Šventės užbaigia metus

Jolanta Babiliūtė
2015-12-23
Netrukus baigsis dar vieni metai. Ir niekada nesvarbu, kiek turėtum pinigų ar kokias pareigas beužimtum, į 1915 -uosius nebegrįši. Ir gerų darbų, kuriuos galėjai padaryti, nebebus, ir visiems reikalams, kuriuos šiemet buvai nusprendęs sutvarkyti, liko vos kelios dienos. Ir tos virtusios prieššventine beprotybe.

Einu pro parduotuvę - apima panika. Vėl pasaulio pabaiga? Žmonės tokiais kiekiais pasiruošę sunaikinti produktų, tarsi labai greitai jų nebeprireiks.
Prieš kelias dienas Lietuvos banko valdytojas Vidas Vasiliauskas džiugiai atraportavo - matyt, prieš šventes nuspręsta žmonėms nuotaiką pakelti, - kad tuoj sukaks metai, kai sėkmingai įsivedėme eurą.
 

ES statistikos valdyba Eurostatas patvirtino, kad euras neturėjo beveik jokio poveikio kainoms. Kaip tai? Labai paprastai. Į vieną krepšelį sudėjo dėl technologijų plėtros ir perpodukcijos atpigusius kompiuterius, baldus, automobilius, televizorius, kurie, beje, kas ketvirtam Lietuvos skurdžiui ir toliau neįkandami, bei brangstantį maistą, kasdienes prekes, butines paslaugas. Vidurkis parodė tai, ko reikėjo, - pinigų reforma pavyko puikiai. Tai, kad pensininkus ir ne tik namuose kerpa žmonos ir atvirkščiai, džiūgautojų nuomone, - išskirtinai pasirinkimo reikalas.
 
Gydytojai galėtų pasakyti taip. Mirtini atvejai, įpaišius juos į bendrus vidurkius su sveikais ir sergančiais, virsta lengvu negalavimu. Plėtokime mintį, kad jai būtų erdvu. Jeigu gydymui ir vaistams žmogus išleidžia atlyginimą, parduoda namą ir dar beldžiasi į labdaros fondus, tokį iš statistikos išbraukim. Kitiems – padalinkim po tris tabletes, po vieną apsilankymą pas šeimos gydytoją ir nosies įkišimą pas specialistą. Čia aš apie visuomenę. Aukštuomenė nesiskaito. Ji tik puošia statistinius rodiklius, nes gyvena gerovės valstybėje. Apie tai galima pasiskaityti blizgiuose žurnaluose.
 
Tiesa, praradus budrumą, gali iš jos išnykti kaip dūmas. Štai praėjusį šeštadienį NŽT direktorė Daiva Gineikaitė, kurios alga siekia kone 2600 eurų, išėjo nemokamų atostogų. Priežastis rimta - vidury dienos sukėlė avariją ir į alkotesterį pripūtė 1,66 promiles alkoholio. Tai senais laikais prisidirbęs viršininkas skambindavo komisarui, kuris ir spręsdavo, palikti „žuliką“ ar išspirti šunims šėko pjauti. Dabar, kai skandalų tiek daug, o partijos stengiasi būti tokios skaidrios, kad net atrodo plikos, išsigelbėjimas - ligoninė, pageidautina speciali palatėlė, paslaugūs gydytojai. Jie išmokinti tyliai sulašinti tą pačią lašelinę kaip ir bet kuriam kitam girtuokliui. Tačiau iškilmingiau ir paslaptingiau. O kaip kitaip? Kitaip neišgyvensi.
 
Kiekviename didmiestyje vyksta nebyli konkurencija dėl reikalingų žmonių, kurie turi silpnybių. Kas kaip gali, stengiasi naudingam ponui įtikti. Jeigu ne užsispyręs avarijos dalyvis su savo teisybe, niekas į viešumą nebūtų iškilę. Medikai dėl šventos ramybės pagelbės net trečiarūšiam klerkiukui. Panelė Gineikaitė, matyt, nežino, kad prieš policiją tarnybiniu pažymėjimu nepamojuosi. Jie pagavo pažeidėją. Taškas. Kaip ir gydytojams, kurie mato pacientę. Taškas. Kur dingo sugėrovai? Nuo šeštadienio juk spėjo išsiblaivyti. Pirmadienį visi reikalingi žmonės buvo darbo vietose. Belieka tikėtis, kad Kalėdos atneštų stebuklą ir sugadintų visus alkotesterius.
 

Išaugo karta, kuri vos tik išmoko skaityti, jau žinojo - vyksta sveikatos reforma. Vaikai užaugo, baigė mokyklas, studijavo, o ji vis vyko ir vyko. Staiga nutrūko, nes buvę prie jos ištakų tiesiog paseno, kai kurie numirė, kiti pakeitė darbus. Todėl ji buvo pavadinti kitaip - restruktūrizacija. Šiemet jau ketvirtasis etapas. Kuo jis baigsis, bus aišku tik kitais metais.Galbūt niekuo, nes prasidėjus priešrinkiminiam morčiui mintys sukasi tik apie vieną dalyką.
 
Taigi nuo kovo gydytojai, kaip ir kiti, kuriems hormonai nesiautėja, pamačius Seimo rūmus, galės atsikvėpti. Netgi pakelti galvas. Tai tas retas atvejis, kai tampa aišku, kas daugiau rinkėjui artimas. Bet čia 2016 -aisiais.
Šiais metais startavo e.medicina. Tik tiek... Nebent palinkėti, kad kitais metais būtų kitaip.
 
Šiais metais skambiausioji styga - korupcija. Kažkodėl buvo nuspręsta, jog daugiausia ji griaužia sveikatos apsaugą. Pacientams, kad žinotų, ko iš jų laukia daktarai, ant durų specialūs lipdukai. Nusišypsojai, pasakei ačiū ir abi pusės patenkintos. Be reikalo jie klijuojami tik medicinos įstaigose. Reikėtų visur. Mokyklose, darželiuose, autoservisuose ir ministerijose. Žiūrėk, nuo šypsenų akys susiaurėtų, nuo ištemptų lūpų žandai išsipūstų. Gal pasidarytume panašūs į pietų korėjiečius ar kokius honkongiečius. Ir gyvenimas pagerėtų. Pinigų pilnos kišenės, o pensininkai - patys laimingiausi pasaulyje, miestų parkuose dainuotų ir lengvai sportuotų. Tam, kad išgyventų daugiau nei šimtą metų.
 
Liūdna žinia. Šiemet ėmė virsti ąžuolai: korupcija kaltinami Respublikinės Panevėžio ligoninės vyr. gydytojas Ivanas Dorošas, Respublikinės Šiaulių ligoninės vyr. gydytojas Petras Simavičius. Yra visokių kalbų, kodėl traukiasi ilgametis Palangos reabilitacijos ligoninės vyr. gydytojas Virginijus Biskys. Kas kitas? Ar nebus taip, kad po kurio laiko apie šiuos neva korupcinius burbulus gydytojai ir ateities kartos sakys - vaistai buvo labai geri, tačiau ligonis sirgo visai kita liga. Reikėtų tos korupcijos paieškoti kitose, kur kas pinigingesnėse srityse, bet, matyt, nėra intereso.
 
Taigi, su Šv. Kalėdom ir ateinančiais Naujaisiais metais. Naudokimės promilėmis vietoje ir laiku. O dėl korupcijos, tai labai paprasta. Ją reikia padaryti skaidrią, apmokestinti ir žiūrėti, kad už tą patį du kartus neimtų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris