Aplinkos pritaikymas neįgaliesiems: ledai po truputį juda

Deimantė Gruodė
2017-05-11
„Jau pasiekėme, kad būtų pritaikomi renovuojami pastatai, Seime užregistruota Statybos įstatymo pataisa, numatanti, kad ir atliekant paprastąjį remontą įstatymų numatytais atvejais objektas turės būti pritaikomas specialiesiems neįgaliųjų poreikiams. Ledai po truputį juda, bet dar turime ir daug kur pasitempti“, – sako Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė, pateikdama ne vieną gerąjį viešosios įstaigos pritaikymo neįgaliesiems pavyzdį.
Aplinkos pritaikymas neįgaliesiems: ledai po truputį juda
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centras bei Akių ligų centras su priėmimo ir konsultacijų skyriais Santariškėse išsiskiria aplinkos pritaikymu neįgaliesiems. „Tai – sudėtingas inžinerinis statinys, atitinkantis šiandienos lūkesčius, ir, manau, kad negalią turintys žmonės juo džiaugiasi“, - teigia Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė.

Kruopščiai tikrina
Nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojo Statybų įstatymo nuostatos, numatančios, kad projektuojant, statant, rekonstruojant ar kapitališkai remontuojant pastatus bei inžinerinius statinius, būtina juos pritaikyti specialiesiems neįgaliųjų poreikiams.
Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija nuo 2013 metų įgyvendina atskirą Statinių pritaikymo neįgaliesiems priežiūros projektą, kurio tikslas – užtikrinti, kad nauji ir rekonstruojami statiniai būtų pritaikyti neįgaliesiems.

 
Įgyvendinant 2016 m. projektą, asociacija patikrino 1537 neįgaliesiems svarbių statinių projektus, kurie buvo paskelbti Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“, dalyvaujant statybos užbaigimo komisijų darbe priėmė 486 neįgaliesiems svarbius statinius, konsultavo 635 projektuotojus neįgaliesiems svarbių statinių projektų rengimo klausimais.
 
Neįgalieji patenkinti
Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sėkmingai finansuoja Statinių pritaikymo neįgaliesiems priežiūros projektą. Prieš ketverius metus sostinėje duris atvėrė modernus medicininės paskirties objektas – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centras bei Akių ligų centras su priėmimo ir konsultacijų skyriais Santariškėse. Centrai išsiskiria aplinkos pritaikymu neįgaliesiems – įrengtais lauko pandusais, pritaikytais įėjimais, liftais, tualetais, plačiomis erdvėmis bei automobilių stovėjimo aikštelėmis.
 

„Tai – sudėtingas inžinerinis statinys, atitinkantis šiandienos lūkesčius, ir, manau, kad negalią turintys žmonės juo džiaugiasi. Infrastruktūra – nuo sklypo sutvarkymo, automobilių stovėjimo vietų įrengimo iki paprasto patekimo į gydymo įstaigą bei lengvo judėjimo joje užtikrinimo – visa tai pritaikyta ne tik neįgaliesiems, bet ir kitiems sunkiau judantiems pacientams, vaikus auginančioms mamoms. Pailginti statinio laiptai, įrengti pandusai, pritaikyti įvažiavimai“, - teigia Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė. 

Komentaras
Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė dr. Asta Kandratavičienė:

- Neįgaliųjų reikalų departamentas vykdo viešosios aplinkos prieinamumo gerinimo ir būsto bei jo aplinkos pritaikymo priemonę, susidedančią iš savivaldybių finansavimo neįgaliųjų būsto pritaikymui bei viešosios paskirties statinių projektų tikrinimo. Statinių tikrinimo bei dalyvavimo priimant statinius funkcijas esame pavedę Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijai. Nuo praėjusių metų būsto pritaikymo komisijos sudaromos iš asmenų, turinčių inžinerinį, ekonominį išsilavinimą, nusimanančių apie statybas, mokančių vertinti sąmatas. Komisija patikrina statinio projektą, jeigu šis neatitinka reikalavimų, surašo pastabas, nurodo, ką reikia taisyti. Tai iš tikrųjų yra sudėtingas, daug kvalifikacijos ir kompetencijos reikalaujantis darbas. Patobulintos būstų pritaikymo sistemos rezultatai geresni nei tikėtasi – pernai vietoj planuotų 350 būstų pritaikyti 444.
 
Įstatymiškai už pastatų pritaikymą neįgaliųjų poreikiams ir universalaus dizaino įrengimą atsakingas pastato savininkas. Manau, kad nors pasiekėme tikrai daug, pasitempti dar reikėtų. Visų pirmą, turėtumėme suprasti, kad aplinkos pritaikymas neįgaliesiems yra būtinas, o kartais – net gyvybiškai svarbus. Pastatas, kuriame yra įsikūrę viešosios paskirties objektai, turi būti pritaikytas visapusiškai ir visiems. Nesvarbu, ar tai neįgalus ar senyvo amžiaus žmogus, ar vaiko vežimėlį stumianti mama – visi privalo turėti ne tik teisę, bet ir realią galimybę gyventi pritaikytoje aplinkoje.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris