Kaip orai veikia sveikatą?

Gintarė Kaminskienė
2015-01-30
Žmonės dažnai linkę pakeiksnoti besikeičiančius orus. Tačiau yra žmonių, kurie į bet kokius orų pokyčius reaguoja liguistai. Moksliniai tyrimai rodo, kad orų kaita ypač veikia širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius žmones. Taip pat kenčiančius nuo kvėpavimo takų, sąnarių ir neurologinių ligų, diabeto, skydliaukės, inkstų ir kitų ligų. Gali išryškėti ir depresijos požymių.
Kaip orai veikia sveikatą?
Moksliniai tyrimai rodo, kad orų kaita ypač veikia širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius žmones.

Požymių ir rizikos rinkinys
Plungės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad, kai keičiasi oro slėgis, ypač reikėtų pasisaugoti: nepervargti, neplanuoti ilgų varginančių kelionių ar svarbių susitikimų. Staiga atvėsus orui, organizmas stengiasi išsaugoti kuo daugiau šilumos. Dėl to gali pakilti kraujospūdis, atsiranda insulto ar infarkto tikimybė. Taip pat silpsta imuninė sistema, didėja rizika susirgti peršalimo ligomis. Dažniausiai suka sąnarius, skauda galvą, ima mausti senus randus. 
 
Veikia psichinę sveikatą
Jau seniai žinoma, kad oras veikia negaluojančius žmones. Galvoje turima ne tik fizinė, bet ir psichinė sveikata.
Pavyzdžiui, tiriant akluosius, šiaurės tyrinėtojus ir eskimus, pastebėta, kad dėl saulės šviesos stokos greitai nuvargstama, apima slogi nuotaika arba depresija, dažnai keičiasi nuotaika, mažėja pastabumas, dėmesingumas, sutrinka miegas. Greičiau susijaudinama ir susinervinama.
Ekspertų nuomone, psichiniai sutrikimai ir psichinės ligos itin silpna organizmo vieta oro poveikiui. Vokiečių psichiatras Folkeris Faustas yra rašęs, kad „daugeliui tokių ligonių, ypač gydomų vaistais, oro ir klimato įtaka – didžiulė našta. Kompetetingų gydytojų nuomone, ligonių, guldomų į stacionarą, skaičius glaudžiai siejasi su meteorologinėmis sąlygomis. Statistiniais duomenimis, tai sunku įrodyti, nes skaičiuojant prireiktų daug meteorologinių duomenų, ilgų tyrimų ir tūkstančių pacientų.“
 
Jei esate jautrus orų permainoms:
Stenkitės nepervargti, gerai išsimiegoti, nepiktnaudžiaukite alkoholiu.
Lengvai pasimankštinkite, darykite tempimo pratimus, pasivaikščiokite. Lengvas prakaitavimas, bet ne perkaitimas yra naudingas širdžiai ir kraujagyslėms. Kraujagysles teigiamai veikia ir kontrastinis dušas.
Sveikai maitinkitės: pusryčiams rinkitės lengvai virškinamą maistą, į valgiaraštį įtraukite kuo daugiau produktų, turinčių B grupės vitaminų magnio ir kalcio. Jų gausu žalialapėse daržovėse, grūdų ir pieno produktuose, riešutuose, bananuose.
Jei smarkiai nukrito kraujospūdis, išgerkite stiprios kavos, žaliosios arbatos. Kraujospūdį didina ir tonizuoja apsiliejimas šaltu vandeniu, tempimo pratimai. Kraujotaką gerina ir ginkmedžių preparatai.
Atsipalaiduoti padeda meditacija, joga, relaksacinė muzika.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris