Pasiruošimas maratonui – sveikai ir pamažu

Arnas Šarkūnas
2014-09-12
Kiekvienais metais vis daugiau žmonių atranda bėgimą. Pasiekus gerų sportinių rezultatų, prieinama prie dar didesnio iššūkio – 42 kilometrų 195 metrų distancijos maratono. Ką reikia paaukoti tam, kad galėtum pasiekti tokį rezultatą?
Pasiruošimas maratonui – sveikai ir pamažu
Nesportavusiems ir menkai fiziškai pasiruošusiems žmonėms dukart Vilniaus maratone triumfavęs bėgikas Tomas Venckūnas rekomenduoja pradėti sportuoti labai pamažu kiekvieną dieną, bet jokiu būdu nevarginti savęs alinančiomis treniruotėmis.

Ilgai ir nealinant savęs
Dar vaikystėje pradėjęs sportuoti dr. Tomas Venckūnas, teigia, kad specialiai pirmajam maratonui nesiruošė. Tačiau primena, kad kai nesi gerai pasiruošęs, vienu ypu, nubėgti daugiau nei 42 kilometrų distancijos neįmanoma. Nesportavusiems ir menkai fiziškai pasiruošusiems žmonėms dukart Vilniaus maratone triumfavęs bėgikas rekomenduoja pradėti sportuoti labai pamažu kiekvieną dieną, bet jokiu būdu nevarginti savęs alinančiomis treniruotėmis. Jis taip pat pradėjo pamažu, o dabar kasdienis T.Venckūno stadione nubėgamo atstumo vidurkis – 10-15 kilometrų. Vien per savaitę Lietuvos sporto universiteto Molekulinės biologijos ir genetikos dėstytojas nubėga daugiau nei 100 km.
 

Svarbiausia nusiteikti
Jo nuomone, labai svarbu būti ištvermingam ir psichologiškai, kad bėgimas neatsibostų ir vis save motyvuoti. Net ir nevalgyti kas papuola po ranka. Tiesa, riebaus ar nesveiko maisto apsunkintas skrandis pats signalizuoja bėdą: „Nevalgai cepelinų su spirgais ne todėl, kad reikia, bet dėl to, kad jauti, jog taip negalima.“
Tas pats ir su bėgiojimu šaltu oru – tiesiog reikia nusiteikimo. „Blogu oru nesinori eiti, norisi save apgauti. Bet čia kaip ir iš namų išėjus pasivaikščioti, šunį pavedžioti – pirmas minutes šalta, o vėliau nebe. Taip pat nereikia per daug apsirengti, kad nesušlaptum labai, o paskui nesušaltum. Lietuvos sąlygomis įmanoma kiekvieną dieną bėgti.“, - pasakoja T.Venckūnas.
 

Mini interviu
Medicinos centro „Helona“ Sporto medicinos gydytojas Mantas Ambraška:
 

Kokios dažniausiai pradedančiųjų bėgikų klaidos?
- Jie dažnai persistengia, nesistemingai treniruojasi. Gera treniruotė – geras fizinis krūvis ir geras poilsis.
Ypač svarbus fizinis pasiruošimas. Jei jo nėra – susiduriama su blauzdų problemomis, pradedami jausti antkaulio skausmai. Reikia turėti stiprią nugarą, dubens raumenis, nes judesys prasideda būtent ten. Jei dubuo laiku nesuveikia, nes žingsnis yra pakankamai trumpas laiko atžvilgiu, ilgainiui priverčiame kojų raumenis dirbti ne savo darbą ir jie pasiprašo išeiti nemokamų atostogų.
 
Kaip su mityba? Ar tenka ko atsisakyti, vartoti kokių specialių maisto papildų?
- Pradėjus bėgioti, daugiau prakaituojame, prarandame mikroelementų, kurie būtini širdies, raumenų ir bet kurio organo normaliai funkcijai palaikyti. Tad papildomai reikėtų nebent jų. Reikėtų vengti ypač riebaus maisto. Apie maisto papildus reikėtų pradėti galvoti, kai bėgimas tampa gyvenimo būdu, kai kūnas pats jau nebeatsigauna.
 
- Ar gerai sportuoti šaltu oru? 
Reikėtų apsisaugoti nuo peršalimo, perkaitimo, kad nebūtų didelių temperatūros bangavimų. Žiemą, kai yra ypač šalta, vėl kita situacija. Šaltas oras yra didelis dirgiklis ir gali sukelti net alergines reakcijas. Bet iš esmės, adekvatus fizinis krūvis imunitetą tik gerina, o ne „sodina“. Reikėtų pagalvoti apie tinkamą avalynę.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Šuo su breketais – nauja odontologų kasdienybė

    Sakoma, koks šeimininkas – toks ir šuo. Stebint prastus Lietuvos gyventojų dantų būklės rodiklius, augintinių burnos problemų komentuoti nebereikia. Veterinarijos gydytoja odontologė Ernesta Vercinskaitė-Pagojė sako, kad net 90 proc. šeimininkų augintinių burnos bėdų nepastebi ir pagalbos kreipiasi per vėla...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris