Kiekvienam Sturnus vulgaris - po slieką

Jolanta Babiliūtė
2016-04-07
Kas Lietuvoje svarbiausia? Alkoholizmas bei pagalbinis apvaisinimas. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga rėkia garsiausiai. Viskas, kas buvo daroma iki šiol, - vieni niekai, palyginti su tuo, ką nuveiks atėję į Seimą naujieji rūtų krašto gelbėtojai. Svarbiausia - sveika gyvensena. Jeigu rinkėjai patikės, kad žmoguje viskas - ir protas, ir rūbas ir jis pats - turi būti gražu, bambalinių nebeliks.

Krepšininkas ir konservatorius Sergejus Jovaiša nuodėmes išperka, siūlydamas mažinti krautuvėse alkoholio pardavimo laiką. Jam jau gerokai 50+, todėl turėtų atsiminti, kaip sovietams paskelbus karą už blaivybę visi puolė samanę asmeniniam vartojimui gaminti iš pomidorų padažo, saldainių, jau nekalbant apie staiga, dėl visiems suprantamų priežasčių deficitu tapusį cukrų. Piktybinių alkoholikų kaip, beje, ir užsispyrusių savižudžių buvo ir bus.
 
Nepadės brošiūros, blaivybės sąjūdžiai ir visi kiti triukai. Didėjančiais akcizais apmokės prisiekusių girtuokių švietimą ir prevencijas, nors tokį, kaip kaime sako, tik „grabas“ išgydys. Belieka už artimųjų kančias, trypiamą vaikystę, kaimynų terorizavimą alkoholikams teikti garbės raštus. Už tai, kad gydysis, kalbėsis su psichologu, dalyvaus programose ir blaivybės šventėse. Ir vėl... gers. Už mūsų pinigus.

 
Štai delfinas. Gražus, protingas gyvūnas. Dresuotojai žalia žuvimi ir retkarčiais elektros šoku išmoko juos ne tik šokinėti per lankus, linksminti žiūrovus, bet ir tarnauti. Pavyzdžiui, ieškoti minų ir pranešti apie povandeninius laivus. Gal mūsų politikus pradėti maitinti šaldyta žuvim, kad gerai orientuodamiesi įprastoje aplinkoje nustotų koncertuoti ir už kiekvieną pirstelėjimą laukti dėkingų rinkėjų katučių, o atliktų ką nors iš tiesų naudingo?
 
Sveikatos sąvoka - labai plati. Ji be ribų. Kiekviena ministerija yra susijusi su sveikatos klausimais. Tačiau pačioje sistemoje nebeliko ligų. Todėl nuolat kalama: ligoninių per daug, eilių per daug, paslaugų per daug, vaistų per daug. Gyvenimas nuo vieno vajaus iki kito... Tai lipdukai, reikalaujantys šypsotis gydytojui. Tai gaivališka skiepų medžioklė iš vieno šaltinio, nes spauda parašė, o televizija parodė apie kelis baisius atvejus mažame miestelyje.
 
Ką darysime su apleistomis ligomis? Tokiomis nuobodžiai neišnaikinamomis, be to, nuolat plintančiomis. Kad ir tuberkulioze? Arba diabetu. Beje, šiandien, ketvirtadienį, Pasaulinė sveikatos diena, kaip tik skirta pastarajam. Arba dar paprasčiau - per vėlai išaiškintomis vėžio formomis? Neurologinėmis ar pilvo ligomis? Jos visuomenę mažiau intriguoja nei dirbtinis apvaisinimas.  Jeigu taip svarbu pakedenti žiūrovų fantazijas, tuomet užleidusiam savo ligas nelaimėliui pigiau ir paprasčiau tyliai nupjauti ranką ar koją. Nes vaistus iš Valstybinės ligonių kasos bunkerio tenka replėmis traukti. Mat ji irgi prevencija užsiėmusi. Pyškina į orą leidinukus, dažo troleibusus. Čia taip pat konkurencija.
 
Vienas pravažiuoja išklijuotas istorijai nusipelniusiais veidais, kitas - kviečia pasitikrinti prostatą. Dešimtis tūkstančių eurų ištaškė tam, kad kažkoks atsilikęs Vydas televizijose vaidintų gudrų, pensininkams aiškindamas, kaip jam gerai, kad perka pigius vaistus. Klipo premjera netrukus! O kur dar paslaugų balas, kurio kursas svyruoja pagal politikų ir valdininkų įgeidžius. Laikas ant dangoraižio kabinti kasos šūkį: „Jums reikia pinigų? Pinigų nėra!“

 
Europos Komisija ir šiemet ataskaitoje liūdnai konstatuoja - prasti sveikatos priežiūros rezultatai daro neigiamą poveikį darbingo amžiaus gyventojams, o mūsų rezultatai yra vieni prasčiausių Europos Sąjungoje, net lyginant su kai kuriomis šalimis, kuriose išlaidų lygis toks pats žemas. Sakykim, Estija, Rumunija ar Lenkija.
 
Kasmet dudenamos tos pačios rekomendacijos. Paslaugų prieinamumas, kokybės ir sveikatos sistemos efektyvumas, valdymo ir korupcijos lygio mažinimas. Atrodytų, paprasta ir aišku. Seimo Sveikatos reikalų komitetas pritarė ir nusprendė... „didinti kokybę ir efektyvumą, didelį dėmesį skirti darbingo amžiaus žmonių mirtingumo mažinimui (!?), bus toliau mažinamos stacionarinės priežiūros apimtys, o didinamo ambulatorinės bei profilaktika“.
Kol kas lengviausia buvo griauti. Bandyti atimti iš greitosios pagalbos stočių telefonų numerius, nors 112 dirba taip, kad neaišku, kur milijonai dingo. Kaip ir e.sveikata su visu elektroniniu receptu.
 
Bendri šalies sveikatos rodikliai negerės taip, kaip Vokietijoje ar Prancūzijoje. Demografija kitokia, todėl ir sveikatos politika turi skirtis. Seniems Lietuvoje vis linksmiau, nes jų - vis daugiau. Yra su kuo pasišnekėti. Amžinos temos - apie pensijas ir ligas, ligonines, vaistus bei gydytojus. Universitetai ir toliau ruoš jaunus specialistus užsieniui, o gydytojai ir slaugės lėks iš paskos ir rašys laiškus, kaip jiems ten gerai. Štai ir Valstybinės ligonių kasos laikinasis direktorius Gintaras Kacevičius treniruoja sparnus skrydžiui į šiltus kraštus. Ko jis kazachus mokins? Kad reikia teisybei į akis, o ne į kitą vietą žiūrėti?
 
Na, ne visi iš Lietuvos išlekia. Kai kas grįžta. Pavyzdžiui, paukščiai. Štai paprastieji varnėnai (Sturnus vulgaris) jau vėl čia. Nepaisant nieko, nepalieka visam laikui tėviškės. Kiekvienoj krūvoj kokį sau naudingą slieką ištraukia.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris