Švirkštus ir visa kita lieka nešti į vaistinę. Gal priims

Deimantė Zailskaitė
2015-09-08
„Gydytojas, išrašydamas vaistus, irgi galėtų priminti: neužmirškite, kad švirkšto arba medikamentų, kurių galiojimo terminas yra pasibaigęs, negalima išmesti į konteinerį“, - siūlo aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, pastebėdamas, kad toli gražu ne kiekvienas gyventojas žino, kaip tinkamai pasirūpinti medicininėmis arba farmacinėmis atliekomis.
Švirkštus ir visa kita lieka nešti į vaistinę. Gal priims
Medicinines arba farmacines atliekas gyventojai dažniausiai meta į komunalinių atliekų konteinerius, nes ne visi žino, kur jas galima priduoti arba tiesiog pritingi rūšiuoti.

Meta kur papuolė

„Gydytojas, žinoma, turi daugiau rūpesčių, bet, aš manau, kad jam tikrai būtų nesunku ir nieko nekainuotų informuoti pacientus. Kalbėdami su medicinos bendruomene, mes būtinai paliesime šią temą.
Prisipažinsiu, kad medicinines atliekas tikrai primirštame. Padangos, polietileno maišeliai – labai akivaizdžiai matomi. O švirkštus, kurie tikrai gali sukelti daug bėdų, jeigu yra numetami ne vietoje, primirštame arba jų nepastebime“, - sako aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.
Anot jo, medicinines arba farmacines atliekas gyventojai dažniausiai meta į komunalinių atliekų konteinerius, nes ne visi žino, kur jas galima priduoti arba tiesiog pritingi rūšiuoti: „Didžiausia bėda, kad žmonės nežino, kaip teisingai tvarkytis su medicininėmis atliekomis. Vaistus be jokių problemų priima vaistinėje. Pats įsitikinau, nes turėjome šeimoje sunkų ligonį: susikaupė daug vaistų, jam mirus viską nunešėme į vaistinę.
Žmonės turėtų atsakingiau žiūrėti ir tokių atliekų nemesti į konteinerį ar kur papuolė.

Galbūt yra ir mūsų ministerijos kaltės – visuomenę nepakankamai informuojame.
Apie atliekų tvarkymą būtinai kalbėsime dar šį rudenį, nes tai yra viena aktualiausių aplinkosaugos problemų. Ir būtinai akcentuosime medicinines atliekas,
nes jos dažnai priskirtinos prie pavojingų. Pavyzdžiui, naudoti švirkštai yra potencialus užkrato nešiotojas“.
Tačiau kur gyventojai galėtų juos priduoti, ministras negalėjo atsakyti.
„Pagalvosime, kaip švirkštus dar geriau galėtume surinkti būtent iš gyventojų. Su įstaigomis viskas tvarkoj. Bet kaip informuoti gyventojus, kad jie kiekvieną kartą pirkdami tiesiog ant pakuotės arba vaistinės maišelyje rastų informaciją, kur padėti medicinines atliekas, pasenusius vaistus ir visa kita“, - žadėjo K.Trečiokas.
 
Atneša ir pasenusią kosmetiką
Kaip skelbia Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Inspektavimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Diana Leleckaitė, naikintinus, tai yra pasibaigusio galiojimo, nesuvartotus, nebereikalingus vaistus visos vaistinės privalo neatlygintinai priimti iš gyventojų ir perduoti juos farmacinių atliekų tvarkymo įmonei.
Kiekvienoje vaistinėje, kaip pažymi specialistė, turi būti pateikta aiškiai matoma, lengvai įskaitoma informacija apie galimybę vaistinėje nemokamai atiduoti naikintinus vaistus, raginimas rinkti vaistus atskirai ir jų neišmesti kartu su kitomis komunalinėmis atliekomis.
„Gyventojai atneša į vaistinę įvairių formų vaistų, kurių didžiąją dalį sudaro tabletės, tačiau gauname ir tepalų, ampulių, sirupų ir panašiai. Taip pat į mūsų vaistines gyventojai atneša pasibaigusio galiojimo termino kitas prekes, kurių didžią dalį sudaro maisto papildai, pasitaiko kosmetikos priemonių ir kitų prekių. Tokios atliekos nėra priskirtos naikintinų vaistų grupei ir mūsų vaistinės priima kaip buitines atliekas bei atiduoda jas buitinių atliekų surinkėjams.
Iš gyventojų surenkamų prekių paslauga yra nemokama.
Mūsų vaistinė pernai priėmė iš gyventojų 488 kg naikintinų vaistų ir perdavė atliekų šalinimo įmonei“, - pasakoja „Benu“ vaistinės atstovė Rasa Slauskienė.

 

Komentarai
Seimo narys Algis Strelčiūnas:

- Gyventojai medicinines atliekas meta į konteinerius ir jos patenka į sąvartyną. Ši problema nėra išspręsta. Galiu pasakyti, kad Lazdynų bendruomenė jau atkreipė dėmesį, kad dalis medicininių atliekų arba vaistų patenka į konkretų sąvartyną. O tai kelia pavojų.
Sprendimo būdas turėtų būti toks: pirmoje eilėje turi būti sustatyti specialūs konteineriai.
Blogiausiu atveju prie poliklinikų arba parduotuvėse, žinoma, taip pat ir vaistinėse, turėtų būti pastatytos atskiros dėžutės, kad visgi panaudotų vaistų kuo mažiau patektų į sąvartynus.
Dar reikalinga papildoma informacija, kad gyventojai būtų supažindinami, jog su kiekviena išmesta vaistų pakuote keliamas pavojus aplinkai.

Reikia, kad būtų elementari, paprasta tvarka, atsirastų supratimas, kad vaistai, kurie patenka į bendruosius konteinerius, kenkia aplinkai. Aš tikėjausi, kad ši problema bus išspręsta, kai bus pastatyta „Toksika“. Bet kaip surinkti medicinines atliekas iš gyventojų – klausimas dar neišspręstas.
 
Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė:

- Mano duomenimis nėra reglamentavimo, kadangi tai yra Aplinkos ministerijos klausimas. Arba tvarka turėtų būti reglamentuota mūsų abiejų – sveikatos apsaugos ir aplinkos ministrų – aprašu.
Mūsų nustatyta tvarka yra taikytina tiktai vaistams ir negali būti taikoma medicininėms priemonėms: tai yra švirkštams ir panaudotoms adatoms. Bet yra akivaizdžiai aišku, kad tai būtų nebe mūsų vienų arba netgi ne mūsų kompetencija, kaip reikėtų sunaikinti tokias atliekas. Kaip įvertina mūsų specialistai, turėtų būti nustatyta tiksli ir aiški tvarka, kadangi tai gali sukelti ir pavojų aplinkiniams. Ko gero, man teks bendrauti su aplinkos ministru ir pasiūlyti bendrą reglamentavimą arba jų pačių reglamentavimą, kaip turėtų būti elgiamasi su šiomis atliekomis.
 
UAB „Farmacinių atliekų šalinimas“ vadovė Rosvita Gustaitienė:

- Farmacines atliekas, vaistus gyventojai gali nemokamai atiduoti į bet kurią visuomeninę vaistinę ir tikrai tos atliekos bus tinkamai sutvarkytos. Bet kyla problemų su medicininių atliekų tvarkymu, kuomet žmonės patys namuose leidžiasi vaistus, tarkime, insuliną. Tai iš tikrųjų nėra teisės aktų, kurie reglamentuotų, kaip reikėtų tvarkyti tokias atliekas. Bet mūsų rekomendacija ir siūlymas – kad tokias atliekas gyventojai pristatytų į savo gydymo įstaigą, į gydyto, kuris išrašė leidžiamus vaistus, kabinetą.
Tikrai nepatariame į komunalinių atliekų konteinerį mesti adatų, vienkartinių lašinimo sistemų ir kitokių infekuotų atliekų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris