Išnykę žmonės

Jolanta Babiliūtė
2016-12-15
Gal užtenka apie draudimus. Visi tik apie juos. Reikia apie ką nors kitą. Na, pavyzdžiui, geroji žinia iš premjero Sauliaus Skvernelio lūpų. Pensininkams duos! Po dvidešimt eurų. Na, ir kas, kad žadėti keturiasdešimt. Beje, kur tie laimingieji? Senstančios visuomenės farvateris. Jo... nėra. Gatvėse beveik nepamatysi. Išnyko. Retkarčiais kokia susirietusi bobulytė šasteli į prekybcentrį. Garsiai pokšteli geležiniais nušiurusios piniginės bumbuliukais ir ilgai knisasi joje ieškodama centų ar net ištraukia kruopščiai suvyniotus kelis eurus.
Išnykę žmonės

Nuo sovietinių laikų, kai penkiasdešimt penkerių metų žmogus buvo gražiai palydimas į „užtarnautą poilsį“, jis tą pačią akimirką tapdavo niekuo. Išlaikytiniu, kuris vilkės per darbo metus pirktais rūbais, stos į eilės galą prie kaulų, o vakarais žiūrės televizorių, ant kurio tiksės kolegų padovanotas laikrodis. Teatras, kinas - prabanga. Ten eina tie, kurie gauna algą.
 
Vienintelė atgaiva - šeši arai kolektyvinio sodo, kuris turi maitinti, grūdinti ir gaminti laimės hormonus nuo šviežiai atvežtos ir išpiltos mėšlo krūvos.
Užtat tribūnose stovėdavo giltinės prie grindinio spaudžiami senoliai, kurie jokiais būdais nenorėdavo trauktis, nes žinojo - baigsis ryšiai, privilegijos ne tik jam, bet ir gausiam artimųjų klanui.

 
Praėjo keli dešimtmečiai, o požiūris iš esmės nepasikeitė. Na, nebeliko tribūnų su trūnijančių kūnų kvapu. Darbiečių Sofoklis Vyktaras staiga metė aforizmą apie „pirdylas“. Žodis sustingo ore. Jisai giliai užsifiksavo sąmonėje ir net išdraskė Darbo partiją. Argi galima taip? Būtų mandagiau - žmogau, pajausk pats, kada tapai „pirdyla“ ir traukis į šešėlį. Pagaliau ruoškis pokyčiams, juk neamžinai trinsi Seimo suolą ar reikalausi posto.
 

Patirtis ir išmintis - nebemadingos. Kuo daugiau metų, tuo labiau skėtriokis, įsivaizduok esąs labiau negu jaunas. Niekuo gyvu neišsiduok, kad žinai pavyzdžių, kurie verčia abejoti trisdešimtmečių ar dešimčia metų vyresnių entuziastų karštomis galvomis. Būk kietas vyrukas. Varyk, verslo moterie, taip, kad niekas nesuabejotų tavo sveikata ir amžina jaunyste.

 
Angela Merkel ar Teresa May - tai nėra tie pavyzdžiai, kurie mums šiandien aktualūs. Rusijos Dūmos deputatų įvaizdis kur kas arčiau to, ką matome.
Šias nelygias lenktynes galima pavadinti baime gresiančiai socialinei atskirčiai. Tačiau galima ir paprasčiau - dešimtmečiais kastruojama atmintimi.
 
Šalis, kuri praeityje, apie pagonybę nekalbu, nemato nieko gero, neišsiugdanti autoritetų, ima netikėti ateitimi. Bloga valdžia, nes praeis ketveri metai ir vėl ateis nauji, kurie žadės kitokį gyvenimą ir neištesės. Netiki sociologais, nes visi jų tyrimai papirkti, politologais ir žurnalistais. Mokslininkais - duok jiems laisvę, iščiulps visą biudžetą savo kvailoms inovacijoms; verslininkais, nes jie visi „svoločiai“, mintijantys, kaip nuslėpti mokesčius ir nusukti atlyginimus. Galų gale „biškį karvėmis“, kurios prisirijusios kontraceptikų užsimano gimdyti.
 
Užtat entuziastinga valdžia kitokia. Ji vis rašo rašinėlį „Ką aš daryčiau, jeigu tapčiau ministru, Seimo nariu ar tiesiog tuo ypatinguoju profesionalu, kuris daro karjerą?“ Kiekvieną šovusią mintį cituoja garsiai, kad visi žinotų ir džiaugtųsi jų protu. „Aš saugosiu miškus ir kovosiu su šiukšlintojais, - sako vienas. - Užtat popierinę tarą apmokestinsiu vienu euru.“

 
„Aš išvardinsiu visų buvusių Seimo narių pavardes, kurie kaulino ir išmušinėjo pinigus rinkiminėms apygardoms“, - drąsinasi kita, bet taip ir neišvardija. Bus kaip su embrionais. Nušals pirštus. „Aš padarysiu taip, kad „šnapso“ butelį žmogus sapnuos, bet nenusipirks, nes tai bus prabangos prekė“, - gražiai surašo sau pačiam palinkėjimą trečias. „O aš optimizuosiu viešąjį sektorių. Ten paliksiu dirbti tik pačius geriausius ir linksmiausius“, - kresteli karčiukais dar viena...
 
Negi užgesinsi gražias viltis ir naivias iliuzijas? Bus ir gerų sumanymų. Ankstesnėse vyriausybėse jų nežinojome. Jei ne prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri supykusi palaidydavo žaibų, buvo tik viena politinė atrakcija – žiūrėti, kaip saviems dalijami postai, o kartais stebėtis, iš kur tokį ar tokią ištraukė? Tai, kaip save pristato dabartiniai, - jau naujiena. Programa neįdomi, tačiau pasisakymai gaudomi ir aptarinėjami.
 

Visus rinkimus buvo prisiekinėjama, kad vienintelis einančių valdžion noras - tarnauti žmogui. Iš visos poezijos liko vien skaičiai, procentai, akcizai, kitokie trumpiniai. Kol kas ūke švietimas, kultūra, rinkėjų ir jų vaikų sveikata. Net apie velnio lašus kalbama kaip apie grynai ekonominį dalyką. Nesusipratę piliečiai iš paskos. Jau skaičiuoja, apsimokės kontrabanda ar ne? Dauguma trina rankomis - taip.

 

Marytė iš Balbieriškio, prisiklausiusi tokių kalbų, nevynioja į vatą. Jos griežtu įsitikinimu, su girtuokliais vazotis beprasmiška - užmušt tokius ir baigta. Gal padiskutuojam?
 
Nes labai norisi, kad senukams eilė ateitų. Yra vietų, kur jų dar galima rasti. Jie - ištikimiausi sveikatos priežiūros įstaigų smūtkeliai. Kantriai sėdi eilėse, laukia talonėlio pas specialistą, važiuoja į ligonines ir į slaugos namus.
Nesupranta, kodėl visą gyvenimą dirbę, turi girdėti, kad PSDF biudžete jų gydymui pinigų trūksta. Rinkimuose gi visi rėkė, kad tik leiskit pavaldyti ir gyvensite kaip Dievo užantyje. Naivuoliai, ar jau labai gerai ten, prie pažasties? Tvanku, karšta...
 
Juolab yra variantų parodyti rūpestį. Štai ką tik iškeptas Rokiškio politikas nuvažiavo ir pasveikino rajono senolę su gimtadieniu. Tuoj pat išdėliojo nuotraukas feisbuke ir išdidžiai parašė: „Pasveikinau Savo vardu“. Na, ir ką tu jam, „pirdylai“, padarysi?
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris