Apie pavojingą augintinių ligą, ardančią eritrocitus

Evelina Machova
2016-08-04
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Serologinių tyrimų skyriaus vedėja dr. Jūratė Buitkuvienė, auginanti tris šunis, sako, jog babeziozė - klastinga ir pavojinga erkių platinama liga. Todėl specialistė ragina nenumoti ranka, jei augintiniui įsisiurbė šis parazitas.
Apie pavojingą augintinių ligą, ardančią eritrocitus
Apie pirmuosius babeziozės simptomus puikiai parodo staigus šuns elgesio pasikeitimas. Jis pasidaro apatiškas, neėda, gali vemti, nenori žaisti, bėgioti, vaikšto nuleidęs galvą, liūdnas. Šiuos požymius galima pastebėti maždaug septintą dieną po užsikrėtimo.

Pavojinga liga
„Babezioze užsikrėsti gali ne tik šunys ar galvijai, bet ir žmonės. Tiesa, tokie atvejai gana reti. Ligos sukėlėjas babezija gamtoje laisvai nevaikštinėja, jam būtina „transporto priemonė“. Šiuo atveju ja tampa erkės. Turbūt ne paslaptis, kad Lietuvoje dėl erkių ir jų pernešamų ligų kyla nemažai problemų. Babeziozę gana seniai, 1888 metais, atrado rumunų mokslininkas Viktoras Babes.

Tiesa, jis buvo bakteriologas ir iš pradžių galvojo, jog ligos sukėlėjas yra bakterija. Mokslininkas tyrinėjo sergančias avis, ir tik gerokai vėliau buvo nustatyta, kad vis dėlto ligą sukelia ne bakterija, o pirmuonis. Šunims ši liga nustatyta gerokai vėliau, nes jie nebuvo tokie domestikuoti kaip dabar. Nuo babeziozės dažniausiai nukenčia aktyvūs, dažnai gamtoje laiką leidžiantys keturkojai“, - pasakoja Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Serologinių tyrimų skyriaus vedėja dr. Jūratė Buitkuvienė.

Erkės, užsikrėtusios babezioze, ligą kitiems gyvūnas perneša su seilėmis. Įsisiurbusios į gyvūną jos pirmiausia siurbia kraują, stengiasi pasisotinti ir maždaug po dvidešimt keturių valandų kartu su savo seilėmis išleidžia ligos sukėlėjus. „Dėl šios priežasties nuolat primenu šunų augintojams, kad po kiekvieno pabuvimo gamtoje atidžiai apžiūrėtų šuniuką. Kuo anksčiau erkė bus rasta ir ištraukta, tuo mažesnė tikimybė, kad gyvūnas susirgs. Tai pasakytina ne tik apie šią, bet ir daugelį kitų erkių platinamų ligų. Didžiausią babezijų koncentraciją erkė išskiria maždaug antrą trečią parą po įsisiurbimo“, - sako J.Buitkuvienė.

Ardo eritrocitus
Į klausimą, kas vyksta, kai į augintinio kraują papuola babezijos, specialistė sako, jog šios ligos sukėlėjai labai panašūs į maliarijos. „Babezės ardo raudonuosius kraujo kūnelius – eritrocitus. Juose dauginasi ir ardo, suardžiusios vieną, persikelia į kitą. Kai ardomi raudonieji kraujo kūneliai pažeidžiami vidaus organai, sutrinka daugelis gyvybinių funkcijų. Eritrocitai, kaip turbūt visi žinome, gabena hemoglobiną, kuris vidaus organus aprūpina deguonimi. Liga - itin pavojinga gyvūnams, kurie serga širdies nepakankamumu, mat jie ima dusti dėl nepakankamo deguonies kiekio.
 
Sutrinka inkstų, kepenų, blužnies funkcijos. Pirmuosius ligos simptomus galima pastebėti po dešimties dienų. Žinoma, daug kas priklauso nuo to, kiek užsikrėtusių erkių buvo įsisiurbusių, kokia gyvūno fiziologija. Jei šuniukas jaunas, energingas, jo imuninė sistema stipri, ligos procesas gali trukti ilgiau. Tačiau jei augintinis yra persirgęs infekcinėmis ligomis, imunitetas pasilpęs pirmieji ligos simptomai pasireikš kur kas greičiau. Be to, ir pažeidimai bus kur kas sunkesni. Augintinis gali mirti. Kaip ir minėjau, liga - agresyvi, todėl ir pažeidimai būna rimti“, - sako J.Buitkuvienė.
Veterinarijos gydytojai skaičiuoja, kad šiltuoju sezonu į klinikas atvežama tūkstančiai keturkojų, kuriems diagnozuojama babeziozė.

Kaip išvengti? 
Į klausimą, ar galima keturkojus draugus apsaugoti nuo babeziozės, J.Buitkuvienė atsako teigiamai. „Kiekvienas baubas, kaip sakoma, turi priešnuodį. Šiuo atveju geriausias būdas apsisaugoti yra prevencija. Kadangi pati auginu tris šunis, galiu iš patirties pasakyti, kad įvairūs repelentai, antkakliai ar lašiukai, lašinami ant keteros, kurie atbaido erkes, yra veiksmingi. Žinoma, erkių kailyje net ir po šių procedūrų galima rasti. Tačiau jos tik šmirinėja po kailį, bet nesisiurbia. Joms toks kraujas neskanus. Be to, kiekvienam šunų augintojui patarčiau po kiekvieno pasivaikščiojimo parke ar miške gerai apžiūrėti gyvūną“, - teigia J.Buitkuvienė.


Specialistės teigimu, apie pirmuosius ligos simptomus puikiai parodo ir staigus šuns elgesio pasikeitimas. „Liga – agresyvi, todėl ir gyvūno elgesys greitai pakinta. Jis pasidaro apatiškas, neėda, gali vemti, prasideda anoreksija. Nenori žaisti, bėgioti, vaikšto visada nuleidęs galvą, liūdnas. Šiuos požymius galima pastebėti maždaug septintą dieną po užsikrėtimo.
Pradžioje šuns gleivinės parausta, po kelių dienų dar šviesėja (irstant eritrocitams vystosi anemija), vėliau gali darytis melsvos ar gelsvos spalvos.
 
Antrą trečią dieną po pirmųjų ligos požymių pasikeičia šlapimo spalva – irstant eritrocitams iš jų į kraują patekęs hemoglobinas pašalinamas su šlapimu, todėl šlapimo spalva pasikeičia nuo oranžinės iki tamsiai rudos. Dalis hemoglobino suskaidoma į bilirubiną, kuris nudažo gleivines geltonai. Eritrocitų yrimo produktai paveikia kepenų ir inkstų veiklą, nuodija organizmą iš vidaus.

Šuo pasidaro vangus, karščiuoja, praranda apetitą, sunkiau kvėpuoja.
 
Neretai nusilpsta užpakalinės galūnės, šuo svirduliuoja, sunkiai atsikelia.
Tuomet skubiai reikai kreiptis į veterinarijos kliniką. Periferinis kraujo tepinėlio mikroskopavimas greitai gali parodyti, ar šuo užsikrėtė ar ne“, - pataria J.Buitkuvienė.
Specialistės teigimu, kai neinfekuota erkė įsisiurbia sergančiam gyvūnui, babezijos su krauju patenka į jos organizmą ir ji tampa invazinė. „Tai toks nenutrūkstamas procesas, nes užsikrėtusi erkė gali padėti iki 3000 jau infekuotų kiaušinėlių. Todėl raginu keturkojų augintojus nenumoti ranka aptikus įsisiurbusią erkę“, - sako J.Buitkuvienė.


Apie ligą
Babeziozė – pirmuonių babesia sukeliama liga. Babezioze serga šunys, arkliai, galvijai. Šunims šią ligą sukelia babesia canis ir babesia gibsoni. Į šuns organizmą pirmuonį perduoda ganyklinės erkės – dermacentor pictus, dermacentor marginatus, taip pat Ixodes genties erkės. Patekę į organizmą pirmuonys apsistoja raudonuosiuose kraujo kūneliuose – eritrocituose, juose dauginasi. Besidaugindami pirmuonys eritrocitus suardo. Laiku nepastebėjus babeziozės sukeltų pirmųjų požymių, šių erkių sukeliama liga šuniui gali tapti mirtina.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris