Sergejus Jovaiša: „Krepšininko karjera kūno „šarnyrams“ tikrai atsiliepė“

www.lsveikata.lt
2017-04-28
Įspūdinga Lietuvos krepšinio devyniasdešimt penkerių metų šventė priminė apie įspūdingiausius šios sporto šakos laimėjimus. Vienas legendinių krepšininkų Sergejus Jovaiša (62 m.) su nostalgija prisimena tuos laikus bei žarsto patarimus jaunimui, kaip tapti aukščiausio lygio sportininku.
Sergejus Jovaiša: „Krepšininko karjera kūno „šarnyrams“ tikrai atsiliepė“
„Stengiuosi būti aktyvus, bet veiklose, susijusiose su mano hobiu. Pavyzdžiui, žvejyba, medžioklė, ūkio darbai. Supjauti, suskaldyti malkas - normalus fizinis pasiruošimas. Visą miškovežį sutvarkyti trunka ne vieną mėnesį. Tuomet jaučiuosi lyg fizinio parengimo stovykloje pabuvęs ir atrodo, kad galėčiau dalyvauti sunkiosios atletikos varžybose“, - pasakoja praeityje garsus krepšininkas, Seimo narys Sergejus Jovaiša.

- Neseniai nugriaudėjo Lietuvos krepšinio jubiliejaus šventė. Kokius įspūdžius iš jos parsivežėte? 
- Visada malonu prisiminti gražią istoriją ir susitikti su bendražygiais. Pasižiūrėti, kokia ateitis, pamąstyti apie praeitį. Ir tiesiog smagu prisiminti, kad mes kai ką bendro ir reikšmingo esame padarę. Manau, kad tokia šventė yra labai reikšminga.
 
- Šiuo metu esate Seimo narys. Kuri iš veiklų – krepšinis ar politika – arčiau širdies?
- Gink Dieve, Seimo nariu būti... (juokiasi) Bet aš pasirinkau tokį gyvenimo posūkį. Man patiko. Juolab sportuoti nebeįmanoma, o treneriu negaliu būti dėl tam tikrų savybių. Nemanau, kad galėčiau būti geras treneris, o blogas būti nenori. (juokiasi)
 

- Šiuo metu su sportu apskritai neturite jokių ryšių?
- Visų pirma esu aktyvus sirgalius. Dar prieš metus dalyvavau tikriausiai paskutinėse savo gyvenime veteranų finalinėse rungtynėse. (juokiasi) Paskutinį kartą džiaugiausi Lietuvos čempionų titulu ir jau dabar sportbačiai pakabinti.


 
- Didžiuliai sportiniai krūviai būnant profesionaliu krepšininku tikriausiai turėjo įtakos jūsų sveikatai?
- Pasakysiu buitiškai: mano kūno „šarnyrams“ tai tikrai atsiliepia. (juokiasi) „Šarnyrais“, aišku, vadinu sąnarius ir kitas lankstomąsias dalis. Ne paslaptis, kad mano kartos bendražygiai yra turėję problemų ir jau daug kas pasikeitę sąnarius. Ypač klubo, po vieną ar net abu. Kankina ir nugaros skausmai. Mes tikrai jaučiame sporto pasekmes.
 
- Kaip supratau sportą visiškai apleidote, tad koks tuomet yra jūsų laisvalaikis?
- Stengiuosi būti aktyvus, bet veiklose, susijusiose su mano hobiu. Pavyzdžiui, žvejyba, medžioklė, ūkio darbai. Supjauti, suskaldyti malkas - normalus fizinis pasiruošimas. Visą miškovežį sutvarkyti trunka ne vieną mėnesį. Tuomet jaučiuosi lyg fizinio parengimo stovykloje pabuvęs ir atrodo, kad galėčiau dalyvauti sunkiosios atletikos varžybose. (juokiasi)
 
- Ar galvojote kada nors, kuo būtumėte tapęs, jeigu ne krepšininko karjera?

- Ieškodamas studijų rinkausi pirmiausia ten, kur noriu įstoti ir mokytis. Nes aš tikrai svajoti nesvajojau, kad ta sportinė karjera man susiklostys taip gerai ir taip ilgai. Planavau stoti į architektūrą arba ekonomiką, kur ir įstojau. Taip pat mane domino tuomet nauji modernūs mokslai – automatika ir telemechanika. Taigi iš tų trijų sričių ir būčiau rinkęsis specialybę. Pasirinkau ekonomiką, bet studijuodamas, aišku, didžiąją laiko dalį skyriau sportui ir iš manęs labai rimto ekonomisto neišėjo. 
 
- Jūsų profesionalaus krepšininko karjera buvo ilga, tad ir pergalių iškovota ne viena. Kurios jų įsiminė labiausiai?
- Prisimenant kiekvienus metus pagalvoji, ką tais metais nuveikei sporte, kokį tu ten titulą ar prizą iškovojai. O kas vyko šalia sporto, buvo tarsi priedas prie gyvenimo. Žmonės taip normaliai negyvena. Atvirkščiai, turbūt jie sportą panaudoja savo malonumui, laisvalaikio leidimui.
O apie iškovotas pergales galima daug kalbėti. Aišku, 1992 metų Barselonos olimpinės žaidynės man kaip baigiamasis karjeros akordas buvo ypač reikšmingos. Iškovotas bronzos medalis pirmą kartą Lietuvai dalyvaujant olimpinėse žaidynėse po nepriklausomybės atkūrimo.
 

Be abejo, ta vadinamoji aukso karštligė prieš galingą Maskvos CSKA komandą, kai trejus metus iš eilės mes prieš juos laimėjome. Ir tikrai neužmirštu pirmojo laimėjimo, kai būdamas Jaunimo sporto mokyklos auklėtinis Anykščiuose kartu su komanda iškovojau trečiąją vietą Lietuvos čempionate. Tai tas pirmas mažas bronzinis medaliukas man irgi yra labai brangus.
 


- Ką patartumėte jaunam žmogui, norinčiam tapti profesionaliu krepšininku, sportininku?
- Pirmiausia reikia nusiteikti, kad bus sunku. Reikia užsispirti ir įveikti tiek kūno, tiek ir sąmonės pasipriešinimus. Profesionalo darbas ypač fiziškai ir psichologiškai sunkiai pakeliamas. Bet reikia išmokti ilgainiui jį valdyti. Žodžiu, to užsispyrimo nemesti pusiaukelėje. Gal ne iš karto jaunuolis ar mergina pateks į tą sporto šaką, kur jis iš pradžių norėjo. Bet tas bendras fizinis pasiruošimas ir svarbiausia ta didžioji valia būti sportininku tikrai padės tapti, jei ne žvaigžde, bent jau vidutinės klasės atletu.
 
- Ar turite komandos draugą, su kuriuo labiausiai patikdavo žaisti? O galbūt buvo tokių krepšininkų, kuriems jausdavote antipatiją?
- Man atrodo, kad aš visą laiką rasdavau išeitį. Gerais momentais tos išeities ir nereikėdavo ieškoti. Bet, žinoma, turint šalia komandoje tokį žaidėją kaip Arvydas Sabonis, kuris viską gali ir viską mato, buvo didelis malonumas. Buvo ir daugiau tokių komandos draugų, su kuriais tiesiog akių žvilgsniais sugebėdavai kontaktuoti. Labai nemėgdavau grubių krepšininkų, kurie apsimesdavo, jog patys yra skriaudžiami ir provokuodavo susidūrimus, sakykim, norėdami naudos sau ir komandai. Tokie sportininkai nenusipelno pagarbos. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris