Saugus elgesys prie vandens – ne specialistų užgaida, o būtinybė

Gintarė Kaminskienė
2014-07-31
Plaukimas – viena geriausiai atpalaiduojančių laisvalaikio pramogų. Tokia vandens terapija teikia daug naudos sveikatai ir fizinei būklei, gerai atgaivina karštomis vasaros dienomis. Tačiau vandenyje dažnai tyko ir pavojai. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro duomenimis, viena pagrindinių vaikų iki penkerių metų mirties priežasčių ir antroji pagal dažnumą vaikų iki 14 metų netyčinių traumų ar mirties priežasčių yra skendimas.
Saugus elgesys prie vandens – ne specialistų užgaida, o būtinybė
Prisiminkite, kad vaikų, kurie nemoka plaukti, skendimų tikimybė yra aštuonis kartus didesnė. Svarbu žinoti – ikimokyklinukas gali paskęsti per pusę minutės 5-8 cm gylio vandenyje.

Pataria specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Jolita Mackevičiūtė:
- Pagal išankstinius Higienos instituto Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro duomenis, Lietuvoje situacija, lyginant su kitomis ES šalimis, yra blogiausia. Mūsų šalies atsitiktinių paskendimų mirtingumo rodiklis visose amžiaus grupėse buvo beveik septynis kartus didesnis už ES vidurkį ir beveik tris – už Europos regiono valstybių vidurkį. Praėjusiais metais atsitiktiniai paskendimai sudarė beveik dešimt procentų netyčinių išorinių mirties priežasčių. Iš viso paskendo 198 asmenys (162 vyrai ir 36 moterys). Nuskendusių vyrų būta penkis kartus daugiau nei moterų. Iš nuskendusiųjų dešimt atvejų– vaikų iki septyniolikos metų žūtys. Praėjusiais metais dėl skendimo į ligonines pateko 34 žmonės, iš kurių beveik dvidešimt vaikų.

Skaičiai rodo, kad būtina susirūpinti savo elgesiu prie vandens telkinių. Pirmiausia – reikia išmokti plaukti ir to mokyti vaikus. Jei jūs ar jūsų artimieji nemokate ar nesate užtikrinti plaukimo įgūdžiais, vilkėkite gelbėjimosi liemenę. Prisiminkite, kad vaikų, kurie nemoka plaukti, skendimų tikimybė yra aštuonis kartus didesnė. Svarbu žinoti – ikimokyklinukas gali paskęsti per pusę minutės 5-8 cm gylio vandenyje. 
Mokėkite atlikti pradinį gaivinimą ir šiuos įgūdžius nuolat atnaujinkite. Taip pat skirkite didžiulį dėmesį saugiam elgesiui prie vandens. Nesimaudykite vieni, ypač naktį, ar ką tik pavalgę, pavargę, labai šaltame vandenyje. Į vandens telkinį reikia bristi iš lėto. Stenkitės per daug nenutolti nuo kranto. Vandenyje nevalgykite, negerkite, nekramtykite kramtomosios gumos, nes galite užspringti.

Daugiausia galvos ir stuburo traumų įvyksta, kai dugno gylis nesiekia pusantro metro. Dėl to, prieš ruošiantis šokinėti į vandenį, reikia patikrinti vandens gylį ir dugną. Jokiu būdu nenardykite ten, kur jo nesimato.
Reikėtų atkreipti dėmesį ir į oro sąlygas. Pavojinga maudytis kai graudi, pučia stiprus vėjas.
Nepamirškite – jei suplanavote maudynes, nevartokite svaigiųjų gėrimų, prižiūrėkite vaikus, žaidžiančius šalia vandens. Mokykite paauglius, kad vartoti alkoholį šalia vandens labai pavojinga.

Verta žinoti
Liepos pradžioje ir viduryje atliktų tyrimų duomenimis, Vilniaus rajono maudyklų vandens kokybė – puiki.
Ištirtos Vilniaus miesto Valakupių I ir II paplūdimių, Salotės ežero, Žaliųjų ežerų, Tapelių, Baldžio ežerų, Žirmūnų gatvėje 93C esančios maudyklos. Vilniaus rajone – Asvejos, Gėlos, Ilgučių, Vilnojos ežerai bei Prūdiškių tvenkinys.
 
Svarbu auginantiems vaikus
Nepalikite vaikų be priežiūros šalia vandens telkinio nė minutei. Prižiūrėti, tai reiškia visą dėmesį sutelkti tik į vaiką: neskaitykite, nežaiskite kortomis, nekalbėkite telefonu, neužsiimkite kita, dėmesį atitraukiančia veikla. Nepalikite mažų vaikų bendraamžių ar paauglių priežiūrai – juos turi prižiūrėti suaugusieji. Būkite taip arti vaiko, kad kiekvieną minutę galėtumėte jį pasiekti ranka. Jei jūsų vaikas yra vandenyje, jūs turite būti taip pat vandenyje. Suburkite tėvų ar kitų asmenų priežiūros grupes, galinčias prižiūrėti vaikus maudymosi metu.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris