Mama ar sportininkė? Sportininkė ar mama?

Saulenis Pociūnas
2014-10-31
Spalio pradžioje – praėjus 4 mėnesiams po gimdymo - Diana Lobačevskė driokstelėjo: per 8 dienas ji iškovojo du Lietuvos čempionės titulus. Laimėjo šalies kroso čempionatą Smiltynėje, o po savaitės Vilniuje nugalėjo 10 km bėgimo plentu čempionate.
Mama ar sportininkė? Sportininkė ar mama?
„Tikrai neperšu toms, kurios niekada nebėgiojo, dabar autis sportinius batelius ir bėgti. Tačiau neužsidarykite namuose prie puodų ir televizoriaus. Stenkitės kuo daugiau judėti. Judėjimas – tai sveikata, gera savijauta, gera nuotaika“, - savo laimės receptą visoms mamoms siūlo daugkartinė Lietuvos čempionė Diana Lobačevskė.

Medaliai po keturių mėnesių
34 metų Diana Lobačevskė pernai balandį laimėjo prestižinį Hamburgo maratoną. Tada ji 42 km 195 m nuotolį įveikė per 2 valandas 29 minutes ir 17 sekundžių. Šių metų birželio pradžioje Diana tapo mama – su irkluotoju Mindaugu Griškoniu susilaukė dukters Atėnės.
Iki gimdymo nuolat besišypsančią sportininkę bėgimo entuziastai matydavo Vingio parke, kur ji bėgiodavo vos ne iki paskutiniųjų nėštumo dienų. O šių metų spalio pradžioje – praėjus 4 mėnesiams po gimdymo - Diana driokstelėjo: per 8 dienas ji iškovojo du Lietuvos čempionės titulus. Laimėjo šalies kroso čempionatą Smiltynėje, o po savaitės Vilniuje nugalėjo 10 km bėgimo plentu čempionate. Svarbiausia, kad šiose varžybose aplenkė išties pajėgias varžoves – ir Rasą Drazdauskaitę, ir Živilę Balčiūnaitę, ir Remaldą Kergytę, ir Vaidą Žūsinaitę. Jeigu varžovės įsivaizdavo, kad Diana bent metus po gimdymo mėgausis tik mamos pareigomis, klydo – bėgikė grįžo į trasą ir grįžo puikios sportinės formos. O mums šiuo atveju įdomiau, kaip sportininkei pavyksta suderinti intensyvias treniruotes ir motinystės džiaugsmus.
 

Kilometrus „rinko“ pagal savijautą 
D.Lobačevskė prisipažino, kad nėštumo metu ieškojo informacijos apie profesionalias sportininkes, kurių karjerą ilgesniam ar trumpesniam laikui nutraukė motinystės atostogos. Tačiau prisipažino, kad treniruočių režimą pasirinko pati – kilometrus „rinko“ pagal savijautą. Iki penkto nėštumo mėnesio per savaitę nubėgdavo po 180-200 km, nes gerai jautėsi, o intensyviai sportuoti įpratusiam organizmui staigus posūkis į ramybę būtų nenaudingas. Tik paskutines 4 savaites iki gimdymo sportininkė, iš viso per nėštumą priaugusi 10 kg, jau vaikščiojo pėsčiomis. Bet vaikščiojo daug.
„Nėštumo pradžioje maniau, kad būsiu labai didelė mama, nes iš pradžių svoris augo sparčiau, tačiau vėliau ši tendencija sumažėjo. Tikrai nevalgiau už du, nesinorėjo... Atėnė gimė 4060 g, tad mano priaugti kilogramai per kelias savaites ir pranyko. Nors gydytojai rekomendavo nesportuoti bent 6 savaites, aš iškentėjau tik savaitę. Ir per pirmą mankštą – treniruotę nubėgau 10 kilometrų. Pirmieji penki buvo labai smagūs, tokia lengvutė jaučiausi, tiesa, atgal grįžti buvo jau sunkiau. Tačiau jaučiau euforiją, kad vėl galiu bėgti. Bet tikrai nenorėjau plėšytis ir skubėti. Labai ankstyvas grįžimas į didįjį sportą tikrai gali pakenkti moteriai: juk ir naktimis reikia keltis, ir kūdikio maitinimas... Tačiau jau pirmą mėnesį ištaikydavau galimybę pabėgioti beveik kasdien po 10-15 kilometrų. Mažylė naktimis gerai miegodavo, todėl organizmas džiaugėsi lengvomis treniruotėmis. Dabar per savaitę nubėgu po 140-160 kilometrų, ryte treniruotė trunka apie dvi valandas, vakare – trumpiau. Per tą laiką mažylė pailsi nuo manęs, aš jos tik dar stipriau pasiilgstu, todėl po treniruotės pirmiausia imu Atėnę ant rankų. Ačiū močiutėms, mano ir Mindaugo mamoms, kurios pasaugo anūkę ir leidžia mums sportuoti. O ir tėtis su mažyle puikiai susitvarko, išleidžia mane į varžybas. Kol kas tos kelių dienų išvykos į varžybas ir buvo sunkiausias išsiskyrimo laikas. Aišku, džiaugiuosi pasiektomis pergalėmis, nes pačiai smalsu buvo, ką galiu dabar. Bet sportinės formos tikrai neforsuoju: mano tikslas – greitai bėgti maratoną. O tam reikia pasiruošti, svarbiausi startai bus jau kitąmet“, - pasakoja sportininkė.
Daugkartinė Lietuvos čempionė siūlo ir savo laimės receptą visoms mamoms: „Tikrai neperšu toms, kurios niekada nebėgiojo, dabar autis sportinius batelius ir bėgti. Tačiau neužsidarykite namuose prie puodų ir televizoriaus. Stenkitės kuo daugiau judėti. Judėjimas – tai sveikata, gera savijauta, gera nuotaika. Svarbiausia – nepasiduokite tam vidiniam tinginiui, nes nuo mūsų, moterų, nuotaikos priklauso ir mūsų šeimos nuotaika: laiminga mama – tai laimingas vaikelis ir laimingas tėtis“.
 
Komentarai
Sporto medicinos specialistas, Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas, dr. Dalius Barkauskas:


- Šiais laikais profesionalių sportininkių grįžimas į sportą yra labai individualus reikalas. Jeigu moters organizmas treniruotas, jeigu gimdymas praėjo be komplikacijų, sportuoti galima pradėti gana anksti po gimdymo. Tačiau visa tai reikia spręsti individualiai: viena pasiruošus treniruotis jau po savaitės, kita – po mėnesio ar dviejų.
Aišku, jei moteris buvo netreniruota, jei gimdymo metu buvo raumenų plyšimų, tada iki rimtesnio sportinio krūvio tikrai reikės palaukti – du, tris, o gal ir visus šešis mėnesius.
 

Vilniaus „Kibirkšties-VIČI“ komandos trenerė Jurgita Štreimikytė – Virbickienė: 

- Mano situacija susiklostė kiek kitaip – Tomukas gimė vasarį, o aš rimtai sportuoti pradėjau po pusantrų metų. Pusmetį buvau tiktai mama, po to pradėjau lengvai bėgioti, išvažiavau į pirmąją stovyklą. Buvo aišku, kad forsuoti sportinės formos tikrai neverta, kadangi grįžti į aikštelę sezono viduryje nebuvo jokios skubos, todėl galėjau ramiai ruoštis kitam sezonui. Todėl man dabar tikrai keista, kai krepšininkės, praėjus 2-3 mėnesiams po gimdymo, jau grįžta į aikštelę. Juk krepšinis – vis dėlto kontaktinis sportas, kalbėti apie rimtus krūvius ir kūdikio maitinimą krūtimi – yra neįsivaizduojama. Man turbūt labiausiai gaila buvo drastiškai nutraukti mažylio maitinimą – buvau priversta pasirinkti sportą. Dabar manau, kad gamta vis tiek pasiima savo – tapusi mama, turėtum ja ir pabūti, tas krepšinis niekur nepabėgs. Bent jau aš puikiai pamenu savo sugrįžimą į aikštelę: lyg ir turėjau laiko atgauti sportinę formą, tačiau jaučiau, kad kūnas neklauso. Galva priima sprendimą, o kūnas – vėluoja tą sprendimą vykdyti. Reikėjo gal 2-3 mėnesių, kad aikštelėje jausčiausi užtikrintai“.
 
Tarp kitko
Po „mamyčių atostogų“ karjerą tęsia ir tituluočiausia pastarųjų metų Lietuvos dviratininkė Simona Krupeckaitė. 32 metų sportininkė, savo gausybės titulų kolekcijoje dar neturinti olimpinio apdovanojimo, susilaukė sūnaus Maksimiljano ir grįžo į didįjį sportą. Spalį vykusiame Europos čempionate ji dviejose rungtyse užėmė 5-ą vietą.  
Gintarė Volungevičiūtė – Scheidt, kuri 2008 m. Pekino olimpinėse žaidynėse pelnė sidabro medalį, augina jau du sūnus. Pirmasis gimė 2009 m. rugpjūtį, antrasis – pernai pavasarį. Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės (beje, mūsų buriuotojos vyras – brazilas) vyks 2016 m. rugpjūčio 5-21 dienomis, tad laiko pasirengti šiam svarbiam startui sportininkė tikrai dar turi.
Tenisininkė iš Belgijos Kim Clijsters, 2009 m. laimėjusi atvirąjį JAV teniso čempionatą, tapo pirmąją mama per 3 pastaruosius dešimtmečius, triumfavusia tokio rango varžybose. 2008 m. vasarį jai ir krepšininkui amerikiečiui Brianui Lynchui gimė duktė Jada Elle. Dar iki nėštumo sportininkė ne sykį buvo kalbėjusi apie karjeros pabaigą, tačiau po motinystės atostogų  nusprendė sugrįžti. Sugrįžimas buvo fantastiškas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris