Maisto produktų derinimas: ko vienoje lėkštėje šiukštu neturėtų būti

Gintarė Kaminskienė
2015-03-09
Pavasarį pasitinkate vildamiesi atsikratyti kelių per žiemą ant šonų susikaupusių kilogramų? Kaip žinia, drastiškos dietos norimo rezultato neduos. O štai subalansuota mityba – pats tas. Tik ką reiškia subalansuota? Kai kurie sveikos mitybos entuziastai teigia: tai – produktų derinimas. Tad šį kartą pasvarstykime, ką dera valgyti kartu, o ko vienoje lėkštėje šiukštu neturėtų būti.
Maisto produktų derinimas: ko vienoje lėkštėje šiukštu neturėtų būti
Suvalgę mėsos su bulvėmis ir po to dar išgėrę kavos su pienu, tikrai jausimės apsunkę. Tą pačią mėsą ar bulves suvalgius su šviežiomis ar raugintomis daržovėmis, savijauta bus kur kas geresnė.

Atskira filosofija
Maisto derinimas - filosofija, turinti aiškias gaires. Anot derinančiųjų produktus, baltymai virškinami rūgščioje terpėje, o angliavandeniai – šarminėje. Organizmas vienu metu nesugeba išskirti ir rūgšties, ir šarmų, todėl jei mėsa valgoma su bulvėmis, o žuvis su ryžiais, pirmiausia skrandis virškins angliavandenius. O baltymai - mėsa ar žuvis - gulės skrandyje, kol susidarys rūgštinė terpė. Nevirškinami produktai skrandyje aprūgsta, ima pūti.
Panašiai ir su vaisiais bei riešutais. Nemirkyti riešutai – koncentruoti baltymai, virškinami skrandyje, tad iškart po jų suvalgius vaisių, kurie pradedami virškinti dar burnoje, organizmui siunčiami prieštaringi signalai. Vaisiams reikia kuo greičiau atsidurti plonojoje žarnoje, šarminėje aplinkoje, o baltymams reikia rūgštinės aplinkos. Kadangi vienu metu išskirti šarmą ir rūgšti skrandžiui pernelyg sudėtinga, vaisiai pradeda rūgti.
Maisto produktų derinimo šalininkai tikina, kad netinkamai parinkti produktai yra dujų susidarymo, žarnyno užterštumo, vidurių užkietėjimo priežastis.
 
Pagrindinės taisyklės
Baltyminius produktus valgykite atskirai
Nevalgykite kartu mėsos ir kiaušinių, žuvies ir sūrio ir t.t. Pieno produktus geriausia valgyti ar gerti atskirai.
Vienu metu nevalgykite krakmolingo ir baltyminio maisto

Mėsos, kiaušinių, sūrio, riešutų ar kito baltyminio maisto nereikėtų užkąsti duona, bulvėmis, saldžiais vaisiais arba grūdais.
Nevalgykite krakmolingo ir rūgštaus maisto vienu metu
Rekomenduojama vengti valgyti duoną, bulves, bananus ar kitus krakmolingus produktus su ananasais, pomidorais, citrinomis, apelsinais ir kitokiu rūgščiu maistu.
Krakmolingo maisto negardinkite cukrumi
Kai krakmolingas maistas gardinamas cukrumi, prasideda rūgimo procesas.
Vaisius valgykite atskirai
Vaisius galima maišyti tarpusavyje, išskyrus saldžius ir rūgščius, tačiau nepatariama to daryti su kitais maisto produktais.
Būtinai darykite pertraukas tarp valgymų
Pertraukos tarp valgymų daromos tam, kad skrandyje nesusimaišytų skirtingi produktai. Po vaisių ar daržovių patariama palaukti dvi valandas, po krakmolingo maisto – tris valandas, o po baltyminio – keturias valandas.
 
Valgydami negerkite skysčių
Numalšinti troškulį geriausia likus pusvalandžiui iki valgymo arba praėjus valandai po jo. Priešingu atveju, skysčiai praskiedžia skrandžio sultis ir apsunkina virškinimą.
 Nevalgykite vienu metu daugiau nei šešių produktų
Net jeigu valgomos tik vaisiai arba daržovės, nereikėtų maišyti daugiau nei šešių skirtingų produktų. Kitu atveju virškinimo sistema bus apkrauta kaip ir maišant bet kokius kitus produktus.

 
Komentaras
Studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė Vaida Kurpienė:

Aišku, bet kokiu atveju maistą skrandis suvirškins. Skirtumas tik tas, kad žmogaus savijauta, suvalgius vienokį ar kitokį derinį, bus skirtinga. Be to, klausimas, kokios maisto medžiagos bus pasisavinamos. Į maisto produktų derinimą galima pažiūrėti skirtingai. Vienas būdas – klasikinis, kur kartu nerekomenduojama valgyti mėsos su bulvėmis ar mėsos su duona ir panašiai. Kitas – kai kalbame apie maisto medžiagų pasisavinimą. Pavyzdžiui, jei valgome grikius su pienu ar burokėlius su varškės sūriu, iš tų produktų gausime mažiau geležies, nes pieno produktai blokuoja geležies pasisavinimą.
Visuomet žmonėms sakau, kad pavalgę šie pasižiūrėtų, kaip jaučiasi. Derinant produktus, skirtumas bus akivaizdus. Pavyzdžiui, suvalgę mėsos su bulvėmis ir po to dar išgėrę kavos su pienu, tikrai jausimės apsunkę. Tą pačią mėsą ar bulves suvalgius su šviežiomis ar raugintomis daržovėmis, savijauta bus kur kas geresnė.
Kuo sunkiau virškinamas maistas, tuo sunkiau reikiamos medžiagos pasisavinamos. Tad ypatingų mokslų čia nereikia, svarbiausia – atsigręžti į save ir savo savijautą.


Receptai
Žuvis su žalumynais

Reikės:
200 g žuvies,

1 žiupsnelio maltų pipirų,
1 žiupsnelio druskos,
1 saujos žalumynų (petražolių,krapų ir čiobrelių),
½ citrinos,
100g augalinio aliejaus.
Folijos lapą išklokite skardoje. Dėkite žuvį. Ją pasūdykite ir pabarstykite pipirais. Žalumynus susmulkinkite ir berkite į aliejų. Citrinos žievelę supjaustykite juostelėmis ir dėkite į aliejaus bei žolelių mišinį. Įberkite druskos ir pipirų. Išmaišę aliejinį mišinį įtrinkite žuvį. Citrinos sultis išspauskite ant žuvies. Viską susukite į foliją ir pašaukite į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepkite apie ketvirtį valandos. Patiekite su šviežiomis ar žaliomis daržovėmis. Skanaus!
 
Vištienos filė su daržovių tyre

Reikės:
200 g vištienos filė,
1 saujos žalumynų pagal skonį,
1 morkos,
1 nedidelio brokolio,
1 žiupsnelio maltų pipirų,
1 žiupsnelio druskos.
Vištienos filė įtrinkite prieskoniais ir žalumynais. Kepkite 200 laipsnių orkaitėje apie 20 minučių. Išvirkite morką ir brokolį, sutrinkite. Košę pagardinkite druska pagal skonį. Vištieną ir daržovių košę galite patiekti su šviežiomis salotomis. Skanaus!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris