Nugaros skausmui nustatyti – pažangūs diagnostiniai metodai

Paulius Stravinskas
2017-11-17
Ruduo, o ypač antra jo pusė, tai metas, kuomet daugelis suskumba rūpintis sveikata. Stebima tendencija, kad tokiu metu ypač pailgėja eilės prie neurologo kabinetų durų – paūmėję galvos skausmai, po rudenį atliktų darbų sodybose atsiradę neaiškios kilmės nugaros skausmai ir t.t. Būtent nugaros skausmas yra viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios įvairaus amžiaus asmenys – tiek vyresni, tiek ir jaunesni – kreipiasi į šeimos gydytojus ar gydytojus specialistus. Nemalonų, diskomfortą sukeliantį ir bendrą gyvenimo kokybę neigiamai veikiantį nugaros skausmą gali lemti daugybė priežasčių. Tačiau modernių diagnostinių metodų dėka, visas priežastis galima nustatyti laiku ir tiksliai.
Nugaros skausmui nustatyti – pažangūs diagnostiniai metodai
Viso stuburo MRT tyrimas naudojamas iš karto visoms žmogaus stuburo dalims, segmentams vizualizuoti – tiek stuburo slanksteliams, tiek nugaros smegenims bei supantiems minkštiesiems audiniams. Taip per 45 tyrimo minutes galima gauti išsamią informaciją apie visą stuburą.

Skausmas nesirinks

Paprastai skausmas apibūdinamas kaip gyvybiškai svarbus, natūralus biologinis veiksnys ir kaip pats svarbiausias kaulų ir raumenų sistemos ligų simptomas. Didesnių problemų nekyla tuo atveju, jei skausmas yra trumpalaikis, epizodinis, tačiau ilgainiui jam kartojantis blogėja asmens gyvenimo kokybė bei sumažėja darbingumas. Skirtinguose literatūros šaltiniuose pateikiama ganėtinai įvairi statistika, tačiau faktas vienas, kad skausmas nesirenka.

Pavyzdžiui, yra duomenų, kad stuburo skausmus paauglystės laikotarpiu patiria net 74,4 proc. asmenų, o per metus aštrius juosmeninės stuburo srities skausmus patiria iki 44 proc. Europos Sąjungos gyventojų. Dažniausiai tokiais skausmais skundžiasi darbingo amžiaus, tam tikrų profesijų asmenys, pavyzdžiui, statybininkai, žemės ūkio darbininkai, vairuotojai, siuvėjos ir pan.

Nugaros skausmą gali lemti daugelis priežasčių

Stuburas – tai atraminė ašis, vertikalioje padėtyje išlaikanti žmogaus kūną ir sudaryta iš 32 slankstelių, kuriuos vieną su kitu jungia tvirti ir elastingi tarpslanksteliniai diskai, sudėtinga raiščių sistema ir smulkūs slankstelių sąnariai. Tai – sudėtinga struktūra, kurios esminės funkcijos yra ne tik išlaikyti vertikalią kūno padėtį, bet kartu ir apsaugoti nugaros smegenis.
Pasak UAB „Affidea Lietuva“ dirbančios gydytojos radiologės Silvijos Jakštienės, stuburo skausmą gali lemti daugelis priežasčių. „Dažniausios priežastys, kurios sukelia stuburo skausmą, gali būti tiek pačių stuburo struktūrų, tiek ir greta esančių audinių ar struktūrų pažeidimai. Iš esmės stuburo sutrikimus būtų galima suskirstyti į keletą stambesnių grupių – degeneraciniai, trauminiai, uždegiminiai pakitimai, navikinės ir panašios ligos bei, retesniais atvejais, tam tikros infekcijos, kurios taip pat gali sukelti stuburo skausmus“.

Gydytojos teigimu, įvairių lokalizacijų stuburo skausmai yra sudėtingi, su daugeliu skirtingų priežasčių susiję sveikatos sutrikimai, tačiau visas priežastis galima tiksliai identifikuoti atliekant nuodugnius diagnostinius tyrimus.

Pagrindinis tikslas – tinkamo diagnostinio metodo parinkimas


Tiksliausiais diagnostiniais metodais stuburo ligų diagnostikoje šiuo metu laikomi kompiuterinės tomografijos (KT) ir magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai. Būtent pastarasis tyrimas, atliekant jį 1,5 T galingumo MRT tomografu, dažnu atveju apibūdinamas kaip „aukso standartas“. Atliekant MRT tyrimą yra galimybė tirti tiek atskiras stuburo dalis: kaklinę, krūtininę ir juosmeninę, tiek ir visą stuburą iš karto.

„Dažnu atveju, tiek siunčiantiesiems gydytojams, tiek ir patiems pacientams kyla nepagrįstų abejonių dėl šio tyrimo saugumo. Tačiau tenka pabrėžti, kad tai – saugus neinvazinis tyrimas, kurio metu nėra naudojama jonizuojanti spinduliuotė“ – teigia gyd. S.Jakštienė.


„Gydytojams specialistams dažnai gali kilti klausimų, kuris tyrimas – KT ar MRT – tikslingesnis. Be jokios abejonės, egzistuoja tam tikros patologijos, kuomet vienas tyrimas pranašesnis už kitą. Pvz., ūmios traumos atveju, skubiai lūžių diagnostikai ir gydymo taktikos apsprendimui atliekama KT. Kita vertus, KT metodas vertingas diagnozuojant tam tikros struktūros kaulinį matriksą produkuojančius stuburo navikinius darinius, taip pat kaulinės destrukcijos apimčiai bei pobūdžiui įvertinti. MRT pranašesnis įtariant tarpslankstelinių diskų, kaulų čiulpų, stuburo kanalo struktūrų, nugaros smegenų ir dangalų, stuburą supančių minkštųjų audinių patologinius pakitimus. Viso stuburo MRT – tai neinvazinė patikra, kurios metu, naudojant greitas magnetinio rezonanso impulso sekas, matomi viso stuburo vaizdai. Priešingai nei tiriant atskirus stuburo segmentus, šis tyrimas naudojamas iš karto visoms žmogaus stuburo dalims, segmentams vizualizuoti –
tiek stuburo slanksteliams, tiek nugaros smegenims bei supantiems minkštiesiems audiniams. Taip per 45 tyrimo minutes galima gauti išsamią informaciją apie visą stuburą“ – pasakoja gydytoja S.Jakštienė.

Gydytojos teigimu, viso stuburo MRT tyrimas gali būti naudotinas skoliozei, sklaidos defektams, degeneraciniams pakitimams, disko išvaržoms, trauminiams stuburo ar nugaros smegenų pažeidimams, metastazėms į stuburą ar nugaros smegenis, mielopatijai, spinalinės formos išsėtinei sklerozei ir kitoms stuburo ligoms diagnozuoti.

„Dažnu atveju, tiek siunčiantiesiems gydytojams, tiek ir patiems pacientams kyla nepagrįstų abejonių dėl šio tyrimo saugumo. Tačiau tenka pabrėžti, kad tai – saugus neinvazinis tyrimas, kurio metu nėra naudojama jonizuojanti spinduliuotė“ – teigia gyd. S.Jakštienė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris