Energinių gėrimų pardavimo ribojimas: nauda ar nereikalingas draudimas?

Deimantė Zailskaitė
2014-11-03
Nuo šiol į energinius gėrimus parduotuvių lentynose paaugliai galės tik paspoksoti – nuo lapkričio 1-osios pradės veikti įstatymas, draudžiantis juos parduoti asmenims, jaunesniems nei aštuoniolika metų. Specialistai tikisi, kad šis draudimas ženkliai pagerins vaikų ir paauglių sveikatą.
Savo ruožtu policijos pareigūnai neatskleidžia, ar lapkričio pirmomis dienomis rengs patikrinimus, kaip prekybininkai laikosi šio nurodymo.
Energinių gėrimų pardavimo ribojimas: nauda ar nereikalingas draudimas?
Prekybininkams, pardavusiems energinių gėrimų asmenims, neturintiems aštuoniolikos metų, gresia bauda nuo dviejų iki keturių šimtų litų. Energinių gėrimų nupirkimo ar perdavimo nepilnamečiams asmenims užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų litų.

Perdozavimo tikimybė
„Energinių gėrimų vartojimas dėl jų sudėtyje esančio kofeino ir kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų kiekio gali sukelti neigiamų pasekmių vaikų ir paauglių sveikatai. Vaikai yra jautresni kofeinui, todėl minėti gėrimai padidina arterinį kraujo spaudimą, skatina priklausomybę, neigiamai veikia endokrininę sistemą, vaikai gali tapti hiperaktyvūs, agresyvūs. Viena sunkiausių ilgalaikio energinių gėrimų vartojimo pasekmių – organizmo išsekimas“, - primena Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiasis specialistas - valstybinis maisto produktų inspektorius Algimantas Lipnickas.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba dėl energinių gėrimų uždraudimo jaunesniems kaip aštuoniolikos metų asmenims prieštaringų vertinimų nėra gavusi.
Saikingas kofeino vartojimas nesukelia pavojaus sveikatai, tačiau 30 procentų Lietuvoje esančių energinių gėrimų yra parduodama 500 ml pakuotėse. Tai, reiškia, kad yra didesnė perdozavimo tikimybė.

Pavojinga kombinacija
Be neigiamo pačių energinių gėrimų poveikio, didelę grėsmę kelia ir energinių gėrimų vartojimas su alkoholiu. „Tai - pavojinga kombinacija, nes žmogus nejausdamas gali suvartoti žymiai didesnį alkoholio kiekį ir nesijaučia toks apsvaigęs, koks yra iš tikrųjų. Formuojasi antagonistinis poveikis, nes svaigieji gėrimai nervų sistemos veiklą slopina, o kofeinas – stimuliuoja. Be to, energinis gėrimas tarsi užtušuoja alkoholio veikimą ir žmogus subjektyviai nebejaučia kiek yra apsvaigęs, todėl išgeria kur kas daugiau alkoholio nei įprastai. Tai pat alkoholis su energiniu gėrimu veikia kaip diuretikas, skatina šlapinimąsi, o kartu ir gyvybiškai svarbių mikroelementų pasišalinimą iš organizmo. Be to, energinių gėrimų nereikėtų maišyti ir su kitais kofeino turinčiais gėrimais - kava, arbata“, - pataria Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistas.
 
Tebūnie mažytė paslaptis
Prekybininkams, pardavusiems energinių gėrimų asmenims, neturintiems aštuoniolikos metų, gresia bauda nuo dviejų iki keturių šimtų litų. Energinių gėrimų nupirkimo ar perdavimo nepilnamečiams asmenims užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų litų. „Tai tik vienas prekybos taisyklių pažeidimų. Juk yra ir alkoholio, ir tabako pirkinių pardavimo apribojimai.
„Atsiranda dar vienas draudimas nepilnamečiams. Kai bus vykdomos priemonės, bus žiūrima kompleksiškai - atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad nepilnamečiai negalėtų pirkti energinių gėrimų“, - sakė Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Saulius Gagas.
Ar lapkričio pradžioje policija yra numačiusi surengti patikrinimus, kaip prekybininkai laikosi šio draudimo? „Į šitą klausimą aš jums negaliu atsakyti. Įstatymas įsigaliojo nuo lapkričio 1 dienos, tad mes turime teisę vykdyti, o ar tai darysime, tebūna mažytė paslaptis“.
 
Nėra aiškumo
„Energiniai gėrimai, kurie skatina tam tikras priklausomybes, aš manau, jaunam organizmui jų nereikėtų kišti. O kaip tas įstatymas bus įgyvendintas?.. Iš principo svarstant jau buvo klausimų, ar tie energiniai gėrimai yra teisingai mūsų įstatyme apibrėžti. Sąvoką lyg ir suprantame, bet tas pats energinis gėrimas yra ir kava. Kaip tai bus traktuojama? Ar nebus diskredituota idėja ta prasme, kad nesukontroliuojama taps, paskui ateis kokie nors kiti gėrimai su kitokiais pavadinimais. Arba pradėsime drausti tai, ko drausti nereikėtų. Čia turbūt yra didžiausias pavojus“, - įsitikinęs Seimo narys Rimantas Jonas Dagys.

 

Mini interviu
Seimo narys Eligijus Masiulis turi priešingą nuomonę:

- Kaip žinia, nuo lapkričio 1 dienos įsigalios draudimas parduoti nepilnamečiams energinių gėrimų. Kaip galvojate, ar su šiuo draudimu nebuvo persistengta?
- Visą laiką laikausi tokios nuomonės: tokie draudimai galbūt išsprendžia dalį problemų, bet sukuria kitas problemas. Tai yra toks paviršutiniškas sprendimas.
Politikai, kurie priėmė tokį sprendimą, galvojo, kad problema bus išspręsta ir kad tarp jaunimo energinių gėrimų vartojimas stipriai sumažės. Bet prognozuočiau, kad per daugelį metų susiformavę įpročiai, tokiais draudimais staiga nepasinaikina. Akivaizdu, kad visokiais aplinkiniais būdais jaunimas vis tiek stengsis tų gėrimų įsigyti. Labiausiai baiminuosi, kad politikai, priėmę tokį griežtą sprendimą, galvoja, kad problema nebėra aktuali, bet ji vis tiek išlieka. Ji vien plikais draudimais negali būti sprendžiama, šalia turi būti ir švietimas, ir bendravimas, ir kalbėjimasis, ir vykdomos įvairios akcijos.

 
- Jūsų nuomone, ar įsigaliojus šiam draudimui, vaikai ir paaugliai bus sveikesni?
- Jeigu iš tikrųjų draudimas bent dešimt procentų sumažintų vartotojų skaičių –jau būtų gerai, bet aš labai abejoju. Šiuo atveju sudėtinga kalbėti, ar draudimas padarys labai didelę įtaką geresnei vaikų sveikatai.
 
- Jūs pats savo vaikams draustumėte gerti energinius gėrimus ar leistumėte pasirinkti?
- Aš stengiuosi kalbėti, rodyti savo pavyzdžiu, kad yra alternatyvos energiniams gėrimams. Sakyčiau, kol kas visiškai sėkmingai tai sekasi. Šių gėrimų mano vaikai tikrai nėra ragavę.
 
Tarp kitko
Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas 2012 metais atliko energinių gėrimų ir jų sudedamųjų dalių poveikio žmonių sveikatai analizę ir nustatė, kad į Lietuvos rinką tiekiamuose energiniuose gėrimuose kofeino kiekis yra nuo 24 mg/100 ml iki 33 mg/100 ml, 70 procentų Lietuvos rinkoje esančių energinių gėrimų sudėtyje yra 32 mg/100 ml kofeino. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris