Pieno produktai: pasmerkti ar išteisinti?

Gintarė Kaminskienė
2014-10-02
Anot specialistų, pienas yra vienas svarbiausių maisto produktų. Apskritai pieno produktuose yra medžiagų, be kurių žmogaus organizmas negali normaliai funkcionuoti. Juose gausu visaverčių baltymų, riebalų, angliavandenių, neorganinių druskų ir vitaminų. Tačiau vis dažniau girdimas ir priešininkų stovyklos balsas esą pieno produktai nėra sveika.
Pieno produktai: pasmerkti ar išteisinti?
Pienas nederinamas su kitais maisto produktas. Negerkite pieno kartu su duona, bandelėmis ar saldumynais. Geriau pieną gerti valandą po valgio.

Pienas – energijos šaltinis
Pieno produktai karu su mėsa, žuvimi, kiaušiniais, pupelėmis ir riešutais sveikos mitybos piramidėje dalijasi trečią vietą. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja per dieną suvalgyti dvi ar tris pieno produktų porcijas.
Moksliškai įrodyta, kad piene yra daugiau nei du šimtai įvairių medžiagų, reikalingų žmogaus organizmo ląstelėms atsinaujinti ir energijai gauti.
Pieno baltyme yra visų nepakeičiamos gyvulinės kilmės aminorūgščių. Tarp jų ir žmogaus organizmui reikalingų ir lengvai pasisavinamų – lizino ir triptofano. Iš pieno baltymų žarnyne susidaro lengvai pasisavinami peptidai, kurie padeda geriau pasisavinti mineralus. Ypač kalcį ir geležį.
Pieno baltymai pasisavinami daug lengviau nei mėsos. Tad teigiama, kad pienas gali pakeisti mėsą vegetariškai maitinantis. Tačiau pasitaiko ir kitokių nuomonių.
 
Ne kalcio šaltinis?
Japonų kilmės gastroenterologas dr. Hiromi Shinaka, knygoje „Fermentų faktorius“ teigia, kad pieno produktai skatina osteoporozę. Mediko teigimu, tyrimai rodo, kad išgėrus pieno kraujyje kalcio randama net mažiau nei iki tol. Šis procesas aiškinamas tuo, kad staiga padidėjusį kalcio kiekį organizmas tuoj pat pašalina su šlapimu. Tad šalyse, kuriose geriama daug pieno, nustatoma daugiau šlaunikalio kaklelio lūžio ir osteoporozės atvejų. Japonai geria mažai pieno, bet valgo daug jūros gėrybių. Iš jų gauna geriau pasisavinamo kalcio.
Anot specialisto, parduotuvėse esantis pienas visiškai bevertis. Pasterizuojant aukštoje temperatūroje jame išnyksta svarbūs fermentai, stinga oksiduotų riebalų, prastesnė baltymų kokybė.

 
Padeda sulieknėti
Italų mokslininkai, tuo tarpu, įrodinėja pieno naudą nutukusiems vaikams. Viename mokslinių tyrimų institute atlikti tyrimai parodė, kad vaikai, negeriantys pakankamai pieno, yra žymiai apkūnesni už tuos, kurie pieną mėgsta. Dr. Gianvincenzo Barba, ištyręs tūkstantį pradinės mokyklos moksleivių nustatė, kad „egzistuoja grįžtamasis ryšys tarp pieno vartojimo ir nutukimo“. Piene esantis kalcis stimuliuoja riebalų deginimo procesą ir kartu sulėtina riebalinių ląstelių augimo procesą.
 
Mažina kraujospūdį
JAV Harvardo universiteto specialistų atliktame tyrime dalyvavo apie 30 tūkst. moterų. Paaiškėjo, kad tos, kurios per dieną išgerdavo dvi stiklines ir daugiau neriebaus pieno, net dešimčia procentų sumažino aukšto kraujospūdžio riziką.
Neriebus pienas aprūpina organizmą devyniais svarbiais maistingaisiais elementais, tarp jų vitaminai A ir D, baltymai, kalis ir kalcis. Šios medžiagos padeda normalizuoti širdies kraujagyslių sistemos veiklą, o kartu ir arterinį kraujospūdį.
 
Tinka ne visiems
Nepaisant visų tyrimų, atliktų, stengiantis įrodyti pieno ir jo produktų naudą, svarbu žinoti, kad ne visi žmonės toleruoja laktozę. Pasitaiko žmonių, kurių organizme trūksta laktazės fermento, skaldančio laktozę, arba šis fermentas nepakankamai veiklus. Tuomet atsigėręs pieno toks žmogus jaučia pilvo pūtimą, suviduriuoja, gali prasidėti pykinimas, silpnumas.
Be to, pienas turi mažai geležies ir vario. Tos medžiagos mums yra gyvybiškai būtinos. Todėl pieniškos dietos yra pavojingos sveikatai, silpnina imunitetą. Vaikai, kurie vartoja tik pieną ir jo produktus, bet nevalgo mėsos, gali kentėti nuo augimo ir vystymosi sutrikimų. Todėl, nepaisant pieno produktų naudingumo, mityba turėtų būti įvairi.
 
Svarbu žinoti:
Pienas ne tik maistingas. Jis dar ir nukenksmina toksinus, susidarančius organizme medžiagų apykaitos proceso metu arba patekusius į jį iš aplinkos. Kaip tik dėl to dirbantiesiems su kenksmingomis cheminėmis medžiagomis kasdien skiriama pieno.
Kalcio paros norma suaugusiems žmonėms -1000 mg, 50-64 metų amžiaus žmonėms bei nėščioms ir krūties pienu maitinančioms moterims – 1200 mg., moterims po menopauzės, vartojančioms estrogeninius preparatus, rekomenduojama paros dozė – 1500 mg.

 
Receptai
Keptas pienas
 Desertas, atkeliavęs iš tolimosios Kinijos. Pieno kepimas ten žinomas jau nuo senų laikų. Panašūs desertai gaminami ir Italijoje, Indijoje, Ispanijoje.


Reikės: 
Pieno kremui:
250 ml pieno,
50 g kukurūzų miltų,
20 g cukraus,
Padažui:
150 ml vandens,
100 g kvietinių miltų,

60g kukurūzų miltų,
1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių,
saldinto kondensuoto pieno.
Sumaišykite cukrų ir 200 ml pieno. 50 ml pieno išmaišykite kukurūzų miltus ir lėtai supilkite į jau turimą cukraus ir pieno mišinį. Kaitinkite ir maišykite ant mažos liepsnos tol, kol pienas sutirštės.
Ištepkite kepimo skardą aliejumi ir supilkite pieno kremą. Mišinys turėtų būti apie pusantro centimetro storio. Jei bus storesnis ar plonesnis – rizikuojate gamybos sėkme. Palikite šaldytuve trims valandoms sustingti.
Sumaišykite vandenį, miltus, kukurūzų miltus ir kepimo miltelius. Išimkite pieno kremą iš šaldytuvo, supjaustykite drėgnu peiliu.
Keptuvėje pakaitinkite du valgomuosius šaukštus aliejaus. Apvoliokite pieno kremo gabalėlius į vandens, miltų ir kepimo miltelių mišinį. Kepkite, kol jie gražiai apskrus. Jau iškeptus gabalėlius nusausinkite popierine šluoste ir patiekite ant stalo pagardintus saldintu kondensuotu pienu. Skanaus!
 
Naminis kastinys
Kastinys labai paplitęs Žemaitijoje. Žemaičiai šį pieno produktą valgo ir su kiaušiniais, ir duona ar košėmis, nors labiausiai žinomas variantas – su bulvėmis.

Reikės:
400 g grietinės,
200 g sviesto,
Kmynų, česnako, druskos.
Šaukštą grietinės ir šaukštelį sviesto sukti mediniu šaukštu moliniame arba emaliuotame inde. Susidarius riebalų kruopelytėms, sukti įstačius į kitą indą su karštu vandeniu. Tik neperkaitinti. Paskui dubuo iškeliamas, įdedama dar viena dalis grietinės, vėl maišoma.
Taip kartoti, kol bus sudėta visa grietinė. Baigiant sukti masė turi būti vientisa, balsvos spalvos. Kastiniui sutirštėjus, suberti prieskonius ir tarkuotą česnaką. Kastinys turi būti vientisas, gerai stingti. Skanaus!


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris