, bet ir kur kas vėsesnę terpę, kurioje puikiausiai dauginasi“, - sako S.Ščeponavičienė.
 
Specialistai rekomenduoja
Maisto sauga, ruošiant jį namuose, didžiąja dalimi priklauso nuo mūsų pačių. Kad ant jūsų stalo puikuotųsi ne tik skanus, bet ir saugus maistas, NMVRVI specialistai teikia keletą patarimų, kaip teisingai tvarkyti maistą:
 

Per maistą plintančios bakterijos kambario temperatūroje gali sparčiai daugintis, o žemesnėje nei 5 C ir aukštesnėje nei 60 C temperatūrose bakterijų augimas sulėtėja. Vartojimui paruoštą maistą kambario temperatūroje laikykite ne ilgiau kaip 2 valandas. Užšaldytą maistą atitirpinkite šaldytuve ar kitoje vėsioje vietoje.
 
Dauguma šeimininkių per Kalėdas pagamina daug patiekalų, kad maisto užtektų ir Naujųjų metų šventei. Toks požiūris yra klaidingas, kadangi paruošto vartojimui maisto netgi šaldytuve negalima laikyti per ilgai. Rekomenduotina mėsos, paukštienos, žuvies bei kiaušinių patiekalus, troškinius, mišraines laikyti šaldytuve ir suvartoti ne vėliau kaip per 2 dienas.
 
Ruošdami ir laikydami maistą venkite kryžminės taršos. Naudokite atskiras pjaustymo lenteles, įrankius žaliai paukštienai, mėsai, daržovėms, po panaudojimo juos kruopščiai nuplaukite. Termiškai neapdorotą paukštieną, kiaušinius, mėsą, daržoves laikykite atskirai nuo termiškai apdoroto, paruošto vartojimui maisto. Patogiausia kiekvieną maisto produktą laikyti atskirai uždarame inde, kad žali produktai ir pagaminti patiekalai nesiliestų vienas su kitu.
 
Pati svarbiausia per maistą plintančių ligų prevencijos priemonė – rankų plovimas. Kruopščiai ir dažnai plaudami rankas po tekančiu vandeniu su muilu sumažinsite per maistą plintančių ligų perdavimo riziką. Rankas būtina plauti prieš pradedant ruošti maistą, maisto ruošimo metu bei pasinaudojus tualetu.

Tarp kitko
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šeimose 2014 m. kilo 374 protrūkiai (85,5 proc. iš bendro protrūkių skaičiaus). Taigi, gaminant maistą namuose, labai svarbu skirti atskirą inventorių žalios ir gatavos produkcijos tvarkymui. Vaisius ir daržoves prieš vartojimą reikia gerai nuplauti vandeniu, siekiant išvengti žarnyno infekcinių ligų,. prieš vartojimą džiovintus vaisius ir riešutus taip pat būtina gerai nuplauti. Kol šie maisto produktai patenka ant mūsų stalo, jie „nukeliauja“ ilgą kelią: renkamas derlius, vaisiai džiovinami, pakuojami, kraunami, vežami, vėl pakuojami.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris