Kaip sportuojant vasarą nepakenkti sveikatai?

Aigustė Tavoraitė
2016-06-10
Prieš kelias savaites atlikta 18–75 metų gyventojų apklausa parodė, kad tik mažiau nei pusė lietuvių atranda laiko sportui ar aktyviam laisvalaikiui. Specialistų teigimu, šiuo rodikliu gerokai atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių. Taigi vasarą jokiu būdu nereikėtų pasiduoti tinguliui ir apleisti aktyvių fizinių veiklių. Tiesa, aukštesnė temperatūra sportavimo įpročius kiek pakoreguoti turėtų.
Kaip sportuojant vasarą nepakenkti sveikatai?
Šiltuoju metu mankštintis ir sportuoti gryname ore yra geriausia, nes tuomet raumenys gauna pakankamai deguonies, todėl pratimai yra efektyvesni. Tačiau esant aukštesnei oro temperatūrai reikia įvertinti riziką gauti šilumos ar saulės smūgį.

Pirmenybė – sportui vandenyje 
Kad ir kokią sporto rūšį paprastai praktikuojate, norėdami nepakenkti sveikatai, šiltuoju metų laiku reikėtų sumažinti apkrovas ir treniruočių intensyvumą. Stenkitės nenusivaryti nuo kojų, dažniau padarykite pertrauką. Jei turite rimtesnių sveikatos bėdų, ypač sergate širdies ligomis, esate linkęs į hipertoniją, dėl krūvio pasirinkimo būtinai rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.
 
Vasarą jėgos ir kardio treniruotes verčiau pakeisti daug parankesnėmis fizinio aktyvumo veiklomis – joga ir plaukiojimu. Idealu, jei netoli jūsų gyvenamosios vietos yra vandens telkinys. Jame galima nebūtinai plaukioti, bet tiesiog žaisti vandens žaidimus. Aišku, tuomet nepamirškite galvos apdangalo, veidą pasitepkite apsauginiu nuo saulės ir vandeniui atspariu kremu. Jei žadate vandenyje praleisti ilgai, geriausia vilkėti ir marškinėlius.

 
Geriausia sportuoti ryte 
Šiltuoju metu mankštintis ir sportuoti gryname ore yra geriausia, nes tuomet raumenys gauna pakankamai deguonies, todėl pratimai yra efektyvesni. Tačiau esant aukštesnei oro temperatūrai reikia įvertinti riziką gauti šilumos ar saulės smūgį. Savijautą apsunkinti gali ir nuo asfalto tvoskiantis karštas oras ir dulkės.
 
Todėl specialistai treniruotis geriau pataria rytais. Širdies ir kraujagyslių sistemą mažiau apkrausite vietoj bėgimo pasirinkę greitąjį ėjimą arba vaikščiojimą su lazdomis.
Renkantis treniruotes sporto salėje, atkreipkite dėmesį, ar joje yra geras kondicionierius. Tačiau vietą pasirinkite taip, kad nejaustumėte šalto oro srovių.

Be to, sportuojant labai svarbu tinkamai vartoti skysčius. Laikykitės tam tikro režimo: stenkitės negerti treniruočių metu. Jei troškulys labai kankina, tiesiog praskalaukite burną kambario temperatūros vandeniu ir išspjaukite. Jei labai karšta, galite į vandenį įmaišyti citrinos sulčių arba mėtų antpilo – tokie gėrimai pasižymi puikiu gaivinamuoju poveikiu.



Verta žinoti
Prieš treniruotes nėra rekomenduojama naudoti antiperspirantų. Jiems užkimšus poras visi prakaite esantys šlakai ir toksinai negali pasišalinti ir vėl patenka į organizmą, todėl daug naudingiau kaip reikiant paprakaituoti.
 
Po treniruočių iš kart nereikėtų lįsti po šaltu ar juo labiau lediniu vandeniu. Priešingu atveju, stipriai rizikuojate susirgti angina arba miozitu (raumenų uždegimu). Apskritai geriausia prieš lendant po dušu duoti kūnui kokias 7 min. atvėsti. Vėsesniu vandeniu galima nusiprausti veidą.
Treniruotės turėtų baigtis ne vėliau kaip likus dviem valandoms iki miego. Fizinis krūvis skatina adrenalino – hormono, kuris neleis ramiai užmigti, – gamybą.

 
Tarp kitko
Puiki vasariško sporto alternatyva – paplūdimio žaidimai su kamuoliu. Smėlis padeda treniruoti kojų raumenis, tai pat – sušvelnina kritimą. Jeigu nesate tikri, kad smėlis švarus, geriau nebūkite basi – taip apsaugosite kojas nuo sužeidimų ir galimų infekcijų.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris