Pensija – ne nuosprendis gyvenimui

Aigustė Tavoraitė
2017-12-04
Daugeliui žmonių išėjimas į pensiją prilygsta gyvenimo pabaigai: nepaliaujamai lanko mintys apie ateinančią senatvę, užvaldo nerimas, netgi apatija. Kas padėtų išgyventi šį etapą?
Pensija – ne nuosprendis gyvenimui
Tyrimai atskleidžia, kad geriausiai pensinio amžiaus gyvenimo pokyčius priima vidutinės arba aukštos savigarbos žmonės. Todėl tiems, kas niekaip negali susitaikyti su naujuoju socialiniu statusu, visų pirma reikėtų pradėti geriau elgtis su pačiu savimi.

Pataria specialistas
Psichologas Erikas Siudikas:
 

Kai bliūkšta iliuzijos
- Kodėl išėjus į pensiją dažniau aplanko neigiamos emocijos? Didžiausia problema ta, kad dar artėjant šiam gyvenimo periodui žmogus susikuria tam tikras iliuzijas: kas bus, kai jis pasens, kaip gyvens, keliaus, prižiūrės anūkus, bus reikalingas. Kai toks įsivaizdavimas nesutampa su realybe, aplanko nusivylimas savimi, gyvenimu. Todėl vienintelis kelias yra priimti gyvenimą tokį, koks yra.
 
Dar vienas ydingas vyresnių žmonių požiūris – už juos kažkas turi prisiimti atsakomybę, jais pasirūpinti. Tai gimdo bejėgiškumo jausmą, atsiranda noras pritraukti kitų gailestį. Natūralu, kad kai pats žmogus nekontroliuoja gyvenimo, kasdienybės, jis ima jaustis blogai. Už savo gyvenimą turite būti atsakingi jūs patys. Visų pirma gyvenate jūs dėl savęs. Ir daug kas prasideda nuo smulkmenų – pasigaminti skanius pietus, susitvarkyti namus net tada, kai nelaukiate svečių.
 
Ko imtis?
Norint išblaškyti neigiamas emocijas, reikia nepamiršti bendravimo su bendraminčiais, rasti sielai artimų užsiėmimų, išsikelti kokį tikslą (pavyzdžiui, kažkam tai gali būti kryžiažodžio sprendimas, atsakymų siuntimas, naujo numerio laukimas).
Neretai išėję į pensiją žmonės pajunta nemokantys bendrauti su žmonėmis – tiesiog kaip žmogus su žmogumi, o ne darbiniais klausimais.

 
Todėl, jeigu sutikote žmogų, su kuriuo sunku užmegzti ryšį, arba pats esate iš tokių, susimąstykit, kaip tai galima būtų pakeisti. Vienišų žmonių yra be galo daug, tad jeigu su vienu dialogas nepasisekė – tai tikrai ne tragedija. Kai kada gali praversti ir specialisto konsultacija.
Pažintims ir pokalbiui užmegzti itin padeda šuo. Keturkojis draugas – puiki kompanija pasivaikščiojimams, neleisianti nuobodžiauti ir padėsianti pasijausti reikalingam.
 
Pereina kelis etapus
Dar artėjant pensiniam amžiui, žmogui tenka pereiti kelis etapus. Pirmasis – vadinamoji priešpensinė fazė. Čia šis gyvenimo periodas matomas kaip tolima ateitis, nors kartu ir neapleidžia nerimo jausmas. Daugelis šiame etape pradeda kaupti pinigus ateičiai, pradeda „kurti“ tą vietą (pvz., sodybą, namus), kurioje yra planuojama praleisti didelį laiko tarpą išėjus į pensiją, mėgina ieškoti naujų ilgalaiki pomėgių. Antrasis etapas – „Medaus mėnuo“. Jis prasideda iškarto išėjus į pensiją. Žmogus, laisvės dėka, pajaučia euforijos jausmą, juk daugiau nereikia skubėti, galima užsiimti tuo, kas patinka. Tačiau netrunka ateiti nusivylimo fazė, kai realybė neatitinka susikurto idealaus paveikslo.

 
Verta žinoti
Didžiausia „pensinį stresą“ patiria tie, kurie darbe dirbo intensyvų kūrybinį darbą ir tie, kas gyvena vienas ir atitolęs nuo vaikų, anūkų. Tokiems žmonėms išėjimas į pensiją dažnai tampa didžiausia tragedija.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris