Velykos aplink pasaulį

Gintarė Kaminskienė
2015-04-03
Vienai didžiausių metų švenčių artėjant, pats laikas apžvelgti įvairių šalių Šv. Velykų maisto tradicijas, galbūt šį tą „pasiskolinti“ ir padėti ant savo stalo.
Velykos aplink pasaulį
Mitybos įpročius tyrinėjantys mokslininkai mano, kad mėsa per Velykas atsidurdavo ant stalo nebūtinai dėl džiaugsmo pasninko baigtimi. Kumpis, pasirodo, galėjo būti vienintelė įmanoma mėsa po ilgos žiemos. Mat pavasarį skersti gyvulių nebuvo priimta, o žiemą mėsa būdavo sušalusi. Vėliau kumpis tapo įprastiniu Velykų patiekalu.

Kiaušiniai
Kiaušiniai neatsiejama Velykų šventės dalis daugelyje pasaulio vietų. Kodėl? Yra bent pora istorinių priežasčių. Pirma, jie - vaisingumo ir atgimimo simbolis.
Kiaušiniai kartu su mėsa ir pienu, taip pat būdavo draudžiami valgyti iki Velykų trukusios Gavėnios laikotarpiu. Tad Velykos buvo puiki proga šių produktų pagaliau prisikirsti iki soties. Vakarų bažnyčios šiuo metu atlaidžiau žiūri į Gavėnios laikotarpį, tačiau griežtas pasninkas vis dar paplitęs tarp Rytų ortodoksų.
Kodėl kiaušiniai įvairiai puošiami ir marginami? Kiekvienas simbolis turi prasmę, kurią norima perteikti, perduoti artimam žmogui lyg palinkėjimą. Pavyzdžiui, skrituliai reiškia amžinybę, gėlės – meilę ir įvairūs gyvūnai – vaisingumą.
Tiesa, Šiaurės Amerikoje, šokoladiniai kiaušiniai gerokai aplenkė tikruosius.
 
Mėsos patiekalai
Šiaurės Amerikoje Velykų vakarienei dažnai patiekiamas kumpis. Mitybos įpročius tyrinėjantys mokslininkai mano, kad mėsa per Velykas atsidurdavo ant stalo nebūtinai dėl džiaugsmo pasninko baigtimi. Kumpis, pasirodo, galėjo būti vienintelė įmanoma mėsa po ilgos žiemos. Mat pavasarį skersti gyvulių nebuvo priimta, o žiemą mėsa būdavo sušalusi. Vėliau, nepaisant kultūrinių pasikeitimų ir buities sąlygų gerėjimo, kumpis tapo įprastiniu Velykų patiekalu.
Europoje neretai ant Velykų stalo „sutiksite“ avienos patiekalų. Ši tradicija – žydiškos kilmės, susijusi su ėriuko aukojimu Dievui.
O štai Skandinavijos šalyse, svarbiausias Velykų patiekalas – žuvis, ypač sūdyta arba marinuota silkė.
 

Kepiniai
Tik iš orkaitės ištraukti, dar garuojantys kryžiaus formos pyragai yra populiarūs Velykų gardėsiai daugelyje pasaulio kraštų, ypač Jungtinėje Karalystėje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Kanadoje.
Graikijoje kepama tradicinė pynė ir sviestiniai sausainiai. Italai kepa saldų baltą pyragą, pagardintą cukrumi ir migdolais.
Tačiau, žinoma, bene populiariausias, ypač vaikų mėgstamas saldėsis – šokoladinis kiaušinis arba zuikis.
 
Gėrimai
O štai Velykinių gėrimų tradicijų nėra daug. Žinoma, krikščioniškose šalyse geriamas raudonas vynas, dar įvardijamas kaip Kristaus kraujas. Norvegijoje galima rasti specialaus velykinio alaus - Paskelbrygg. Na, o Lietuvoje būdavo paplitęs runkelinis ar nestiprus miežinis alus bei džiovintų vaisių kompotas.

 
Dietologų rekomendacijos
Velykos neatsiejamos nuo šventinių skanėstų. Tačiau turėkite galvoje, kad tai gresia persivalgymu!
Studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė, sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė „Lietuvos sveikatai“ yra sakiusi:

- Persivalgymą gali lemti fiziologinės priežastys. Žmogus gali būti neišsimiegojęs, tuomet antroje dienos pusėje kyla didesnis alkis nei įprastai. Sutrinka sotumo jausmo pojūtis. Daug dirbantys žmonės visą dieną nevalgo arba pavalgo per mažą porciją pietų, panašesnę į užkandį. Tuomet iki vakarienės peralksta. Vakare atsipalaiduoja ir tuomet atsiranda nuslopintas alkio pojūtis, dėl kurio persivalgoma.
Viena persivalgymo priežasčių – netinkamas racionas. Yra tokių produktų, kurie pakankamai kaloringi, tačiau sotumo jausmo nesukelia. Net atvirkščiai, skatina. Pavyzdžiui, taip veikia saldumynai, didelis kiekis kavos, ypač tuščiu skrandžiu. Taip pat baltų miltų gaminiai, šlifuotų ryžių gaminiai, pervirtas augalinis maistas, sultys, gazuoti gėrimai.
Kita persivalgymo priežastis – dietos. Tai susiję tiek su emocijomis tiek fiziologija. Jei per greitai metamas svoris, geros dietos pabaigos tikėtis nereikėtų. Tyrimais įrodyta, kad jei prieš drastišką dietą žmogus pasisotindavo įprastine porcija, po jos – tam pačiam alkio jausmui numalšinti reikės apie trisdešimt procentų daugiau, nes organizmas dėl patirto bado streso „nori“ prisiauginti riebalų. Jei žmogus dažnai laikosi dietos, jam susiformuoja vadinamasis „dietinis mąstymas“. Žmonės mano, kad jiems negalima valgyti tam tikrų maisto produktų ar patiekalų. Tokį mąstymą lydi persivalgymas. Tik laiko klausimas, kiek ilgai žmogus temps save ribodamas. Tad nors kai kuriuose produktuose nėra nieko sveiko, visada sakau, kad jei labai norisi, retkarčiais imkit ir suvalgykit. Tai bus ne dėl fizinės, o dėl emocinės sveikatos.


Receptai
Graikiniai Velykų sausainiai

Reikės:
½ kg sviesto,
½ kg cukraus,
1 apelsino žievelės,
5 kiaušinių,

4 g kepimo miltelių,
1 arbatinio šaukštelio sodos,
1 kg 500 g miltų,
150 ml apelsinų sulčių,
druskos,
vanilės.
Sviestą su cukrumi išsukite iki purumo. Po vieną sudėkite 4 kiaušinius ir vis maišykite. Taip masė bus puresnė. Sudėkite druską, į tešlą nutarkuokite apelsino žievelę, suberkite vanilę. Išmaišykite. Galiausiai supilkite apelsinų sultis ir po truputį maišant sijokite į masę miltus, sumaišytus su kepimo milteliais ir soda. Gerai išminkykite, kad tešla neliptų prie rankų. Palikite tešlą įvyniotą į maistinę plėvelę šaldytuve valandai, kad sustingtų. Išėmę iš šaldytuvo formuokite sausainius. Juos aptepkite kiaušinio plakiniu. Kepkite 180 C orkaitėje apie 20-25 minutes. Skanaus!
 
Amerikietiškas citrininis pyragas

Reikės:
Tešlai:

250 g miltų,
130 g šalto sviesto,
1,5 valgomojo šaukšto cukraus,
½ arbatinio šaukštelio druskos,
3 valgomųjų šaukštų šalto vandens,
Įdarui:
3 valgomųjų šaukštų krakmolo,
200 g cukraus,
1,5 puodelio vandens,
5 kiaušinių trynių,
1/2 puodelio citrinų sulčių,
3 citrinų,
50 g sviesto,
1 žiupsnelio druskos.
Morengui:
5 kiaušinių baltymų,
5 valgomųjų šaukštų cukraus.
Inde sumaišykite miltus, cukrų ir druską. Gabaliukais supjaustytą šaltą sviestą su miltais trinkite tarp delnų, kol gausite trupinius. Po vieną šaukštą pilkite vandenį ir maišykite tol, kol trupiniai pradės lipti. Tešlą iškočiokite pamiltuotu kočėlu ir įtieskite į sviestu pateptą formą, būtinai suformuokite aukštus kraštus. Kepkite orkaitėje 20-25 minutes 180 laipsnių temperatūroje.
Į puodą pilkite cukrų, krakmolą, vandenį, druską ir kaitinkite ant vidutinės ugnies nuolat maišydami, kol masė pradės. Tuomet supilkite citrinų sultis, nutarkuotą žievelę, išmaišykite. Kelis šaukštus karštos masės pilkite į šiek tiek paplaktus kiaušinių trynius, kad juos sušildytumėte. Tuomet kiaušinių masę pilkite į puodą, sudėkite sviestą ir vėl kaitinkite ant vidutinės ugnies. Įdaras turi pasidaryti tirštas.
Baltymus su žiupsneliu druskos plakite elektriniu plaktuvu, kol pradės putoti. Tuomet plakdami po vieną šaukštą berkite cukrų. Plakite iki kol baltymai taps žvilgantys.
Ant iškepto pagrindo pilkite citrininį įdarą, ant jo kraukite išplaktus baltymus, tolygiai paskirstykite per visą pyrago plotą. Sumažinkite orkaitės temperatūrą iki 160 laipsnių ir kepkite pyragą dar 10-15 minučių, arba kol morengo viršus taps gražios auksinės spalvos.
Pyragą geriausia gaminti iš vakaro, kad pastovėtų ir pjaustomas nebėgtų. Skanaus!
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris