Skydliaukės ligomis dažniau serga moterys

Gintarė Kaminskienė
2014-07-25
Ankščiau gyvenau aktyvų gyvenimą. Du nėštumai „nutupdė“ ant kūno papildomus dvidešimt kilogramų. Ėmė skaudėti nugarą, todėl apsilankiau pas šeimos gydytoją. Jo teigimu, dėl nugaros skausmų buvo kaltas antsvoris. Bandžiau laikytis dietų, bet situacija vis blogėjo. Galiausiai paaiškėjo, kad turiu skydliaukės problemų. Man paskyrė hormoninius vaistus. Neseniai pradėjau jausti širdies skausmus, padažnėjusį širdies plakimą. Svoris vis tiek didėja nors labai stengiuosi reguliuoti mitybą ir vartoju vaistus. Net nusipirkau gintarinius karolius ir juos nešioju, tačiau situacija negerėja. Ką tokiu atveju toliau daryti?
Lina, 37 m.
Skydliaukės ligomis dažniau serga moterys
Dėl genetinio skydliaukės ligų paveldimumo, profilaktiškai pasitikrinti skydliaukę turėtų tie, kurių šeimoje skydliaukės ligomis, o ypač piktybiniais skydliaukės navikais, sirgo artimieji.

Skydliaukė – nedidelė drugelio formos liauka, esanti kaklo priekyje žemiau gerklų (Adomo obuolio). Nuo skydliaukės hormonų priklauso organizmo medžiagų apykaita. Ji veikia kaip metabolinis stimuliatorius. Normaliam augimui būtinas normalus skydliaukės funkcionavimas. Skydliaukė dar vadinama „inteligencijos liauka“, nes reguliuoja psichikos raidą ir atmintį. Nuo skydliaukės darbo priklauso kūno masė, aktyvumas, mąstymas, vaisingumas ir pan.
Kadangi dauguma skydliaukės ligos simptomų yra neryškūs, o pati liga formuojasi labai lėtai, ligos pradžioje žmogus dažnai jaučiasi sveikas. Labai svarbu kiekvienam pačiam atkreipti dėmesį į būdingiausius požymius, tokius kaip nuovargis, depresija, užmaršumas, augimo, pažinimo funkcijų sutrikimas, plaukų, odos, nagų pakitimai.

Liaudiški patarimai siūlo nešioti gintaro karolius ar gerti pieną su jodu, kvėpuoti spiritinį jodo tirpalą ir t. t.Tačiau pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją.
JAV skydliaukės draugijos medikai rekomenduoja skydliaukės hormonų kraujo tyrimus reikėtų atlikti nuo 35 metų amžiaus kas penkerius metus. Dėl genetinio skydliaukės ligų paveldimumo, profilaktiškai pasitikrinti skydliaukę turėtų tie, kurių šeimoje skydliaukės ligomis, o ypač piktybiniais skydliaukės navikais, sirgo artimieji.


Atsako specialistė
Endokrinologė Irena Degutienė:

– Iš apibendrintos situacijos pasakyti, kaip elgtis toliau – sudėtinga. Būtina dar kartą apsilankyti pas endokrinologą. Jis atliks echoskopiją, pažiūrės, ar yra pakitęs skydliaukės audinys, ar tik sutrikusi funkcija. Funkcijos sutrikimui sureguliuoti bus skirti vaistai.Todėl vienintelis patarimas – ponia turėtų kreiptis į endokrinologą ir pasitikrinti skydliaukę išsamiai. Pasižiūrėti echoskopiškai, koks audinys, pakartoti skydliaukės hormonų tyrimus TSH ir LT4. Pagilinus anamnezę gali paaiškėti, kad esama ir kitokių problemų. Po apžiūros endokrinologas galės nustatyti, ar reikia papildomų kitų endokrininių laukų tyrimų, pavyzdžiui, antinksčių ar hipofizės.
Apskritai, norint išvengti skydliaukės problemų reikėtų profilaktiškai tikrintis. Kai einate pasidaryti kraujo tyrimą, kad pasitikrintumėte hemoglobiną, kartu pasitikrinkite ir skydliaukę. Gydytojas apžiūrės ir pasakys, ar reikia echoskopuoti. Tokios apžiūros ypač turėtų prašyti moterys, nes joms dažniau kyla skydliaukės problemų.
 
Tarp kitko
Skydliaukės sutrikimai Lietuvoje konstatuojami apie 28 proc. gyventojų. Statistiškai šia liga dažniau suserga moterys. Tarptautinio vėžio tyrimų fondo duomenimis 2012 metais vyrams nustatyti 68 tūkst., kai tuo tarpu moterims – 230 tūkst. skydliaukės vėžio atvejų.
 
Svarbus faktas
Skydliaukės vėžys neretai formuojasi be jokių simptomų, nes kai kurios vėžio formos ilgą laiką nesukelia jokių skydliaukės hormonų gamybos sutrikimų.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris