Neleiskite vasaros aptemdyti nagų grybeliui

Aigustė Tavoraitė
2018-07-13
Vasaros ir atostogų malonumus visai netikėtai gali sugadinti itin bjauri liga – nagų grybelis. Nors dėl šios bėdos į dermatologų kabinetus žmonės plūsta visus metus, šiltuoju metų laiku avint atvirus batus, daugiau laiko praleidžiant basomis grybelis sukelia dar didesnį diskomfortą.
Neleiskite vasaros aptemdyti nagų grybeliui
Svarbiausia taisyklė norint išvengti šios nemalonios ligos – prižiūrėti pėdas, laikytis higienos, turėti savo higienos priemones, rankšluostį, jokiu būdu svečiuose ar kur kitur nesinaudoti siūlomomis šlepetėmis, geriau atsinešti savo.

Įspėja dėl maudynių kubile

„Moterys vasarą turi „išsigelbėjimą“ – gali lakuoti nagus. Taip ne tik paslepiamas estetiškai negražus vaizdas, bet ir neleidžiama plisti grybelio užkratui, nagas sutvirtinamas. Vyrams šiuo atveju ne taip pasisekė. Be abejo, slėpti pažeistą nagą po lako sluoksniu – tik laikinas spendimo būdas, grybelį būtina nuosekliai gydyti“, – aiškino VUL Santaros klinikų gydytojas dermatovenerologas Jonas Lauraitis.

 
Pėdų ir nagų grybelis – viena labiausiai pasaulyje paplitusių užkrečiamų infekcinių dermatologinių ligų. Ja užsikrėsti rizika didėja tokiose uždarose patalpose kaip kosmetikos salonai, SPA ir pirčių kompleksai, vandens pramogų parkai, baseinai. Tokiose bendrojo naudojimo vietose grindys, kilimėliai, kai vaikštome basi ar avime ne savo avalynę, yra puiki terpė grybelinei infekcijai plisti. Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad itin pagalvoti reikėtų prieš renkantis populiarią pramogą – maudynes karšto vandens kubile.
 
„Ypač jei jis medinis, kuo jo sieneles bepadengsi, vis tiek ant jų lieka atplyšimų. Jei dar vanduo nepakeičiamas, ant dugno nusėda įvairios mikrodalelės. Visai tai sudaro puikias sąlygas grybeliui tarpti“, – sakė J.Lauraitis.

Vis dėlto, gydytojo tvirtinimu, basomis vaikštant paplūdimyje mediniais takeliais baimintis nereikėtų – rizika užsikrėsti yra labai maža.
 
Prasideda nuo niežėjimo
Dermatologas pabrėžė, kad sergant nagų grybeliu, nebūtinai turi būti pažeidžiamas nagas.
„Pirmiausia paprastai atsiranda pašutimas ir niežėjimas tarp penkto ir ketvirto pirštų. Toliau vieniems gali šusti tarpupirščiai, kitiems – pado skliautas, kur daugiau minkšto audinio grybeliui daugintis. Oda gali paraudonuoti, pradėti šerpetoti. Nagas pažeidžiamas jau vėliau. Puiki terpė „įsimesti“ grybeliui – krešantis kraujas, išsiliejęs po nagu kur nors susitrenkus“, – kalbėjo gydytojas.
 
Visai nekokio rezultato galima sulaukti, jei oda nukasoma, atsiranda erozijų, žaizda pradeda šlapiuoti, lengvai prisideda antrinė infekcija, supūliuoja.
Gydytojas pabrėžė, kad nagų grybelis daugiau yra „šeimyninė“ liga, ją lengva pasigauti pasinaudojus tuo pačiu rankšluosčiu ar įsispyrus į kito šlepetes.
„Tačiau nebūtinai kiekvienas po tokio kontakto užsikrės. Viskas priklauso nuo to, ar žmogus turi polinkį – vienas užsikrečia labai greitai, kitas ir kažin kiek laiko būdamas tokioje aplinkoje neužsikrės. Tai priklauso nuo imuniteto, esama skirtingo atsparumo tam tikros rūšies grybeliui“, – pastebėjo J.Lauraitis.
 
Ko imtis?

Jei grybelis pakenkė tik odą, galima naudoti įvairius priešgrybelinius tepalus, purškalus. „Juos turėti po ranka gerai ir profilaktiškai, naudoti lankantis tose vietose, kur didesnė rizika užsikrėsti grybeliu. Šiam tikslui galima naudoti ir daugelio virtuvėje turimą valgomojo acto tirpalą – tiesiog juo patrinti tarpupirščius.
Vis dėlto jau esant pažeidimams tuo nereikėtų piktnaudžiauti, nes galima ir „prisišaukti“ dermatitą“, – įspėjo dermatovenerologas.
Gydytojas pabrėžė, kad atsiradus rimtesniems odos pažeidimams, esant pakenktiems nagams, būtina kreiptis į gydytoją. Juo labiau – netikėti „stebuklingais“ internete reklamuojamais metodais.
 
„Grybelio gydymas – ilgas ir sudėtingas procesas, mokslas tam paskyrė daug dešimtmečių. Net vartojant medikamentus ne visada yra šimtaprocentinė garantija, kad bus pasveikta. Ypač gydymo procesas apsunkinamas, jei priešgrybelinių vaistų vartoti neišeina. Tuomet reikia itin „užsiimti“ nagu – dažnai dildyti, tepti vaistais“, – aiškino jis.

Kuo anksčiau grybelį reikėtų gydyti ir dėl to, kad iš kojų jis gali išplisti ir į rankų nagus. Vis dėlto, J.Lauraičio pastebėjimu, nors tai ir galimas variantas, dabar pasitaikantis rečiau.
„Svarbiausia taisyklė norint išvengti šios nemalonios ligos – prižiūrėti pėdas, laikytis higienos, turėti savo higienos priemones, rankšluostį, jokiu būdu svečiuose ar kur kitur nesinaudoti siūlomomis šlepetėmis, geriau atsinešti savo. Grybelis mėgsta drėgmę, pašutimą, tad reiktų nepamiršti ir tinkamo apavo“, – sakė pašnekovas.
 
„Grybelio gydymas – ilgas ir sudėtingas procesas, mokslas tam paskyrė daug dešimtmečių. Net vartojant medikamentus ne visada yra šimtaprocentinė garantija, kad bus pasveikta“, – aiškino dermatovenerologas Jonas Lauraitis.


Verta žinoti
EALK Step1 – didžiausio tūrio priemonė nuo nagų grybelio už patraukliausią kainą Lietuvos vaistinėse.
Dar viena specialistų pabrėžiama problema – vasarą ne visada dėvima patogi avalynė, tad pagausėjus prakaitavimui, gali atsirasti kojų patinimas. Dėl to gali paūmėti jau esanti lėtinė grybelinė infekcija.
Didesnės rizikos grupei susirgti odos ir nagų grybeliu priklauso lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, ypač cukriniu diabetu, sergant onkologinėmis ligomis.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris