Naujametiniai pažadai: kur apgauname save

Aigustė Tavoraitė
2018-01-04
Įžengęs į naujus metus dažnas pasižada imtis naujų darbų, atsikratyti žalingų įpročių ar dar kitaip pakeisti gyvenimą. Deja, toli gražu ne visada tam randa pakankamai motyvacijos ir ryžto. Apie tai, kas trukdo įgyvendinti siekius, kalbamės su klinikine psichologe Aiste Diržyte.
Naujametiniai pažadai: kur apgauname save
Jei nesilaikome sau duotų pažadų, sumažėja mūsų savigarba. Savigarba nedelsiant „sužino“ ir „sureaguoja“ į pažado SAU nesilaikymą – dažniausiai kaltės, gėdos, pykčio sau, nerimo emocijomis.


- Kodėl pristingama motyvacijos siekti užsibrėžtų tikslų?
- Ar pasieksime tikslą, ar ne, pirmiausiai priklauso nuo to, kaip tikslas suformuluotas. Jeigu jūsų tikslas sunkiai apčiuopiamas, nekonkretus, nepamatuojamas, neapibrėžtas laiko, reikalaujantis kone magiškų išteklių ir galių, tuomet tikėtina, kad gali tekti nusivilti. Tarkime, tikslas numesti tris kilogramus per tris mėnesius yra konkretus, apibrėžtas laike ir pamatuojamas, o tikslas „kada nors tapti nors kiek lieknesniam“ yra neapibrėžtas.
 

Tikslo pasiekimas arba ne priklauso ir nuo pasirinktos strategijos. Jeigu turime gerą tikslą, bet neturime strategijos, gali būti sunku jį įgyvendinti. Tarkime, nežinote efektyvių svorio metimo būdų, neišmanote apie dietos, judėjimo ir geros nuotaikos svarbą. Jūs galite pasirinkti tokią strategiją, kuri atrodys artinanti prie tikslo, bet galų gale nuo jo tik nutolsite. Pavyzdžiui, laikysitės griežtos bado dietos, bet po kurio laiko svoris gali sugrįžti su kaupu.
 
Kitas svarbus veiksnys – tikslo prasmingumas. Asmeniškai prasmingi tikslai, atitinkantys gyvenimo filosofiją ir vertybes, yra pasiekiami dažniau nei jų neatitinkantys. Tarkime, iškeliate sau tikslą numesti tris kilogramus, nes manote, kad labiau atitiktumėte grožio standartus, tačiau giliai širdyje tie standartai jums visai nesvarbūs, norite būti mylimas toks, koks esate. Be to, nemanote, kad tie kilogramai kenkia jūsų sveikatai. Šiuo atveju gali tekti įdėti daug valios pastangų sutelkti dėmesį papildomam svoriui atsikratyti.
 
Tikslo siekimui taip pat svarbu ir jūsų laimėjimų motyvacija. Jeigu esate žmogus, kuriam patinka laimėti, įveikti iššūkius, tuomet net ir sudėtingas tikslas veiks energizuojančiai, skatins iniciatyvą. Jeigu laimėjimų motyvacija menka, gali būti sunkiau.
Siekiant tikslų svarbu ir jūsų savybės bei gebėjimai: kantrybė, gebėjimas įveikti kliūtis, sunkumus, išmoktą bejėgiškumą, atvirumas bei sąžiningumas sau ir kitiems, tapatumas, produktyvumas, savigarba.
 
- Konkrečios datos pasirinkimas – stimulas veikti ar kaip tik savęs apgaudinėjimas, ypač jei tikslų įgyvendinimo pradžią vis linkstama nukelti?
- Kai kuriems tikslams konkrečios datos yra būtinos. Tarkime, jeigu jūsų tikslas yra vasaros atostogų metu aplankyti giminaičius Čikagoje, tikėtina, kad bilieto įsigijimas ir tam tikrą dieną nuvykimas laiku į oro uostą būtų būtina tikslo įgyvendinimo sąlyga.
Jei žmogui atrodo, kad jis „neturi valios“, reikėtų nuoširdžiai savęs paklausti, kam reikalingas konkretaus tikslo siekimas. Ar tikrai to reikia? Kam? Kaip žmogus suprato, kad to reikia? Kas jį skatina to tikslo siekti? Gali būti, kad pasąmoniniai impulsai prieštarauja žmogaus sąmonei, ir jis sąmoningai nori viena, o pasąmoningai – ko kita.

 
Pasąmoningai asmuo gal visai nenori pasiekti konkretų tikslą, nes jis atrodo nesvarbus, neprasmingas, prieštarauja vertybėms, giliausiems įsitikinimams. Gali būti ir taip, kad jei žmogui sunkiai sekasi siekti tikslų, galbūt jo pasąmonė jį „baudžia“, „prikaišioja“, „trukdo“: „nieko nesugebi“, „neverta stengtis“, „Tau vis tiek nepavyks“. Labai svarbu būti sąžiningam ir atsakyti sau, kokios priežastys skatina kelti tam tikrus tikslus ir jų siekti.
 
- Yra kokių būdų, padedančių ugdyti savidiscipliną, kaip laikytis sau duotų pažadų?
Jei nesilaikome sau duotų pažadų, sumažėja mūsų savigarba. Savigarba nedelsiant „sužino“ ir „sureaguoja“ į pažado SAU nesilaikymą – dažniausiai kaltės, gėdos, pykčio sau, nerimo emocijomis. Taip pat ir neigiamomis mintimis apie save. Taigi jei „realusis aš“ neatitinka „idealiojo aš“, pradedama kentėti. Kaip sumažinti šią būseną? Keliant teisingus ir adekvačius tikslus, pasirenkant tinkamas jų įgyvendinimo strategijas. Labai svarbu, kad tikslai būtų realiai pasiekiami, kitaip tariant, kad jie būtų „žmogaus (jūsų) jėgoms“. Jeigu reikalausite iš savęs pernelyg daug, gali nukentėti arba savigarba, arba... sveikata. Taip pat svarbu, kad būtumėte geras sau net ir tuo atveju, jei nepavyksta pasiekti tikslo taip, kaip norėtumėte. Juk šiame gyvenime nuo mūsų priklauso daug, tačiau tikrai ne viskas.


 
Verta žinoti
Pasižadėkite sau tik tai, ką realu įgyvendinti, – realu būtent jums, o ne didvyriui iš fantastinės istorijos;
Pasižadėkite sau tik tai, kas jums atrodo prasminga, vertinga, atitinka Jūsų gyvenimo filosofiją;
Pasižadėkite sau tik tai, kas jus patį daro laimingą;
Pasižadėkite sau tik tai, kas būtina jūsų ar kitų laimei ir gerovei;
Net jei nepavyksta įgyvendinti, ką pasižadėjote, priimkite ir mylėkite save tokį, koks esate, branginkite savo gyvenimą, nes mūsų ir gyvenimo vertė pranoksta gebėjimą įgyvendinti tai, ką pasiryžome.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris