Švilpuko diena

Jolanta Babiliūtė
2015-04-16
Šią savaitę medicinos studentai akcijoje „Geriausia padėka gydytojui - Jūsų šypsena“ kovoja su korupcija. Tai tęsiasi nuo 2011-ųjų. Tuomet Vyriausybė pasibaisėjo sociologiniais tyrimais, kad net penkiolika procentų žmonių prisipažino davę kyšį medikams. Buvo nuspręsta imtis priemonių ir šį skaičių sumažinti.

„Mes galvojame, kaip jums padėti ir padaryti sveiku žmogumi“, - besiblaškančiam pacientui garsiai skelbia Hipokrato priesaiką skaitantys, lankstinukus dalijantys ir ant gydytojų kabinetų lipdukus su geltonu besišypsančiu pagranduku klijuojantys entuziastai. Akcijos globotinis tik galvą į visas puses linkčioja. Ačiū. Kad pasisekė pastatyti automobilį prie didžiosios ligoninės. Ačiū. Galų gale atėjo eilė pas specialistą. Ačiū. Tris kartus. Rado vietos reabilitacijai.
 
Penkios šypsenos. Nepasididžiavo, pakuždėjo vaisto pavadinimą, o ne tik veikliąją medžiagą. Nes tik gydytojas žino, ko reikia vienetiniam organizmui ir nepakartojamai ligai su unikaliais simptomais. Triskart valio, atsiprašau - ačiū vaistininkei, kuri ištarė tokią kainą, nuo kurios nesusuko vidurių. Dar visa virtinė šypsenėlių. Dėl viso pikto. Ateičiai. Jeigu reikės gulti į ligoninę...

 
Kai praeis keleri metai, dabartiniai medicinos studentai subręs kitoms akcijoms. Pavyzdžiui, „Prieš guldamas į ligoninę pagalvok - ar tau tikrai to reikia?“ Iniciatorius jau yra. Praėjusią savaitę Seime mintį pasiūlė laikinasis Valstybinės ligonių kasos vadovas Gintaras Kacevičius. „Pas mus, lyginant su kitomis ES šalimis, vyrauja bloga tradicija, - širdgėlą liejo valdininkas, - ligoniai per dažnai guldomi į stacionarą.“ Anot jo, savivaldybėse, kuriose nėra ligoninių, geriau išnaudojamos kitos galimybės, todėl ten ligoniai neguldomi į stacionarą, kuris kai kurioms ligoninėms yra tapęs išgyvenimo šaltiniu(!?) Rajoninių ligoninių asociacijos prezidentas, Pakruojo ligoninės vadovas Vygantas Sudaris trauko pečiais.
 
Jo gydymo įstaigoje dvidešimt procentų pacientų - ne pakruojiečiai. Aplinkinių rajonų gyventojai atrado patrauklią ligoninę ir nieko nenori girdėti apie geriausius ES pavyzdžius. Jie moka mokesčius ir renkasi gydymo įstaigą. Jeigu kiekvieno balsas būtų toks pats svarbus kaip per rinkimus, kuomet taip saldžiai giedama apie regioninę politiką, Valstybinė ligonių kasa nebūtų tiek metų sustingusi įšale. Vadovai - teismuose ir skandaluose, laikinai einantys, taigi, mažai išmanantys ir ką galintys.  
 
Jaunasis medike, turi žinoti, kad jeigu daugiau dirbsi, dar ne faktas, kad atlyginimas nuo to priklausys. Gali atsitikti taip, jog būsi su savo nepelningu skyriumi našta visai gydymo įstaigai. Technologijos, vaistai, laboratoriniai tyrimai ir t.t. brangs, o atlyginimai kils švilpuko principu. Nei iš šio, nei iš to ir ne po daug. Ypač dėl atlyginimų skirstytojus puola Alzheimeris. Pamiršta ES. Užtat aiškiai prisimenamos gydymo įstaigos, kurių rūsiuose įrengtos pinigų spausdinimo mašinos. Švilpuku duoda komandą, kupiūros taip ir plaukia. Svarbu stebėti, kad per daug neprispausdintų. Sirgti reikia kaip išsivysčiusiose šalyse, gydyti - taip pat. Vienas skirtumas - už atsilikusių šalių algelę.
 

Kitą mėnesį Druskininkuose vykstančiame gydymo įstaigų vadovų susibūrime Valstybinės ligonių kasos, kad ir laikinai einantis pareigas direktorius, vėl pieš rožinius vaizdus apie pagerėjusią situaciją sveikatos sektoriuje. Jis vėl nieko nepasakys apie perspektyvas. Todėl, jaunasis drauge, sveikatos sistemoje reikia labai gerai pagalvoti, kur yra tikroji karjera ir ar visur entuziazmas - teigiamas dalykas.
 
Galbūt jau dalyvauji akcijoje „Po galais. Ką aš čia veikiu?“ Paklauskit, slaugytojų, kurios jau seniai TEN ir nesiruošia grįžti. Tiesa, prisimena buvusį darbą. Bet tik kaip pirmą pirktą mašiną. Graudžiai, su šypsena, tačiau važinėti tokia jau nebeišeitų. TEN keliskart didesnis atlyginimas ir pagarba profesijai.
Užtat mes turim unikalų reiškinį – lėtinę sveikatos pertvarkos pertvarką. SAM čia rekordininkė. Per metus jau antra reorganizacija. Tarsi nuo to kas keistųsi.
 
Panašu, kad pagaliau pakels slaugytojoms algas. Įvardintas skaičius. Nuo dvidešimt septynių iki penkiasdešimt keturių eurų. Nors politikai ir valdžia mėgsta aiškinti, kad gyvenimas gerėja, mes matome - jis brangsta. Taigi taip iškilmingai žadamas priedas iš esmės nieko nepakeis. Dėl pagarbos profesijai - taip pat liūdnos mišios. Slaugytojoms Lietuvoje jos trūksta. Sako tiesiai šviesiai: mūsų darbas nevertinamas, esame tarnaičių vietoje.
 
Tik ką kilo erzelis dėl Nusipelniusio Lietuvos sveikatos darbuotojo vardo suteikimo. Retai būna, kad skaitytojai taip piktintųsi įsakymo, kuris išėjo dar 2004 metais, pakeitimu. Pataisymas nedidelis - be jungtuko trys žodžiai. IŠSKYRUS GYDYTOJUS IR SLAUGYTOJUS. Asmens, visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, organizatoriai, farmacijos specialistai - tinka. Pagrindiniai profesijos žmonės - ne. Ir nereikia. Vos tik pradedi įsivaizduoti, kad Vašingtone ką nors apdovanoja nusipelniusio Amerikos sveikatos darbuotojo vardu, iškart viskas stoja į savo vietas. Kam neaišku, tas ir per vestuves greičiausiai rėks: „Saldu!“ ir dar reikalaus, kad dauguma pritartų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris