Partija ir profesija

Jolanta Babiliūtė
2016-05-19
Įsibėgėjęs galimos politinės korupcijos skandalas ne rimsta, o įgauna pagreitį. Ko gero, Seimo nario, Liberalų sąjūdžio veido Eligijaus Masiulio namuose aptikta partijos juodoji kasa. Galbūt tik dalis. Bobutės paskolos lygiu saugoma grynųjų pinigų suma kelia aistras žiūrovams ir komentatoriams, partijoms ir politologams. Dar europarlamentaras Antanas Guoga su lošėjo azartu porą dienų vertė bendrapartiečius žaisti žymėtomis kortomis. Tai melo detektoriumi tikrins, tai statys bažnyčias ar milijonus skirs labdarai, dalins Lietuvos žmonėms. „Tai auksinė valanda ateiti į Liberalų sąjūdį“. Kurgi, ne.

Šių dienų Ostapas Benderis iš Europos grįžo į Vasiukus ir ėmė vietiniams aiškinti apie šviesų rytojų. Tačiau atgavę žadą arba pajutę, kad greit taps nebereikalingi, senbuviai mojuodami kuolais kortų čempioną privertė blizginti padais šalin. Nedaug trūko ir kaimas, kuris dabar vadinasi Liberalų sąjūdžiu, būtų sustatytas prie bruzgelynais apaugusio lauko, visi gėrėtųsi bažnyčios varpais. Kaip iki šiol džiaugėsi ir net rinko Metų politiku, europarlamentaru žmogų, apie kurį žinojo tiek, kiek ekskursantas Australijoje apie krokodilų maitinimosi ypatumus.
 
Liberalų rėmėjams skelbiamos diagnozės. Šokas, nusivylimas ir raudojimas. Tai politologų išvados. Dar išgirdau, kad piliečius šis atvejis taip pat emociškai palies ir net nuskriaus. Kažin? Partijų populiarumas toks menkas, kad bet koks kritimas joms nebus mirtinas.
 

Sumažėjęs rinkėjų skaičius. Metodiškas politinės sistemos griovimas taip pat kažkam naudingas. Seime laktas užėmusios sisteminės partijos iki šiol nesugebėjo patys sau surašyti taisyklių, kurios joms būtų aiškios, be to, privalomos. Vietoj to su idioto įkyrumu žaidžiamas tas pats „Durnius“, tik jo pavadinimas lietuviškai „Yra įstatymas, bus ir apstatymas“. Rinkėjai apie pralošusiuosius daug žino. O laimėtojai tokie nekalbūs... Jų tarsi nėra. Kiekvienas saugo savo aukso puodą.
 
Nuo niekuo nesibaigusios Viktoro Uspaskicho sagos, Rolando Pakso išvarymo iš Prezidentūros, iki Vijūnėlės dvarelio ar Austėjos Landsbergienės darželių. Pinigų kiekiai skiriasi, bet vardiklis - tas pats. Požiūris „kitaip neįmanoma“ ar „visi taip daro“ įsišaknijęs iki kaulų smegenų. Skirtumas tik tas, kad anuomet sukosi milijonai litų, dabar - šimtai tūkstančių eurų. Politikos turgaus prekeiviai nesismulkina.

Teisėsauga pajuto viešųjų akcijų grožį. Nutekindama informaciją neoficialiais, bet patikrintais kanalais, efektingai išviešina išvedamus su antrankiais ir be jų, policijos apsuptus išsigandusius žmones, kurie ilgainiui tampa specialiaisiais liudytojais ir tų pačių teismų, kurie niekaip nesugeba apsispręsti, įkaitais.
 
Kas bus, kai bus perpildyta rinkėjų kantrybės taurė?
Atsakau. Eikite pas medikus ir klauskite. Tarsi pas veteranus. Jie jau turi ką papasakoti apie antikorupcinį karą. Užpuolė vieną profesiją ir apkaltino. Be jokių faktų. Užteko kažin kokių studijų ir tezių, kurių turinys telpa pasakyme „žmonės kalba“. Per kelias dienas visų durys tapo kaip taikiniai - pažymėtos lipdukais. Užeinančiam patariama šypsotis. Tačiau kaip, jeigu pas mediką tenka lankytis kaip tyčia tada, kai gali tik dantimis griežti, kad nestaugtum nesavu balsu.

 
Tiek to. Potekstes palikime aforizmų kūrėjams. Tačiau plepalai apie korupciją gydymo įstaigose sukėlė netikėtą reakciją. Dalis pacientų pasiuto. Tapo agresyvūs, pikti, skundų rašymo profesionalai. Rėkia, keikiasi, grasina atleisti, iškviesti 24 valandas. Televizijos pradėjo rodyti suimamus administratorius, pasipylė laidos, kuriose blogasis herojus - medikas, raudanti auka - ligonio giminaitė ir aktyvi komanda - žurnalistas su operatoriumi dešimtą kartą klausia to paties: „Kodėl neįleidžiate? Kodėl užsirakinote?“, „Mes gi žinome, kad jūs ten!“ Finalas - iš ligoninės ar poliklinikos būtina prisiteisti pinigų.
 
Padarytas pats blogiausiais darbas - apie gydytojo darbą sprendžia visi, kas tik užsimano. Tegul piliečiai, ypač tie, kurie gimsta su šakėmis, negalvoja, kad užsidėjęs baltą chalatą žmogus tampa gailestingąja samariete, turinčia stebuklingų galių. Jis, jūsų žiniai, eina į darbą, galvodamas, kaip grįžęs ilsėsis. Dar baisiau - išjungęs telefoną. Po to miega. Taigi, medikas irgi tai daro!

Visokiais vajais pridauginta ligoninių bei poliklinikų kraujasiurbių, mojuojančių atsikišusiomis nosimis, įsivaizduojančių, kad taip gali išsireikalauti sau dėmesio. Nesuprantančių, kad gydytojas - ne jų kunigas, draugas ir net ne psichologas.
 
Kas kaltas, kad realiai rasta eurų krūva partijos vedlio namuose tai - eižėjanti politinė sistema. O be jokios įrodomos kaltės puolami, vaginami ir dergiami gydytojai, medikų bendruomenė – tai kiekvieno asmeninis reikalas. Na, dar konkrečios gydymo įstaigos buhalterijos reikalas.
 
Pagaliau politikų - kokios keturios saujos, visų kitų - sergančių, senstančių ir vis dar Lietuvoje esančių bei gimdančių - daug daugiau. Pirmas žingsnis politikams skaidrumo link. Stoti į bendrą eilę pas gydytojus. Be eilės, kad ir su šypsena jūsų tikrai geriau negydo. Atsibodot. Tik dėl bendro reikalo, vyresnybei prašant, pavaidina tūpčiojančius. Išėję koridoriuje per petį nusispjauna.
Laiko iki rinkimų visai nedaug. Prisėskite prie sveikatos reikalų. Nors kartą dėl kitų. Tuomet, atėjus rinkimams, nereikės drebinti kinkų prieš rinkėjus.   



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris