Rūpintis figūra – ir sportu, ir mityba

Gintarė Kaminskienė
2015-02-24
Kai pavasaris ne už kalnų, ne vienas susimąsto apie per žiemą priaugtus kilogramus. Nuolat ieškoma greitų ir efektyvių būdų padailinti kūno linijas. Specialistai sako, kad pakankamai dėmesio figūrai reikėtų skirti kasdien, tuomet nereikės kankinti organizmo drastiškomis dietomis ar alinančiomis treniruotėmis.
Rūpintis figūra – ir sportu, ir mityba
Tyrimai rodo, kad žmonės linkę mesti svorį vien laikydamiesi dietos arba vien sportuodami. Mokslininkai tikina, kad tai nėra geras pasirinkimas.

Pagalvokite apie sveikatą
Sveikos mitybos nederėtų painioti su įvairiomis siūlomomis dietomis. Tai - netinkamas būdas lieknėti. Anot dietologų, griežtas ir staigus gaunamų kalorijų sumažinimas vėliau grįžta dvigubai, k adangi per trumpą laiką neištaisomi netinkami mitybos įpročiai.
Daug baltymų ir mažai angliavandenių turinčios dietos besilaikantys žmonės kalorijas gauna iš baltyminių produktų: mėsos, kiaušinių, sūrio ir tik nedidelę dalį iš angliavandenių: duonos, makaronų, bulvių, vaisių ir daržovių. Jiems greitai pabosta ši dieta ir labai norisi draudžiamo ar ribojamo maisto. Be to, minėta dieta stokoja svarbių organizmui maistinių medžiagų, kurių yra angliavandeniuose.

Šis būdas taip pat apkrauna inkstus, organizmas netenka daug skysčių. Gali skaudėti galvą, pasireikšti nuovargis, silpnumas. Ketoninių medžiagų pagausėjimas kraujyje gali lemti šlapimo rūgšties koncentracijos padidėjimą. Tai padidina riziką susirgti podagra bei inkstų akmenlige. Ketozė gali būti labai pavojinga nėščioms moterims ir žmonėms sergantiems diabetu.
Tik laikydamiesi subalansuoto raciono, svorio atsikratysite nepakenkdami sveikatai. Svarbu įvertinti ir tai, kad laikantis dietų, galima pakenkti ne tik fizinei, bet ir psichinei sveikatai.
Tad pirmiausia vertėtų įsitikinti, kad jūsų mitybos racionas aprūpintas pakankamu vitaminų ir mineralų kiekiu. Taip pat reiktų gerti pakankamai vandens, pakankamai miegoti ir būti gryname ore. Kiek įmanoma vengti streso.
 
Kalorijų sumažinimas
Kad numestumėte svorio, turite pakeisti energijos balansą. Lengviausias būdas – sumažinti suvartojamų maisto porcijų arba aukšto kaloringumo maisto porcijų kiekius. Bet tai nereiškia, kad jūs turite atsisakyti įprasto maisto.

Norėdami sužinoti, kiek kalorijų suvartojate, turėtumėte rašyti mitybos dienoraštį. Paskaičiuokite, kiek suvartojate kalorijų, išskirstykite jas į skirtingas porcijas. Kas savaitę keiskite ir perskaičiuokite kalorijas – darykite ciklus. Vieną savaitę kalorijų kiekį numatykite šiek tiek didesnį, kitą - šiek tiek mažesnį.
Taip pat venkite maisto produktų, kuriuose yra „užslėptų“ kalorijų. Pavyzdžiui, saldintų gėrimų, sulčių, padažų. Juos keiskite ne tokiomis kaloringomis alternatyvomis.
 
Derinimas
Dažnai kalbama apie tai, kad paprasti kasdieniai pratimai labai veiksmingai prisideda prie svorio kritimo. Pavyzdžiui, rinkitės lipimą laiptais vietoje važiavimo liftu ar pasivaikščiojimą iš darbo namo, vietoje keliavimo automobiliu. Žinoma, jei darbovietė nėra kitame miesto gale. Tokie pasirinkimai iš tiesų veiksmingi, siekiant deginti kalorijas. O derinami su tinkama mityba netrukus sukauksite norimo rezultato.
Tačiau tyrimai rodo, kad žmonės linkę mesti svorį vien laikydamiesi dietos arba vien sportuodami. Mokslininkai tikina, kad tai nėra geras pasirinkimas. Samuelis Kleinas iš Vašingtono universiteto Medicinos mokyklos teigia, kad sumažinę suvartojamo maisto kiekį, pasieksite daug geresnį rezultatą nei vien padidinę fizinį krūvį.
Jeigu imsitės vien tik fizinių pratimų, greičiausiai sulauksite priešingo rezultato. Taip nutiks todėl, kad po mankštos jaučiamas alkis, pakyla apetitas. „Jei sparčiai vaikščiosite apie valandą, tuomet sudeginsite keturis šimtus kilokalorijų. Tačiau jei po to išgersite bokalą alaus ar suvalgysite picą, jūs suvartosite daugiau kalorijų nei jų sudeginote“, – sako S.Kleinas. Žmonės nesąmoningai yra linkę kompensuoti sueikvotų kalorijų kiekį, tad ėmus sportuoti būtina reguliuoti ir mitybą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris