Pavasarį paūmėja lėtinės ligos

Gintarė Kaminskienė
2015-03-09
Turiu lėtinę širdies ligą. Pavasarį dažnai sveikata pablogėja. Kodėl taip nutinka? Galiu šito kaip nors išvengti?
Galina, 52 m.
Pavasarį paūmėja lėtinės ligos
Gydytojai perspėja: profilaktika yra daug pigesnė ir efektyvesnė negu ligų gydymas. Tačiau jeigu jau sergate vienokia ar kitokia liga, ir jaučiate, kad savijauta pablogėjo, nelaukite, laiku kreipkitės į šeimos gydytoją.

Pavasarį netikėtai suprastėjusi savijauta ir paūmėjusios lėtinės ligos – įprastas reiškinys. Kodėl vyksta lėtinių ligų sezoniniai paūmėjimai? Pirma, per žiemą išsenka organizmo rezervai. Antra, žiemą mažiau laiko praleidžiama lauke, stinga fizinio judrumo. Be to, organizmą veikia staigūs atmosferos slėgio svyravimai, taip pat pavasarinis vitaminų trūkumas. Labai svarbu laiku nustatyti lėtinių ligų paūmėjimą. Tik laiku pradėtas gydymas būna efektyviausias.
 

Komentaras
VšĮ Antakalnio poliklinika šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius:

- Lėtinės ligos, ypač kvėpavimo takų - bronchų astma, lėtinis bronchitas, taip pat širdies ir kraujagyslių, onkologinės ligos dažai paūmėja pavasarį. Tai galėtume sieti su šaltesniais orais, kiek menkesne mityba - vitaminų stoka, kai kurių virusų suaktyvėjimu.
 
Norint užkirsti kelią ligos paūmėjimui reikėtų reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją, vartoti paskirtus vaistus, taip pat nepamiršti sveikos gyvensenos įpročių. Būtinas reguliarus sportas: rekomenduotina sportuoti apie pusvalandį penkias dienas per savaitę. Taip pat svarbu tinkamai maitintis: pakankamai vartoti skysčių, daugiau vaisių bei daržovių, mažiau druskos, greitai pasisavinamų angliavandenių. Organizmui svarbus ir grynas oras, patalpų vėdinimas.

 
Didžiausią žalą sveikatai daro rūkymas bei didesnis alkoholio vartojimas. Visiems sergantiems bet kuriomis lėtinėmis ligomis būtina mesti rūkyti. Rūkymo žala neabejoja niekas, geriausia būtų atsisakyti šio žalingo įpročio kuo anksčiau. Alkoholio vartojimas taip pat yra žalingas sveikatai. Anksčiau vyravo nuomonė, kad mažos alkoholio dozės yra naudingos. Deja, naujausi moksliniai tyrimai šią hipotezę paneigė. Net ir nedideles alkoholio dozės dažniau vartojant gali paskatinti vėžinių ligų, ypač krūtų, kiaušidžių, susiformavimą. Rekomenduojama visai atsisakyti alkoholio, jeigu tai nepavyksta, reikėtų jo vartoti kaip galima rečiau ir kuo mažesnius kiekius. Prisiminkite - saugios alkoholio dozės nėra.
 
Rūkymo ir alkoholio kombinacija – dar pavojingesnė. Paskutiniuose JAV atliktuose tyrimuose teigiama, kad būtų galima išvengti iki aštuoniasdešimt - devyniasdešimt procentų onkologinių ligų, jeigu žmonija atsisakytų alkoholio bei tabako produktų.
 
Taip pat itin svarbu vakcinacija sergant visomis lėtinėmis ligomis. Kasmetinė gripo vakcina yra itin svarbi visiems plaučių ligomis sergantiems, taip pat JAV ir Europos kardiologai įtraukė gripo vakciną į privalomą gydymą visiems sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Vakcinacija aktuali ir kitomis ligomis sergantiems. Be gripo vakcinų, yra ir kitų, tokių kaip pneumokoko, vieno pagrindinio plaučių uždegimo sukėlėjo, vakcina. Apie įvairių vakcinų reikalingumą reikėtų individualiai pasikonsultuoti prižiūrinčiu šeimos gydytoju.
 
Atkreipčiau dėmesį, kad profilaktika yra daug pigesnė ir efektyvesnė negu ligų gydymas. Tačiau jeigu jau sergate vienokia ar kitokia liga, ir jaučiate, kad savijauta pablogėjo, nelaukite, laiku kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris