Auksas grožiui ir sveikatai: nauda ar brangi rizika?

Gintarė Kaminskienė
2014-09-22
Vis daugiau grožio salonų siūlo procedūras su auksu. Tačiau ar šio metalo naudojimas nėra tik bandymas išvilioti pinigus?
Auksas grožiui ir sveikatai: nauda ar brangi rizika?
Nors manoma, kad auksas suteikia odai elastingumo, ji atrodo jaunesnė, nes šis metalas lėtina kolageno ir elastino irimą, moksliniais tyrimais toks poveikis nėra įrodytas.

Grožiui puoselėti
Auksą grožio procedūroms naudojo senovės egiptiečiai, romėnai ir japonai. Šiandien daugybė grožio salonų siūlo įvairias grožio procedūras su šiuo tauriuoju metalu. Atsieina jos ne itin pigiai – apie kelis šimtus litų, o įsigyti galite visko – nuo auksinės kaukės iki viso kūno šveitimo su aukso dulkėmis.
Manoma, kad šis metalas suteikia odai elastingumo, ji atrodo jaunesnė, nes auksas lėtina kolageno ir elastino irimą. Taip pat jis skatina kraujo apykaitą, kartu ir odos ląstelių regeneraciją bei drėkina. Pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Aukso dalelės suteikia odai nepaprasto spindesio.
 

Naudojamas medicinoje
Gydomąjį aukso poveikį pripažįsta ir tradicinė medicina. Šio metalo druskų tirpalas naikina daugelį ligas sukeliančių bakterijų, padeda pernešti deguonies molekules, aktyvina ląstelių gyvybines funkcijas. Dėl šių savybių brangaus metalo yra kai kurių vaistų sudėtyje. Pavyzdžiui, radioaktyvusis auksas naudojamas navikams gydyti.
 
Šalutinis poveikis
 
Pirmą kartą aukso druskos panaudotos reumatoidiniam artritui gydyti, tačiau šiandien, dėl daugelio šalutinių poveikių preparatai su auksu vartojami retai. Nuo gydymo šiuo tauriuoju metalu prisotintais vaistais kartais pakyla temperatūra, juntamas nerimas, sutrinka žarnyno veikla. Tokių preparatų negalima naudoti sergant cukriniu diabetu, tuberkulioze, širdies ir kraujagyslių ligomis.
Kiti šalutiniai aukso druskų vartojimo poveikiai: inkstų pažeidimas, niežėjimas, išbėrimas, opų atsiradimas ant burnos gleivinės, liežuvio ir ryklės. Skaičiuojama, kad maždaug apie 35 proc. pacientų, nutraukė aukso druskų preparatų vartojimą dėl minėtų šalutinių poveikių. Apskritai, vartojant tokius preparatus turtų būti nuolat stebima inkstų funkcija.
 
Komentarai

Gydytoja dermatologė Neringa Maleckienė:

- Moksliškai išorinių priemonių su auksu nauda nėra įrodyta, todėl gydytojai dermatovenerologai nėra linkę apie tai kalbėti. Susilaikome nuo komentarų. Patys tokių priemonių neskiriame ir tuo nesidomime. Viena, kas labai stebina, kai, pavyzdžiui, dėl jaunatvinių spuogų kreipiamasi į grožio salonus. Jei yra rimtų problemų dėl odos, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu.

 
 Maisto produktas?

Žurnalas „Fortune Small Business“ pateikė pasaulyje brangiausių maisto produktų sąrašą, kuriame pirmą vietą užima – auksinis lapelis. Jo kaina siekia 30 tūkstančių JAV dolerių už kilogramą.

Teigiama, kad auksas – mineralas, kuris nėra pavojingas žmogaus organizmui, tad jį galima valgyti. Tauriuoju metalu „gardinami“ patiekalai stabdo senėjimą, mažina stresą, gražina žmogų iš vidaus.
Dažniausiai aukso dulkių pilama į šampaną arba martinį, auksu puošiami žėlė desertai. Tačiau joks auksu pagardintas maistas ar gėrimas negali prilygti prabangiam vandeniui, prisotintam 24 karatų aukso. Auksinis vanduo parduodamas išpilstytas į skaidraus stiklo butelius. Tokia tara pasirinkta dėl to, kad matytųsi viduje plaukiojančios brangiojo metalo dalelės. Vienas butelis kainuoja apie pustrečio šimto litų (apie 75 eurus).

Dietų ir mitybos specialistė Ieva Kuodienė:

- Auksas yra patvarus nereaktyvus metalas ir žmogaus virškinamasis traktas jo neapdoroja. Paprastai šis taurusis metalas išbūna organizme ne ilgiau, kaip 72 valandas ir pasišalina kartu su kitomis atliekomis, nepalikdamas jokių padarinių. Kai kurie šaltiniai nurodo, kad aukso vartojimas gali sukelti alergines reakcijas, tačiau kol kas tokie  atvejai reti. Kadangi jo vartojimas būna proginis ir mikro kiekiais, manau, rūpintis dėl žalos sveikatai nereikėtų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris