Irkluotoja nevengia balto chalato

Saulenis Pociūnas
2015-01-08
25 metų irkluotoja Donata Vištartaitė pradėjo dar vieną sezoną. Kai jūs skaitote šį „Lietuvos sveikatos“ numerį, sportininkė treniruočių stovykloje Italijoje aktyviai ruošiasi priešolimpiniams metams. O jeigu medicinos įstaigoje pamatysite besišypsantį Donatos veidą – nenustebkite. Ji, kaip ir dar keletas sportininkų, ragina žmones išnaudoti suteikiamą galimybę prevencinėse programose pasitikrinti sveikatą.
Irkluotoja nevengia balto chalato
„Dabar man atrodo, kad noriu pagilinti savo žinias trenerės darbo srityje, gal net imsiu studijuoti magistratūroje. Tačiau tikrai neatmetu tikimybės, kad būtent kineziterapija bus mano pagrindinis pasirinkimas“, - sako irkluotoja Donata Vištartaitė.

Pradėjo nuo bėgimo 
Jeigu pasakytume, kad Donata į irklavimą atėjo atsitiktinai – nedaug suklystume. Ir kad šios sporto šakos treniruočių nepaliko tik todėl, jog norėjo įrodyti, kad gali siekti pergalių – taip pat tiesa. Daugkartinė Lietuvos čempionė pergales ir medalius rimčiausiose irkluotojų varžybose pradėjo skinti dar 2007 metais.
Nuo vaikystės tituluota atletė sirgo astma. Gydytojai net į kūno kultūros pamokas drausdavo eiti, tačiau energinga mergina šių draudimų nepaisė: lankydavo pamokas, tai pastebėję fizinio lavinimo mokytojai pakvietė lankyti bėgimo treniruotes...Ir ką gali žinoti, gal mes turėtume pasaulinio lygio bėgikę Donatą Vištartaitę, tačiau... „Vieną dieną mano treneris baigė trenerio darbą. Baigėsi ir mano bėgikės karjera. Ieškojau, kur save išreikšti. Atsitiktinai į mano mokyklą užėjo irklavimo treneris ir pasiūlė vasarą pabandyti irkluoti: taip ir prasidėjo mano irklavimo karjera. Iš pradžių mane traukė profesionalios treniruotės ir rezultatų siekimas, taip pat norėjosi tiems, kas sakė, jog aš esu per maža ir nieko šioje sporto šakoje nepasieksiu - įrodyti atvirkščiai. Pamažu pamilau irklavimą ir ši sporto šaka tiesiog prigijo“, - pasakoja Donata.

 
Čempionė - diplomuota kineziterapeutė“
Pastarųjų metų Lietuvos irkluotojų pergalės – logiškos. Be abejo, užaugo ir dar keletą metų turėtų medaliais džiuginti išties pajėgių ir talentingų sportininkų karta.
Mūsų šalies irkluotojus konsultuoti ėmėsi garsus treneris iš Italijos Gianni Postiglione. Krepšininkai savo pergalių talismanu vadino masažuotoją Juozą Petkevičių, dabar „Juozukas“ talkina ir irkluotojams. Pati Donata Vištartaitė „iš bėdos“ irgi galėtų pagelbėti kolegoms – sportininkė Lietuvos sporto universitete yra baigusi kineziterapijos studijas.
„Pasirinkau studijas šioje aukštojoje mokykloje, nes Lietuvos sporto universitetas siūlė palankias sąlygas derinti aktyvią sportinę karjerą ir mokslą. Kodėl kineziterapija? Jei atvirai, man ši sritis išties pasirodė labai įdomi. Norėjau sužinoti dar daugiau. Aišku, ir nuo sporto toli „pabėgti“ nenorėjau, maniau, kad kineziterapija yra tikrai savotiškas „aukso vidurys“ aktyviai sportuojančiam atletui“, - pasakoja Donata.
Tiesa, ar Valstybinės ligonių kasos agitacinės akcijos fotosesijoje nevengusi vilktis balto chalato sportininkė jį tikrai vilkės ateityje, dabar dar sunku pasakyti. Ji ir pati pripažįsta, jog karjera tik prasideda. Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės vyks kitų metų vasarą, 2020-aisiais pajėgiausi pasaulio atletai rinksis Japonijoje. Irkluotojai pergalėmis džiugina, ir būdami 35-erių, tad 2024 metų olimpinių žaidynių irgi išbraukti iš tikslų nederėtų „Dabar man atrodo, kad noriu pagilinti savo žinias trenerės darbo srityje, gal net imsiu studijuoti magistratūroje. Tačiau tikrai neatmetu tikimybės, kad būtent kineziterapija bus mano pagrindinis pasirinkimas“.
Tiems, kas šios madingos (objektyviai vertinant, kineziterapija buvo viena populiariausių 2014 m. abiturientų pasirenkama specialybė) profesijos sieks universitetuose ar kolegijose, Donata Vištartaitė siūlo nekeisti pasirinkimo „Sakyčiau, jei norite, jei jus šis mokslas traukia – tik pirmyn. Tai tikrai įdomi ir sudėtinga specialybė. Tačiau labai reikalinga. Sakau tai ne tik kaip profesionali sportininkė. Potencialo ir darbo tikrai atsiras, nes matau vis daugiau žmonių, kurie sportuoja mėgėjiškai, gyvena aktyviai ir tikrai linkę rūpintis savo sveikata“.

 
Pergales lemia daug dalykų
Irklavime, kur sportininkai pagrindinėse varžybose kovoja 2000 metrų nuotolyje, daug faktorių. Ypač irkluojant dvivietę. Yra pavyzdžių, kai pergales skina brolių ar seserų duetai, kartais į vieną valtį sėda net dvyniai – tada tikrai galima sakyti, kad jie jaučia vienas kito ritmą ir darniai siekia pergalių. Donata Vištartaitė keletą metų irklavo vienvietę. Nuotolis varžybose – tas pats, tie patys 2000 metrų. Ir čia jau už draugo nugaros nepasislėpsi...
Visiems, mėgstantiems bėgioti, galima priminti, jog irkluotojos dviviete valtimi šį atstumą įveikia greičiau nei per 7 minutes. O juk ir bangos būna, ir vėjas – priešinis... Patys suprantate, kiek reikia prakaito išlieti treniruotėse, kad varžybose koptum ant garbės pakylos. „Mūsų užduotis – sportuoti. Tikrai neturiu nė mažiausio preteksto skųstis medicininiu aptarnavimu. Ir labai kvalifikuotų sporto gydytojų, ir kineziterapeutų turime pakankamai. Tad mums tereikia ruoštis svarbiausiems startams. Šiemet – tai pasaulio čempionatas, kuriame ne tik norėsis kovoti dėl medalių – bus svarbu pelnyti olimpinius kelialapius. Taip pat dalyvausime Europos čempionate, galbūt studentų žaidynėse - universiadoje ir viename iš pasaulio taurės etapų“, - metų pradžioje planais dalijosi sportininkė.
 
Tarp kitko
Kineziterapijos specialistus Lietuvoje rengia net keli universitetai ir kolegijos. Vilniaus universiteto Medicinos fakultete per 4 metus galima gauti kineziterapeuto profesinę kvalifikaciją (2014 m. stojimo konkursinio balo didžiausią dalį – 0,4 - sudarė biologijos egzamino įvertinimas, lietuvių kalbos, chemijos arba matematikos bei istorijos, geografijos, fizikos, chemijos ar informacinių technologijų „kaina“ buvo 0,2). Analogiška ir stojimo į Kaune esančio Lietuvos sporto universiteto kineziterapijos bakalauro studijas tvarka, tie patys kriterijai galioja ir Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Visose šiose aukštosiose mokykloje kineziterapijos studijoms skirta 40 kreditų. Šalies aukštųjų ir bendrojo lavinimo mokyklų reitingų sudarytojai geriausiai vertina LSU kineziterapijos studijas.
2014 m. į VU kineziterapijos pirmą kursą buvo priimti 35 studentai (30 – į valstybės finansuojamas, 5 – į nefinansuojamas vietas). 3 kartus gausesnė pirmakursių kompanija papildė LSU gretas, o LSMU pernai pirmą kursą pradėjo pusšimtis studentų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris