Chaoso tvarkdariai

Jolanta Babiliūtė
2014-01-09
Vakar, trečiadienį, Vyriausybės posėdyje premjeras Algirdas Butkevičius prašė ūkio ir sveikatos apsaugos ministrą pagaliau susitarti, kad privaloma Europos Sąjungos direktyva būtų perkelta į įstatymą. Kalba sukasi apie alkoholį, kurio prekyba bus sušvelninta užsienio įmonėms. Šalyje leidimus prekybai alkoholiui gauti galėtų ir Europos įmonės bei jų filialai, neįsisteigę Lietuvoje. Dabar Lietuvoje tokios įmonės licencijos negauna.

Sveikatos ministras turi pastabų. Premjeras tikisi, kad jos yra rimtos, kai kurios bus perkeltos į įstatymo projektą ir kitame Vyriausybės posėdyje bus priimtos.
Vytenis Povilas Andriukaitis vėl siūlo sugriežtinti arba išvis uždrausti prekybą alkoholiu valstybiniuose pastatuose. 
Matyti, kad SAM aplipusios kavinės ir naktiniai bariai užkniso juodai. Kad išvaikytum ten besirenkančius gėrikus ir rūkalius, teks imtis įstatymo.
Pats laikas numatyti bausmes už įstatymus, kurie buvo priimti, iš anksto žinant, kad nebus vykdomi.

 
Už tokius, kurie padarė realią žalą - nepykit, bausti laisvės atėmimu. Arba kaip dabar madinga - metų metais besitęsiančiais teismais su neaiškia pabaiga.  
Lietuviškas parlamentarizmas jau įgijo tradicijų, kurios tvirtėja sulig kiekviena kadencija, pasidariusios kietos kaip granitas. 
Kelis dešimtmečius visokių partijų atstovai darė sveikatos reforma, kurią šiandien kaip susitarę vadina bedugnę ir chaosu. Tai patvirtina išsamus pačios SAM atliktas auditas ir partijos šiaip jau kaltinančios viena kitą dėl visų sistemos nelaimių. 
Ką pasėjo, tą ir pjauna.
 
Gal ir dabar Seime ar Prezidentūroje bręsta kokia mintis (neduok, Dieve) ir bus nubalsuota, kad, sakykim, reorganizacijų per mažai ir klasterio sąvoka dar ne visiškai užpildyta turiniu. Prasidės debatai. Jie nebus labai ilgi. Antai visuomenės sveikatos ir visokias panašias įstaigas pakišti po vienu stogu, prieš tai gerokai nukraujinus, po to pakeitus priklausomybę ir, be abejo, pavadinimą. Su ligoninėm panašiai jau buvo. Pagrindinis klausimas - kas vadovaus? Čia jau įdomiau. Visais lygiais svarstomos kandidatūros su nė kiek nemažesniu azartu nei gražuoliu konkurse. Jei toks scenarijus nepavyktų, galima „optimizuoti“ paslaugas, tai yra uždrausti kai kurioms rajono ligoninėms daryti tai, ką jie moka. Paskui, už kelių kadencijų, pati reforma praris dar vieną savo vaiką ir kaltų neliks. 
Tačiau išrinktiesiems bus jau nė motais. Kiti ministrai skaičiuos buvusiųjų klaidas ir klystkelius. Juolab kad savivaldybėms priklausančių sveikatos įstaigų vis mažiau, taigi ir aiškintis su vietine fauna nelabai bus reikalinga.
 
Jau dabar būtų galima įvardinti, ką bausime už rotacinius konkursus. Paskelbkim pavardes komisijos pirmininkų, kurie iš daugelio pretendentų vis dėlto atsirinko patį nekokybiškiausią vadybininką. Man įdomu, kodėl? 
Kieno kišenė kentės, jeigu gydymo įstaigos rodys vis blogesnius rezultatus, o kolektyvai pradės šiauštis?
Beje, kai metų metais kaltų nėra, ir burnojančių mažėja. Atsipalaiduoja kas nori komentaruose - tuo viskas ir baigiasi. Didžiosios visuomeninės organizacijos neranda savo vietos, jų nesigirdi, o prezidentų niekas nekeičia. Medikai gudriai pasyvūs, nes jau gavę išgyvenimo pamokų, ir tomis savo žiniomis su niekuo nenori dalintis.
 
Kad Seime ar ministerijoje vėl kokia mintis nepradėtų sklandyti, gąsdindama eiliniu vajumi. 
Todėl, nors ir buvo sakoma kitaip, šiandienos realybė tokia - nemažėja privatininkų prie valdiškų gydymo įstaigų, ir be ministro ar pačių gydymo įstaigų vadovų tuo tikrai niekas nesipiktina.
V.P.Andriukaitis žada savo įvardintą chaosą sutvarkyti. Seimo nariai - esami ir jau tapę valdininkais - prisideda kaip sugeba. Vieni kitų neklausydami, net nesikalbėdami, matyt, saugodami  ir taip užtinusias nuo darbų smegenis. Štai visi kaip vienas kovoja su alkoholiu. Vieni naikindami, kiti - skelbdami įvairiausias idėjas. Konservatorius Antanas Matulas, būdamas Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininku, labai nemėgo degalinių. Jo „arkliukas“ - uždrausti ten pardavinėti velnio lašus. Darbietė Dangutė Mikutienė, dabar vadovaujanti tam pačiam komitetui, nekenčia energetinių gėrimų. Taigi prioritetas ten. V.P.Andriukaitis - prieš prekybą valstybiniuose pastatuose. 
 
O tuo metu... alkoholikų tik daugėja. Matyt, jie ten, kur parlamentarai, nelabai vaikšto. Jų gydymas problemiškas, nes tą daryti turintys medikai sparčiai stumiami į užribį. Vilniaus priklausomybės ligų centras šlykščiai ilgai dalijosi ubago dalia su savo pacientais. „Jei taip toliau tęsis, teks išeiti“, - sako rankas benuleidžiantis Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus, kuriame žadama mažinti lovų skaičių, gydytojas toksikologas Raimundas Purvaneckas. 
 
Vienas dalykas šiek tiek ramina. Gyvenimas ir paprasta būties logika, kad ir nieko nenubaudus, atmeta negyvybingus įstatymus, įsakymus, nutarimus, politikų norus būti dideliais ir visiems laikams.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris