Grybeliu galite užsikrėsti ir dirbdami darže

Aigustė Tavoraitė
2018-05-25
Prasidedantis atvirų batų sezonas džiugina ne visus. Šaltuoju metų laiku dėmesio kojų sveikatai stokojusieji pamatę pakitusius kojų nagus pavasarį neretai praleidžia varstydami dermatologų duris. Kokių priemonių reikėtų griebtis kovojant su nagų grybeliu?
Grybeliu galite užsikrėsti ir dirbdami darže
Atidesni šiuo metų laiku turi būti ir dirbantieji sode, mat dirvožemyje yra labai daug grybelių sporų. Jų „pasigauti“ užtenka ir minutės kontakto su žeme. Taigi prieš dirbant sode, užsiimant daržininkyste būtina mūvėti pirštines – šalia odos plonas medvilnines, o ant viršaus – gumines.

Pataria specialistė
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:
 
Lėtai nuodija organizmą

Dar neįpusėjus pavasariui kone pusė pacientų ateina skųsdamiesi nagų pakitimais. Kojų išvaizda susirūpinusieji akcentuoja, kad čia pat vasara, reikės eiti į paplūdimį ir galvoja, kad jų problema – daugiau estetinė, kurią sutvarkyti galima greitai. Tačiau grybas yra itin „piktas“ organizmas, greitai prisitaikantis prie aplinkos sąlygų ir galintis ilgai tūnoti žmogaus organizme. Net pradėjus kompleksinį gydymą, nėra šimtaprocentinės garantijos, jog pavyks pasiekti rezultatą.
 
Grybelis maitinasi savo šeimininko geriausiais „kąsneliais“ ir medžiagų apykaitos produktus šalina į aplinką, t.y. į žmogaus kūną. Taip nieko nejaučiant jo organizmas yra labai lėtai intoksikuojamas. Tai ilgainiui priveda ir prie alerginių reakcijų. Jei grybelio yra pakenkti kojų nagai, jos išsivysto ant pėdų, blauzdų odos, jei rankų nagai – pakenkiama plaštakų oda.
 
Visgi žmonės retai įtaria, kad viso to kaltininkas – grybelis. O grybelinė infekcija tuomet jau gali būti gerokai įsigalėjusi organizme ir sukelti kitas ligas. Dažniausiai kol žmogui neskauda, gali normaliai apsiauti avalynę, per daug nekreipia dėmesio. Ypač vyrams grožis nerūpi. Tik kai pradeda įaugti nagas, atsiranda kita komplikacija, antrinė infekcija, supūliuoja, skauda, tokiu atveju neišvengiamai ateina pasirodyti gydytojui.
 
Simptomai gali ir suklaidinti
Sergant nagų grybeliu nebūtinai turi būti pažeistas nagas. Variantų labai daug. Pirmieji simptomai – gali būti pakenkti tik tarpupirščiai, pado oda, paraudonuoti, pradėti šerpetoti, niežėti. Kai oda nukasoma, atsiranda erozijų, žaizda pradeda šlapiuoti, lengvai prisideda antrinė infekcija, supūliuoja ir jau rezultatas būna visai nekoks.
 
Be abejo, tokias žaizdas reikia gydyti ne pačiam, būtina konsultuotis su gydytoju. Taip pat – atlikti mikologinį tyrimą, nustatyti, ar tikrai sergama grybeliu. Tokiais pačiais simptomais gali pasireikšti, pavyzdžiui, ir infekcinis dermatitas, sukeliamas mikrobinės infekcijos. Čia dažnai žmonės daro klaidą pradėję pažeistą odą tepti priešgrybeliniu tepalu. Tai visiškai nebus veiksminga, todėl savigyda užsiimti nepatartina.

 
Net ir matant jau pakitusį nagą, nėra šimtaprocentinės garantijos, kad tai jau tikrai yra grybelis. Tai gali būti bet kuri kita mikrobinė infekcija, atsiradusi traumavus nagą – įkirpus ar įplėšus šalia nago volelio. Nagas gali pakisti ir dėl medžiagų apykaitos sutrikimų, pavyzdžiui, vartojant vaistus, dėl kitų ligų, vitaminų, mikroelementų trūkumo. Pakisti nagai gali būti dėl kitų negrybelinių, bet mikrobinių ligų – žvynelinės, kerpligės ir kt.
 
Ko imtis?

Ką daryti, jei visgi nustatyta grybelinė infekcija? Jei yra tik pakenkta oda, tinka įvairiausi kremai, purškalai. Naudojant tepamus vaistus, priklausomai nuo organizmo, rezultatas gali būti pasiektas po dviejų savaičių, mėnesio. Tik svarbu laikytis nuoseklumo – net ir pasiekus norimą efektą dar savaitę tepti odą priešgrybeliniu kremu. Esant pažeistiems nagams reikia imti sisteminio gydymo – jokie kremai nepadės. Net ir vartojant vaistus nėra šimtaprocentinės garantijos, kad nagai ataugs.
 
Pagrindinė profilaktika – stengtis laikyti odą sveiką, grįžus iš pirties, paplūdimio, tų vietų, kur daug žmonių vaikšto basomis, nusiplauti kojas, galima net pamirkyti vandenyje su soda. Veiksminga yra pasitepti ir profilaktikai skirtais priešgrybeliniais kremais, pasipurkšti kokia dezinfekuojamąja priemone. Taip pat nepamiršti grįžus į namus plauti rankas. Būtina tinkamai prižiūrėti nagus, taisyklingai kirpti, vengti mikrotraumų, atsilupusios odos, kur sukuriama labai gerai terpė grybeliui ir kitoms infekcijoms. Taip pat – turėti individualias higienos (pedikiūro, manikiūro) priemones, rankšluostį, šlepetes, su niekuo nesidalinti šiais dalykais.

 
Verta žinoti
Atidesni šiuo metų laiku turi būti ir dirbantieji sode, mat dirvožemyje yra labai daug grybelių sporų. Jų „pasigauti“ užtenka ir minutės kontakto su žeme. Taigi prieš dirbant sode, užsiimant daržininkyste būtina mūvėti pirštines – šalia odos plonas medvilnines, o ant viršaus – gumines.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris