Pasninkas – ne kūno alinimas

Aigustė Tavoraitė
2015-12-14
Advento laikas - gera proga išvalyti organizmą nuo susikaupusių toksinų bei šlakų, tačiau specialistai siūlo pasninkaujant pirmiausiai įvertinti sveikatą ir nepersistengti.
Pasninkas – ne kūno alinimas
Tinkamai sudarius pasninko valgiaraštį įmanoma atgaivinti organizmą, pavargusį nuo šiuolaikinio perdirbto, cheminiai priedais „pagardinto“ maisto.

Protėviai pasninkaudavo
Rimtį ir susikaupimą nešantis Adventas prasideda likus keturioms savaitėms iki Kalėdų. Vieniems tai – apmąstymų ir dvasinio išsigryninimo metas, kiti žmonės daugiau dėmesio skiria žemiškajam kūno apvalymui.
Šiuo laikotarpiu kai kas iš raciono išbraukia mėsos, paukštienos ar žuvies patiekalus. Aišku, maitintis vien daržovėmis, vaisiais, riešutais, sėklomis ir kitomis gamtos gėrybėmis daliai žmonių būtų tikras išbandymas. Tačiau tinkamai sudarius pasninko valgiaraštį įmanoma atgaivinti organizmą, pavargusį nuo šiuolaikinio perdirbto, cheminiai priedais „pagardinto“ maisto. Kita vertus, ar visiems to reikia.
Advento metu mūsų protėviai stengdavosi pasninkauti, bet nebuvo savo kūno alinimo fanatikai. Šiaurinių platumų gyventojams reikia stipriau užkąsti, nes tada kūnas geriau laiko šilumą.
 
Tradicijai – tūkstančiai metų
Vienų etnologų manymu, seniau lietuviai artėjant Kalėdoms paprastai mėsos nevalgydavo tris dienas per savaitę. Kiti papročių tyrinėtojai nurodo, kad mūsų krašto gyventojai nuo mėsiškų, pieniškų valgių, kiaušinių per Adventą susilaikydavo, išskyrus sekmadienius bei kai kurias kitas nustatytas dienas. Pasninkaudami protėviai maitindavosi įvairiomis grūdų košėmis, burokėliais, bulvėmis, kopūstais, obuoliais, džiovintais grybais ir kt.
Mitybos ekspertas Vincentas Sakas primena: „Adventas, o tiesą kalbant – Aleliumai, yra senas, skaičiuojantis mažiausiai keliolika tūkstančių metų, mūsų protėvių gamtatikių gyvenimo laikotarpis, kai būtina badauti ir išvalyti organizmą nuo vasarą ir rudenį valgytų gėrybių“. Jo manymu, šiais laikais per Aleliumus turėtume išmesti iš mitybos mėsą, paukštieną, žuvį, kiaušinius bei termiškai apdorotus valgius.
Kai kas pasirenka ir visišką pasninką – jo metu geria tik vandenį. Visai negaudamas maisto organizmas pradeda valytis.

Pasninkas tinka ne visiems 
Mokslininkai yra nustatę, kad pasninkaujant iš organizmo šalinami toksinai ir šlakai, atsinaujina ląstelės, aktyvėja imuninė sistema, gali sumažėti vėžio, kraujotakos, infekcinių ligų rizika. Pasnininkas gali būti naudingas mažai judantiems, turintiems antsvorio asmenims, dirbantiems protinį darbą.

Tačiau pasninkauti gali tik sveiki žmonės. Dietologai įspėja, kad to nereiktų daryti vaikams, besilaukiančioms kūdikio moterims, seniems žmonėms ir ligoniams.
Ypač atidūs turėtų būti virškinimo, kraujotakos ligomis, diabetu sergantys žmonės. Lėtinės ligos gali paaštrėti ir komplikuotis. Nors yra pavyzdžių, kai visiškai pasninkaujantys žmonės sustabdė odos ligas, alergijas, išsėtinę sklerozę – imtis to galima tik su gydytojo priežiūra.
 
Reikia atsargumo
Beveik prie dvejus metus Anapilin išėjusi garsi gydytoja ir publicistė Filomena Taunytė yra pastebėjusi, kad visiškai tapti vegetarais Lietuvoje gyvenantiems žmonėms netinka, bet sveikatą sustiprinti padėtų mažesnis mėsos vartojimas, griežto pasninko laikymasis keletą kartų per metus ar bent vieną dieną per savaitę.
Trumpi, bet reguliarūs pasninkai padeda taip pat pasiekti gerų rezultatų. Reikia žinoti, kad ilgą laiką trunkantis pasninkavimas organizmui sukelia stresą. Labai svarbu po badavimo impulsyviai nepulti prie maisto.
Nusprendus kuriam laikui kardinaliai pakeisti savo mitybą to iš pradžių nereiktų daryti ilgiau nei vieną dieną. Geriausia būtų pasiskaityti atitinkamos literatūros, pasikonsultuoti su turinčiu tokios patirties žmogumi ar dietologu.

 
Receptai
Specialiai „Lietuvos sveikatai“ –  nepriklausomo mitybos eksperto Vincento Sako receptai 
 
Bernardinų purus žuvies pyragas su citrinų padažu

Reikės:
600 g žuvies filė, supjaustytos mažais gabaliukais (gali būti ir atlaidinta šaldyta),
70 g tarkuoto fermentinio sūrio (geriausiai nesūraus ir neriebaus, mūsų dienomis tiktų mazarelos arba picarelos sūris),
60 g pomidorų pastos (mūsų dienomis tiktų paprastas pomidorų padažas),
50 g kaimiško sviesto (dabar ir parduotuvinis „sviestas“),
50 g kvietinių miltų,
250 ml pieno,
2 kiaušinių,
30 g aliejaus.
5 g druskos,
1 g maltų juodųjų pipirų,

20 g margarino,
20 g maltų džiūvėsėlių.
Kepimo skardą (20x30) negailint ištepti margarinu ir išbarstyti maltais džiūvėsėliais. Pyrago užpilui sviesto apkepinti su miltais, atskiesti 250 g karšto pieno, gerai išplakti ir gerai ištrinti per sietą, kad neliktų gumuliukų. Paskui į užpilą sudėti pomidorų pastą, tarkuotą fermentinį sūrį, suplaktus kiaušinių trynius, pagardinti druska, maltais juodaisiais pipirais ir gerai išmaišyti. Žuvies filė supjaustyti smulkiais gabaliukais (būtinai išrinkti ašakas), apkepinti aliejuje, būtinai nuspausti susidariusį skystį, užpilti užpilu ir išmaišyti. Standžiai suplaktus kiaušinių baltymus sudėti į žuvies mišinį, atsargiai sumaišyti, sukrauti į margarinu išteptą ir maltais džiūvėsėliais išbarstytą apkepo formą, kepti 180 laipsnių karštumo orkaitėje 40 min., kol gražiai parus. Iškeptą pyragą galima papuošti naminiu majonezu, krapų šakelėmis ir spanguolėmis. Skanaus!

Aitrių morkų ir kalendrų salotos su sezamo aliejumi

Reikės:
200 g morkų,
12 g išspausto česnako,
13 g cukraus,
2 g druskos,
3 g maltų kalendrų,

žiupsnelio maltų čili aitrių pipirų,
13 g obuolių acto,
40 g aliejaus,
pusė svogūno.
Patiekimui:
5 g sezamų aliejaus,
2 g smulkiai supjaustytų svogūnų laiškų. 
Morkas sutarkuoti plonais šiaudeliais, išmaišyti su išspaustu česnaku, cukrumi, druska, malta kalendra (lotyniškai – Coriandum sativum, angliškai – coriander seed), ant peilio galo maltų čili aitrių paprikų. Paskui išmaišyti su obuolių actu. 40 g aliejaus kaitinti su puse svogūno, svogūną išmesti, o verdančiu aliejumi užplikyti morkas ir greitai išmaišyti. Šaldytuve uždarame inde galima laikyti dvi savaites – kuo ilgiau stovi, tuo skanesnės morkos. Ant indo turi būti užrašas „Marinuotos morkos“ ir etiketė su pagaminimo data (salotų išeiga – 200 g). Patiekiant salotas sudėti į salotinę, užlašinti sezamų aliejaus, užbarstyti smulkiai supjaustytų svogūnų laiškų. Galima duoti kaip garnyrą prie karštų patiekalų. Skanaus!

Autentiškos Cezario salotos
 
Reikės:
50 g romėniškų salotų lapų,
40 g baltos duonos (geriau itališkos čebatos),
50 g alyvų aliejaus,
česnako skiltelės,
40 g labai plonų Parmigiano Reggiano sūrio drožlių,
kiaušinio,
8 g citrinos sulčių,
5 g vorčesteršyro padažo.
Romėniškų salotų lapus atidžiai nuplauti, nusausinti ir neuždengtas padėti į šaldytuvą. Baltą duoną (arba itališką čebatą) supjaustyti 1,5 ir 1,5 cm dydžio kubeliais, 10 g aliejaus pakepinti česnako skiltele, česnaką išimti ir karštame aliejuje iš visų pusių apskrudinti duoną. Krutonai turi gautis minkšti viduje, bet su lengva traškia plutele. Specialiu arba paprastu peiliu pridrožti labai plonų Parmigiano Reggiano sūrio drožlių. Salotinę ištrinti česnako skiltele, gabalėliais suplėšyti romėniškų salotų lapus, sukrauti juos salotinėn kalvele. 40 g alyvų aliejaus šluotele suplakti su 10 g minkštai virto kiaušinio skystu tryniu, citrinos sultimis ir vorčesteršyro padažu. Apšlakstyti salotas, viršuje gražiai išdėlioti krutonus ir parmidžano sūrio drožles. Išeiga – 130/50 g. Kaip matote, jokių garstyčių, ančiuvių, vištienų ar dar kitokių nevykėlių virėjų išsidirbinėjimų. Skanaus!


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris