Panikos ataka – lyg žaibas iš giedro dangaus

Aigustė Tavoraitė
2016-03-07
Mano 37 m. vyrui kartais naktimis užeina nerimo bei širdies ritmo padažnėjimo priepuoliai. Ima trūkti oro – tarsi stengtųsi, bet niekaip negali pakankamai jo įkvėpti. Paskutinį kartą pasidarė sunkiau kalbėti – lyg neklausytų veido raumenys. Ligoninės priimamajame jokių ypatingų fiziologinių pakitimų nepastebėjo, gal tik šiek tiek – kardiogramoje. Kur reikėtų kreiptis: į kardiologą, ar kitos srities specialistą? Kokius tyrimus atlikti?
Jurga
Panikos ataka – lyg žaibas iš giedro dangaus
Įprastai panikos ataka pasireiškia nemaloniais ir gąsdinančiais simptomais: pradeda stipriau plakti širdis, drebėti rankos, trūksta oro, gali pradėti pykinti, svaigti galva, tirpti veido raumenys.

Atsako specialistas
Psichologas, psichoterapeutas Laurynas Urbšys:

Panašu, kad šiuo atveju vyrą ištinka nerimo sutrikimas – panikos ataka. Tai dažniausiai kyla dėl psichologinių priežasčių. Įprastai panikos ataka pasireiškia nemaloniais ir gąsdinančiais simptomais: pradeda stipriau plakti širdis, drebėti  rankos, trūksta oro, gali pradėti pykinti, svaigti galva, tirpti veido raumenys. Taip pat žmogų aplanko jausmas, kad jis tuoj uždus arba ištiks širdies smūgis.
 
Tokias atakas išgyvenantis žmogus pirmiausia kreipiasi į vidaus ligų gydytojus. Tačiau jei atlikus įvairius tyrimus nerandama jokių apčiuopiamų fiziologinių pakitimų, vėliau dažniausiai diagnozuojamas būtent šis nerimo sutrikimas. Tuomet prireikia kitų specialistų pagalbos.
 
Efektyviausias gydymas yra kompleksinis: derinami vaistai ir psichoterapija. Medikamentai itin svarbų vaidmenį atlieka gydymo pradžioje. Ypač tais atvejais, kai panikos atakos kartojasi dažnai ir yra intensyvios. Tačiau nederėtų apsiriboti vien tik vaistais, nes vėliau, nutraukus jų vartojimą, priepuoliai linkę atsinaujinti.
 
Vartojant vaistus laikinai yra užgesinama „ugnis“. Jei nėra nustatoma tikroji atakų atsiradimo priežastis, ji linkusi vėl įsiplieksti. Todėl išeiti iš šio užburto rato veiksmingiausiai gali padėti psichoterapija. Ji ne tik padės nustatyti sutrikimo priežastis, bet leis žmogui pasijusti saugiau, suvokti, kas su juo vyksta, rasti būdų, kaip sau padėti.

 
Visų pirma reiktų suvokti, kad nors panikos atakos labai nemalonios, varginančios ir net gąsdinančios, dėl jų žmogus negali išprotėti ar numirti. Be to, svarbu suprasti, kad panikos priepuoliai neatsirado per vieną dieną. Jų priežastys formuojasi ilgą laiką, todėl ir psichoterapinis gydymas nesibaigs pas specialistą apsilankius vieną ar du kartus.
 
Labai veiksmingi yra kvėpavimo pratimai. Taisyklingai juos atliekant galima ne tik prislopinti kylantį nerimą, bet ir nukreipti mintis nuo savo kūno pojūčių, ties kuriais įprastai yra susikoncentruojama artėjant panikos priepuoliams. Aerobinis fizinis krūvis (vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas, važiavimas dviračiu) taip pat yra labai veiksminga priemonė.
 
Be to, jei panikos ataka įvyksta viešoje vietoje, gali išsivystyti agorafobija. Atsiranda baimė atsidurti tam tikrose vietose ar situacijose, kai gali kilti sunkumų greitai pasišalinti, kur ištikus priepuoliui nebus suteikta pagalba. Dėl šios baimės žmogus ima riboti savo keliones arba iš namų išeina tik lydimas kito asmens.

 
Verta žinoti
Panikos atakos trunka nuo kelių iki keliolikos minučių, retais atvejais – iki pusvalandžio. Gali kartotis keletą kartų per parą. Šis sutrikimas dažniausiai prasideda nuo 20 iki 40 metų žmonėms, dažniau moterims nei vyrams.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris