Specialistai: moterys labiau rūpinasi šeimos narių nei savo pačių sveikata

www.lsveikata.lt
2015-03-06
Moterys linkusios dažniau rūpintis šeimos narių sveikata nei savo pačių, tad dailiosios lyties atstovėms būdingų ligų profilaktika susidomi tik užsiminus apie tai gydytojui ar vaistininkui, pastebi specialistai. Jų teigimu, tai yra viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių dažniausios moterų ligos, tokios kaip krūties ir gimdos kaklelio vėžys, diagnozuojamos per vėlai. Artėjančios Tarptautinės moters dienos proga, specialistai ragina moteris kuo anksčiau pradėti rūpintis savo sveikata. 
Specialistai: moterys labiau rūpinasi šeimos narių nei savo pačių sveikata
Moterys dažniau nei vyrai dalinasi savo negalavimais, tačiau ne visuomet laiku imasi tinkamų priemonių.

„Vidutinė moterų gyvenimo trukmė Lietuvoje - 79 metai. Nors tai net 11 metų daugiau nei vyrų, tai dar nereiškia, kad moterų sveikata stipresnė. Moteris vargina daug įvairių lėtinių ir ūmių ligų, kurios susijusios su amžiumi, gyvenimo būdu, profesine veikla, lytimi. Vyresniame amžiuje moterys serga onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis, jaunesnes užklumpa įvairios infekcijos, ginekologinės ligos, taip pat dažni nuotaikų sutrikimai, įtampa, depresija“, - sakė „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Šarlota Kriaučiūnienė. 
 
Ji atkreipė dėmesį, kad kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1300 naujų krūties vėžio, 300 kiaušidžių vėžio, 500 gimdos kaklelio vėžio atvejų. Neretais atvejais šios ligos diagnozuojamos jau pažengusioje stadijoje. 

 
„Todėl čia itin svarbios profilaktinės programos - gimdos kaklelio onkocitologinis tyrimas, kuris atliekamas moterims nuo 25 metų bei krūtų tyrimas, atliekamas nuo 50 metų. Jaunesnėms moterims svarbu periodiškai tikrintis krūtis pačioms ir, kylant nors mažiausiam įtarimui, kreiptis į medikus. Be to, kiekviena moteris, gyvenanti aktyvų lytinį gyvenimą, privalo apsilankyti pas ginekologą bent jau kartą į pusmetį, kadangi net ir rimtos ligos pradžia dažnai neduoda jokių simptomų. Pavyzdžiui, sirgdama kiaušidžių ar gimdos kaklelio vėžiu, moteris gali nieko nejusti. Tačiau dažnai mūsų moterys, besirūpindamos visais aplinkiniais, save pamiršta, neranda laiko arba tiesiog nepakankamai sau skiria dėmesio“, - pažymėjo gydytoja. 
 
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Justinos Sargūnaitės nuomone, moterys dažniau nei vyrai dalinasi savo negalavimais, tačiau ne visuomet laiku imasi tinkamų priemonių. „Su vaistininkais moterys dažniausiai konsultuojasi dėl ginekologinių problemų, taip pat dėl klimakteriniu periodu patiriamų nemalonių pojūčių - karščio pylimo, nuotaikų kaitos. Dažni yra ir grybelinių infekcijų atvejai. Pastebėjau, kad ne viena moteris turi baimių dėl hormoninių preparatų, ypač skiriamų klimakteriniu periodu. Dažniausiai baiminamasi dėl jų priaugti svorio“, - pasakojo „Camelia“ vaistininkė. 
 
J.Sargūnaitės teigimu, į kai kuriuos negalavimus moterys kreipia per mažai dėmesio. „Pavyzdžiui, nuolatinis pilvo pūtimas gali liudyti apie kiaušidžių uždegimą, o ilgiau užtrukęs kraujavimas mėnesinių metu - apie cistas gimdoje ar kiaušidėse. Pilnai neišgydytos ir dažnai pasikartojančios šlapimo takų infekcijos gali sukelti šlapimo nelaikymą, tuo tarpu negydomas makšties sausumas klimakteriniu periodu neigiamai atsiliepia psichologinei šeimos būklei, lytiniam gyvenimui. Tad palinkėčiau mūsų moterims nepamiršti ir savęs, daugiau dėmesio skirti savo sveikatai, profesionalioms konsultacijoms, dažniau palepinti save“, - sakė vaistininkė. 
 

Jai pritarė ir gydytoja Š.Kriaučiūnienė, pastebėjusi, kad dažniausiai neteisingai įvairių infekcijų simptomus įvertina dirbančios ir įtemptą gyvenimo būdą vedančios moterys. 
„Kadangi mūsų moterys šiais laikais yra labai emancipuotos, verslios, aktyvios visuomeniniame gyvenime, turi daug pareigų ir jaučia didelę atsakomybę, neišvengiamai atsiranda ir įtampos, nerimo sutrikimai, nemiga. Užsitęsus šiems simptomams, atsiranda ir vadinamų somatinių simptomų - spaudžia krūtinę, tirpsta rankos, skauda galvą, sunku įkvėpti oro. Stebuklingos tabletės nuo šių simptomų gydytojas nepasiūlys, tad labai svarbu yra tinkamas darbo ir poilsio režimas, mokėjimas atsipalaiduoti ir pasidžiaugti gyvenimu“, - apibendrino „MediCA klinika“ šeimos gydytoja. 
 
Dažniausių moterų ligų penketukas Lietuvoje:
Krūties vėžys
Gimdos kaklelio vėžys
Grybelinės makšties gleivinės ligos.
Šlapimo pūslės uždegimas
Anemija

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris