Su vaikais kalbame apie meilę

Gintarė Kaminskienė
2015-02-13
Į skaitytojų klausimus atsako specialistė:
Psichologė Jurga Dapkevičienė:
psichologejurga.lt
Su vaikais kalbame apie meilę
Kartais tėvai daug ką daro bijodami prarasti vaiko meilę. Tačiau tai yra daroma dėl baimės, o ne iš meilės.

Mažųjų meilė
Mano mažylis darželyje sakosi mylįs mergaitę. Užduoda daug klausimų. Kartais nežinau, kaip su juo pasikalbėti apie tą meilę. Kaip atsakyti vaikui, kas yra ta meilė ir ar jis iš tikrųjų ją jaučia?
Eugenija, 43 m.

 

- Į visus klausimus, kuriuos užduoda vaikas, labai svarbu atsakyti. Ne išimtis ir šis klausimas. Tačiau reikia atsižvelgti į vaiko amžių, tai, kaip jis formuluoja klausimą. Suaugęs turėtų sugebėti „pagauti“, kas vaikui iš tiesų svarbu. Labai daug kas priklauso nuo situacijos.
Kai mažas vaikas sako, kad jis ką nors myli, reikėtų su juo ir pasikalbėti apie tai, kad kas nors jam labai patinka. O ką mes darome su žmogumi, kuris mums labai patinka? Stengiamės būti malonūs, sakome komplimentus, dalijamės žaislais ir daiktais. Situaciją reflektuoti reikėtų pagal vaiko pajėgumą suvokti. Kol vaikai labai maži, per konkrečius pavyzdžius.
Pavyzdžiui, vėliau, jeigu paauglystėje vaikas klausia apie meilę. Turbūt jau galima nuspėti, kad jį domina galbūt jau ir fiziniai meilės aspektai. Tad tėvams būtų svarbu būti atviriems ir papasakoti, kas tai yra. Kai yra tiesus klausimas, turi būti tiesus ir atsakymas.

 
Intymumo baimė
Su paaugle dukra niekaip negaliu pasikalbėti apie intymius dalykus, vykstančius tarp vyrų ir moterų. Be galo susijaudinu. Žodžiai stringa gerklėje. Ar galėčiau situaciją išspręsti, nupirkdama kokią nors knygą?
Dovilė, 46 m.

 - Nupirkti knygą – ne pats blogiausias variantas. Jei tikrai parodote pasimetimą ir negalite niekaip apie tai kalbėti. Pripažinkite, jog jums sunku apie tai kalbėti ir norėtumėte, kad jūsų vaikas paskaitytų tam tikros literatūros. Be to, reikėtų suprasti, kad nėra visose situacijose teisingų atsakymų. Jei patys jaučiatės suvaržyti, jums sunku kalbėti apie intymius dalykus, paaugliai kartais būna linkę į uždarumą ir gali visai „užsidaryti“. Tik su atsipalaidavusiu suaugusiuoju toks pokalbis gali vykti.

 

Meilė dovanomis
Su vyru esame išsiskyrę. Jis sūnų nuolat lepina įvairiais daiktais. Man baisu, kad tuoj nebesusikalbėsiu su vaiku, nes nenuperku tiek, kiek tėtis. Tačiau tiek nepajėgiu, nes turiu tenkinti jo būtinuosius poreikius, kurie taip pat daug atsieina.
Eurika, 32 m.

 - Mylėti daiktais taip pat gerai. Vaikai tai mėgsta. Mažos dovanėlės sustiprina draugystę. Tačiau svarbu stebėti situaciją, ar tą dėmesio trūkumą, buvimo su vaiku trūkumą nėra bandoma kompensuoti perkant daiktus. Labai dažnai taip ir nutinka, kad atsigręžiama į materialųjį pradą, kai kenčia psichologinis artumas. Pavyzdžiui, tėvai išsiskyrė. Tėvas išvyksta gyventi į užsienį ir su vaiku susitinka labai retai. Tuomet kiekvieną proga apipila vaiką dovanomis, net perveda slapta nuo mamos vaikui į kortelę pinigų. Tai jau yra bandymas „išsipirkti“. Taip pat didelė klaida galvoti, kad „kuo didesnė dovana, tuo vaikas geriau supras, jog aš jį myliu“. Nieko panašaus nenutinka. Ryšio taip nesustiprinsite.

 
Griežta ir atlaidi meilė
Mano tėvai labai griežti, o mano draugės – nuolat viską leidžia. Tiek vieni, tiek kiti sako, kad iš meilės. Ar taip gali būti?
Elzė, 12 metų

 - Ir griežtumas ir lepinimas – kraštutiniškumai. Reikėtų ieškoti dermės. „Myliu dėl to auklėju griežtai“ – tėvai dažnai liepia vaikams ruošti namų darbus, nes juos myli ir nori, kad šie ko nors pasiektų. Tad griežtumas, reikalavimai, pareigos jausmo formavimas gali būti meilės išraiškos dalis. „Myliu, todėl viską leidžiu“ – vargu, ar ribų nebuvimas yra teisinga meilės išraiška. Nenoras nubrėžti ribų yra greičiau situacijos pasisunkinimo vengimas. Kartais tėvai daug ką daro bijodami prarasti vaiko meilę. Tačiau tai yra daroma dėl baimės, o ne iš meilės.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris