Atsargiai! Žymėta korta

Jolanta Babiliūtė
2015-12-18
Su realijomis nepasiginčysi - visuomenė sensta. Keturiasdešimtmetės ir penkiasdešimtmetės su mini sijonais, demonstruodamos madas ir geriausių dizainerių atradimus, siaučia internetiniuose portaluose. Tokių pat metų vyrai giriasi į anūkus tinkančiais vaikais ir paaugliškomis iš siūlų nupintomis apyrankėmis. Reitingams pakelti keičia žmonas. Su jomis tursena į vakarėlius, pavyzdžiui, kvepalų pristatymus, restoranų atidarymus, rūbelių demonstravimus. Nepaisydami kraujospūdžio ir prostatos programinių lankstinukų, klubinėja iki aušros. Rytoj į darbą. Rašyti įstatymų. Kovoti už gerovę.

Sovietiniais laikais ant kiekvieno kultūrnamio kabojo senmerges pasilinksminti kviečianti iškaba „Šokių vakaras. Tiems, kam per trisdešimt“. Dabar geriau būtų kviesti plakatu „Tiems, kam dar nereikia sauskelnių“. Pasišoktų tautos dauguma už kokio vietinio kandidato kanceliarines išlaidas ir nereikėtų jokių mildažyčių su jos obuoliais ir net 24 valandų tyrimų apie prasigėrusių sugyventinių buitines dramas.
 
Prezidentė kalba apie didelius dalykus. Energetiką, emigraciją, netobulą švietimą. Seimo Sveikatos reikalų komitetas - apie dirbtinį apvaisinimą, Sveikatos apsaugos ministerija – e.receptą ir ketvirtą restruktūrizacijos etapą. Kadangi sveikatos apsaugos ministrė jauna ir nepatyrusi, nusišneka. Žavu. Jos proteguojamas dabartinio pavidalo e.receptas, kaip ir visa e.sveikata, metų metais besitęsianti milijoninė pinigų skalbykla. Afera, kuri teisėsaugai atsibodo. E.orakulai iš Finansų ministerijos prašo dar! Štai taip atsitinka, kai ministrai su pavaduotojais bei patarėjais imasi verslo. Už 120 milijonų litų, ištaškytų e.medicinai, dešimt kitų veiklų būtų įsukę ir mokesčius valstybei sumokėję.

 
Todėl tik naivus klauso iš SAM sklindančių aimanų, kad pinigų nėra. Kažką jie ten knibinėja, slepia informaciją, saugo visuomenę nuo viešumo, o specialistus nuo investicijų, taupo, ir vis tiek - tuščia. E.medicina ir e.receptas - prasilošusio sukčiaus žymėta korta. Skirtumas tas, kad valstybei į snukį neduosi ir iš žaidimo jos neišmesi.
 
Vis daugiau žmonių gyvena virtualioje erdvėje. Taisyklės labai paprastos - pakilk į kitą lygį, nušluok bet kokią kliūtį. Gavai „bonusą“, džiaukis... ir pradėk iš naujo. Visas pasaulis sukasi aplink kompiuterio erdvę.

Partijoms sunkus metas. Buvę lyderiai paseno, išmirė, į pirmas pozicijas veržiasi, gerų valdiškų darbų reikalauja šiek tiek apkerpėjusios, bet ilgus metus eilėje stovėjusios vidutinybės. Per tą laiką išmoko prie stalo supratingomis šeimininkėmis pabūti. Laiku įpilt, su kuo reikia parūkyt - genialu...  Liaudis jaučia, tačiau neprotestuoja. Irgi pilsto. Tiesa, pabamba, bet balsuoja kaip reikia. Negi kas nuo to pasikeis?

 
Nors partijos galvoja kitaip, tačiau valdyti intelektualią sistemą, kokia yra sveikatos apsauga, - sunki misija. Žinau ne vieną viršininką, kuris bandė pūstis prieš gydytoją. Rezultatas - apgailėtinas.
 
Štai su ožio užsispyrimu naikinamos rajonų ligoninės. Dėl ko? Vienas dalykas - sutaupysime, antras - panaikinsime eiles, trečias - optimizuosimės. Pamiršta smulkmena - pinigų reikia ne tik statyboms, bet ir griovimui. Todėl būtų teisinga išaiškinti nors vieną aferą iš tos e.grandinės ir už tuos pinigus pasiūlyti provincijos ligoninėms įgyvendinti savo svajones. Turėti tokias gydymo įstaigas, kokias matė važinėdami po Europos miestelius, organizuoti specialistų darbą taip, kaip patogu vietos gyventojams, pasikviesti daktarų tiek ir tokių, kokių iš tiesų reikia. Tikiu, kad po kelerių metų Lietuva pralenktų ne tik Estiją. Žmonių verslumas ir veiklumas - didžiulis, bet iniciatyvos slopinimo aparatas ir priemonės nepalyginamai didesni.
 
Protestuoti nėra prasmės. Naujas Hipokrato priesaikos punktas „Jeigu sau nepagelbėsi, niekas kitas už tave piršto nepakrutins“. Pacientai rado savus žalius koridorius pas specialistus, šie važiuoja savais tuneliais į įvairias darbo vietas, didžiųjų ligoninių specai daro stebuklus, bet tam jie ir stebuklai, kad būtų išskirtiniai.  
 
Yra aukščiausios prabos administratorių. Visuose lygiuose. Jais tik remkis. Per daug paprasta. O politikoje visi vaidina jaunus. Pirmyn!


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris