Nebūk abejingas: ateik, sužinok ir pasitikrink!

www.lsveikata.lt
2015-05-15
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras (VVSB) minėdamas Pasaulinę mirusiųjų nuo AIDS atminimo dieną (gegužės 17 d.), šiandien, penktadienį, 16-18 val. Vinco Kudirkos aikštėje organizuoja akciją „Nemokami apsikabinimai su ŽIV teigiamu asmeniu“.
Nebūk abejingas: ateik, sužinok ir pasitikrink!
VVSB kviečia atvykti ir išreikšti toleranciją užsikrėtusiesiems ŽIV, sužinoti apie ŽIV užsikrėtimo ir apsisaugojimo būdus bei nemokamai pasitikrinti dėl ŽIV.

Akcijos metu praeiviai bus raginami apsikabinti su asmenimis, vilkinčiais marškinėliais „ŽIV teigiamas“, taip skatinant išreikšti toleranciją užsikrėtusiesiems ŽIV. Taip pat praeiviams bus dalinamos informacinės skrajutės „Ką aš turėčiau žinoti apie ŽIV/AIDS?“, ženkliukai „Aš toleruoju ŽIV teigiamą“ ir kviečiami nemokamai pasitikrinti dėl ŽIV. Greitasis ŽIV nustatymo testas - tai unikalus būdas vos per 1 minutę sužinoti savo ŽIV statusą. Testo patikimumas siekia 99,6 proc. Akcijos metu bus užtikrintas konfidencialumas.
VVSB kviečia atvykti ir išreikšti toleranciją gyvenantiems su ŽIV, sužinoti apie ŽIV užsikrėtimo ir apsisaugojimo būdus bei nemokamai pasitikrinti dėl ŽIV.


ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas, kuris yra žmogui labai pavojingas, nes naikina baltuosius kraujo kūnelius (CD4 ląsteles), kurie imuninėje sistemoje atpažįsta ir atskiria įvairias svetimas medžiagas, patekusias į organizmą. Kai šios ląstelės žūva, silpsta infekuoto žmogaus imuninė sistema ir padidėja rizika susirgti įvairiomis infekcinėmis ligomis ar tam tikromis vėžio rūšimis. Užsikrėtus ŽIV požymiai pasireiškia ne iš karto, infekcija pasireškia stadijomis: ūmi ŽIV infekcija, lėtinė besimptomė infekcija, simptominė ŽIV liga ir paskutinioji stadija – AIDS (įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas).
 
AIDS vidutiniškai pasireiškia po 5-10 metų, negydant gali pasireikšti daug ankščiau – po 12-18 mėn. po didelio imuniteto susilpnėjimo. AIDS tai sindromas ligos požymių ar ligų kompleksas: plaučių uždegimas ar meningitas, tam tikros rūšies vėžys ar tuberkuliozė ir t.t. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Iki šių metų sausio 1 d. iš viso Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 2378 asmenims, iš kurių 80 proc. (1902) vyrų ir 20 proc. (476) – moterų.
 
Praėjusiais metais Lietuvoje užregistruotas 141 naujas užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) atvejis - 90 vyrų ir 51 moteris. Daugiausiai užsikrėtusiųjų užregistruota Vilniaus (37) ir Klaipėdos (33) apskrityse.

 
Pagal užsikrėtimo būdą, 2014 m. metais 27 proc. (38 asmenys) ŽIV užsikrėtė vartodami švirkščiamuosius narkotikus, pastaraisiais metais daugėja užsikrėtusiųjų per lytinius santykius - 54,6 proc. (77), iš kurių 46,8 proc. (66) – heteroseksualių ir 7,8 proc. (11) – homoseksualių santykių metu. 2014 metais užregistruoti du ŽIV perdavimo iš motinos vaikui atvejai Vilniaus apskrityje. Iš viso Lietuvoje nustatyti penki ŽIV infekuoti vaikai, užsikrėtę nuo ŽIV infekuotos motinos.
 
Pernai 37 ŽIV užsikrėtę asmenys Lietuvoje susirgo AIDS (vėlyva ŽIV infekcijos stadija). Išaiškinus užsikrėtimą ŽIV, stebint ir laiku taikant ŽIV ligos gydymą – antiretrovirusinę terapiją, pristabdomas ŽIV ligos progresavimas, sumažinama ŽIV perdavimo rizika, mažėja mirties nuo AIDS tikimybė.
 
Akcijos partneriai: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris