Ar karbonadas neiškrės „kiaulystės“?

www.lsveikata.lt
2014-08-11
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kasdien vis skelbia apie naujus afrikinio kiaulių maro židinius Lietuvoje bei kaimyninėse šalyse. Rodos, tai visai neaktualu miestiečiams ar neauginantiems šių gyvūnų, tačiau ši tema – viena pagrindinių pastarosiomis dienomis. „Ar galima valgyti kiaulieną? Kažin, ar užsikrėsčiau, jei suvalgyčiau sergančios kiaulės mėsos? Kaip atpažinti tokią mėsą?“ – girdisi turguje, parduotuvėje ar troleibuse.
Ar karbonadas neiškrės „kiaulystės“?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kontroliuoja Lietuvoje parduodamos mėsos saugą – tvirtinama, kad rinkoje esantys produktai saugūs vartoti. Tačiau tarnyba neatsako už mėsą, pirktą iš nepatvirtintų pardavėjų, neoficialioje prekyvietėje.

Taigi ar žmogus, suvalgęs afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusio gyvulio mėsos, susirgs klausiame Kauno „Naujosios klinikos“ šeimos gydytojos Birutės Dargienės. „Žmonės kasdien medikų to teiraujasi, tai tikrai aktuali tema. Klasikinis kiaulių maras yra pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių ir šernų liga, tačiau ji visiškai nepavojinga žmogui. Tai galima pasakyti ir apie klasikinį kiaulių marą, ir apie afrikietiškąjį, – sako gydytoja. – Ir žmonės turėtų visai nesibaimindami valgyti tiek kiaulieną, tiek šernieną, jei atitinkamos tarnybos patvirtina, kad ji yra visiškai saugi. Bet pavojinga ji gali būti jau visai dėl kitų, seniai žinomų, ligų, o ne dėl kiaulių maro“.

 
Tačiau kodėl tokia panika šalyje? Kodėl naikinami tūkstančiai šių kriuksinčių padarėlių? „Jei žmogus pavalgytų tokios mėsos, jam tikrai nieko neatsitiktų, nes žmogaus šis virusas neveikia, –sako gydytoja B.Dargienė. – Gyvuliai naikinami tik dėl to, kad neplistų kiaulių maro užkratas, nes ligai gydyti nėra vaistų, ir tai yra grynai ekonominis aspektas“. Medikė patvirtina, kad sergančios kiaulės mėsa nebus tokia pati, kaip sveikos, nes galbūt ji buvo gydoma antibiotikais ar kitais medikamentais, nuo kurių mėsoje susidaro įvairių kenksmingų medžiagų, tačiau visa tai nėra mirtina.
 
Nors žmonėms tokia mėsa nėra pavojinga, tačiau nepakankamai apdoroti mėsos produktų likučiai, sušerti kiaulėms kaip maisto atliekos, gali sukelti afrikietiškąjį kiaulių marą. Vasarą daugelis žmonių vyksta į gamtą, dažniausiai su savimi pasiima ir maisto produktų. Todėl po to gamtoje nereikėtų palikti gyvūninės kilmės maisto likučių, o juos surinkti ir saugiai sunaikinti, nes koks atklydęs šerniukas gali jais pasivaišinti ir, jei ten buvę užkrato, susirgti šia mirtina liga. Afrikinio kiaulių maro protrūkis gali sukelti tiesioginius ir netiesioginius ekonominius nuostolius, tad turėtume kiekvienas už tai būti atsakingas.
 
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kontroliuoja Lietuvoje parduodamos mėsos saugą – tvirtinama, kad rinkoje esantys produktai saugūs vartoti. Tačiau tarnyba neatsako už mėsą, pirktą iš nepatvirtintų pardavėjų, neoficialioje prekyvietėje. Ar mėsa yra iš saugių regionų sunkiau atsekti turgavietėse, kioskuose. Prekybos centrai tvirtina, kad mėsos gaminiams taikomi griežti saugos reikalavimai, tikrinami kokybės sertifikatai, kiaulienos kilmė.
„Žinoma, kiauliena ir jos produktai turi būti gauti tik iš sveikų kiaulių, paskerstų veterinarijos specialistų priežiūroje, tačiau afrikinis kiaulių maras žmonių sveikatai ir gyvybei grėsmės nekelia“, – mėsos mėgėjus nuramina gydytoja B.Dargienė.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris