Utenos ligoninė: apie gydymo įstaigos viziją ir pasiekiamus tikslus

Evelina Machova
2016-04-25
Regioninė Utenos ligoninė, kaip sako jai vadovaujantis Dalius Drunga, pacientams teikia visą paslaugų paketą. Pernai stacionarių paslaugų suteikta daugiau nei 10 tūkst. pacientų ir per 90 tūkst. konsultacijų. Pasmalsavus, kurios gi sritys gydymo įstaigoje stipriausios, ligoninės vadovas nė nedvejodamas įvardija terapiją, traumatologiją, reabilitaciją bei neurologiją. Maža to, turi nemažai planų tapti patikimu insultų ir kelio artroskopijos centru Rytų Aukštaitijoje.
Utenos ligoninė: apie gydymo įstaigos viziją ir pasiekiamus tikslus
Utenos ligoninės Reabilitacijos skyrius stengiasi pacientams suteikti aukščiausio kokybės paslaugas ir investuoja į įrangą, kurios panašaus profilio įstaigos dar neturi.

Turi viziją

„Pagal ministerijos įsakymą esame atraminis taškas, kur atvežami visi pacientai, patyrę insultą. Kokią pagalbą galime suteikti? Kokios tik reikia, viena, ko neatliekame, – trombektomijos. Tokie pacientai perkeliami į aukštesnio lygio ligonines. Lyginant su pernai metais buvo tik vienas pacientas, kuriam reikėjo tokios procedūros“, – sako Utenos ligoninės direktorius Dalius Drunga.
 
Įsteigus Insultų trombolizių centrą Utenos ligoninėje, bus pradedami mokymai tiek aplinkinių regionų gydymo įstaigų priėmimų skyrių medikams, tiek ir Greitosios medicinos pagalbos specialistams, kad kiekvienam pacientui paslauga būtų suteikiama per mažiau nei valandą. Kaip sako specialistai, būtent dėl vėlavimo, ar tiksliau dėl netilpimo į laiką pagalbą suteikti per mažiau nei valandą, neįmanoma atlikti trombolizių, dėl to ligos gydymas gerokai pasunkėja, be to, reikalingi didesni finansiniai resursai. Į kausimą, ar nesibaimina, kad pacientai vis dėlto mieliau rinktųsi sostinę, kur, kaip bent jau vyrauja nuomonė, specialistai labiau patyrę, įranga geresnė ir panašiai.
 
„Tai, žinoma, – paciento pasirinkimas, bet tikslas - pagalbą suteikti per valandą. Šiai procedūrai tiek Vilniuje, tiek Utenoje naudojami tie patys vaistai, specialistai dirba tie patys, tyrimo metodai taip pat nesiskiria – tiek sostinėje, tiek ir Utenoje atliekami tie patys kompiuterinio tomografo tyrimai. Šiuo atveju yra vienintelis tikslas, kaip ir minėjau anksčiau, pagalbą suteikti per valandą“, – vardina D.Drunga.
 
Trūkumu nesiskundžia

Kitas gana aktualus klausimas – specialistai. Juk dažnai tenka girdėti, kad net didžiųjų miesto gydymo įstaigoms tenka spręsti rebusus dėl gydytojų trūkumo. Žvelgiant į Utenos ligoninės klinikas, kurių įvairovė nemaža, ir, kaip rodo skaičiai, kasmet bent terapijos paslaugomis naudojasi 3,5 tūkst. aplinkinių rajonų gyventojų iš Zarasų, Molėtų, Visagino, kyla klausimas, ar nejaučiamas specialistų trūkumas? 
 
„Specialistų trūkumo nėra. Šiek tiek padidinome etatų skaičių, į kolektyvą įsiliejo jauni specialistai. Žinoma, gal būtume išsivertę ir be to, bet tuomet tikrai neaugtume ir netobulėtume. Stovėti vietoje nesinori. Žinoma, yra sričių, kur, kaip aš sakau, yra amžinas specialistų deficitas, pavyzdžiui, tokiose srityse kaip terapija ar kardiologija ar nišinėse specialybėse kaip vaikų kardiologas ar neurologas. Tačiau šiuos klausimus sprendžiame kartą per savaitę ar kartą per tris savaites atvykstančiais specialistais“, – sako D.Drunga.
 
Pasak ligoninės medikų, šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus, nelengva būtų konsultacijai vykti į sostinę, kad galėtų išsispręsti tiek socialinius, tiek ir gydymo klausimus. Pasak medikų, pacientų poreikiai auga nuolat. Daugelis norėtų, kad čia juos konsultuotų ir neurochirurgai ar kiti specialistai, kurių nėra.
 
Jaunimas darbo nesipurto

Pasak ligoninės senbuvių, jauni specialistai darbo Utenoje nesipurto. Per dvejus metus dirbti atvyko net keli jauni medikai.
„Pats esu anykštėnas, turbūt dėl to ir norėjosi darbo arčiau namų. Kita vertus, sąlygos čia – geros, pacientų srautas – didelis, administracija palankiai ir pagal galimybes atsižvelgia į inovatyvius siūlymus. Sukurta puiki bazė, tiek kalbant apie darbo sąlygas, tiek apie darbo įrankius, ir net ruošiamasi turimą arsenalą papildyti. O darbo priemonės pagerina rezultatus.Visos galimybės tobulėti“, – sako traumatologas Tomas Juodelis. Jam pritaria ir kolega Vitalijus Markovas, kuris į Uteną atvyko kartu su šeima – netrukus Akušerijos ir ginekologijos skyriuje darbą pradės ir jo žmona.
 
„Būna ramesnių dienų, tokių kaip šiandien, kai konsultacijos per dvi valandas kreipiasi tik dešimt žmonių. Tačiau būna savaičių, kai sukiesi kaip vijurkas, kad tik viską spėtumei. Tikslas, kad nebūtų didelių eilių ir reikiamą pagalbą pacientai gautų kiek įmanoma greičiau. Kol kas visai nesigailiu pasirinkęs darbą Utenoje“, – sako traumatologas, kelio artroskopuotojas V.Markovas. Ateityje medikas viliasi, kad Utenos ligoninėje bus galima atlikti ir daugiau čiurnos operacijų.
 
Paslaugų poreikis auga

Utenos ligoninėje Ortopedijos traumatologijos sektoriuje šešerius metus protezuojami klubo, kelio sąnariai. Atliekamos artroskopinės operacijos. Įdiegtos šiuolaikinės osteosintezės metodikos naudojant plaštakos osteosintezės rinkinius, ilgųjų vamzdinių kaulų osteosintezę užrakinamomis, dinaminėmis–kompresinėmis vinimis. Iš viso čia yra 25 lovos. Kiekviena palata turi atskirą sanitarinį mazgą. Skyriuje darbuojasi šeši operuojantys traumatologai-ortopedai. Pasak skyriaus vedėjo Filiberto Taučiaus, 20 lovų skirta traumatologijai ir ortopedijai, o penkios – dienos chirurgijai. Per mėnesį vidutiniškai skyriuje gydoma apie šimtą pacientų. „Pagrindinės traumos, dėl kurių patenka pacientai, – didžiųjų kaulų lūžiai: šlaunikaulių, blauzdos, raktikaulių, paprasčiau kalbant, – galūnių. Pacientai, didžiąją dalimi, – vyresnio amžiaus.
 
Tačiau visų operacijų skaičius pastaruoju metu auga. Pacientai atvyksta iš aplinkinių rajonų – Ignalinos, Zarasų, Rokiškio, nes ten tokios paslaugos nėra teikiamos ir poreikis auga. Labai įsibėgėja ir artrokopinės operacijos, šioje srityje dirba trys vyrai, vienas, kaip sakau, turintis ilgametę patirtį ir du jauni specialistai, kurie ateityje perims pradėtus darbus“, – sako skyriaus vedėjas.
 
Pasak skyriuje dirbančių medikų, čia jie gali suteikti visapusišką pagalbą, į specializuotas aukštesnio lygio gydymo įstaigas perkeliami tik itin sudėtingi atvejai – pacientai, patyrę stuburo ar krūtinės lūžius. Kaip pabrėžia kolegos, būtent skyriaus vėdėjas F.Taučius ir Pranas Karka Utenos ligoninėje yra visų traumatologinių–ortopedinių operacijų pradininkai, dažnai vadinami grandais, ant kurių pečių ilgą laiką ir laikėsi visas skyrius. Ligoninės vadovas sako, kad šiuo atveju jiems susiklostė puiki situacija – traumatologijos grandai dar kupini jėgų, o per pastaruosius dvejus metus įsitvirtinęs jaunimas kupinas iniciatyvos.

 
Tikslas - tapti centru
Valentinas Linkevičius studijuodamas norėjo būti chirurgas, tad ir dabar nori išlaikyti įgūdžius. Pasak mediko, į Uteną iš Molėtų persikėlė dėl to, kad čia didesnis pacientų srautas, daugiau operacijų. Per metus Utenos ligoninėje Chirurgijos klinikoje atliekama 3500 operacijų. Iš jų per du šimtus sąnario keitimo operacijų ir 80 artroskopinių. Kaip sako medikai, stengiamasi dirbti maksimaliu krūviu. Keturis dešimtmečius ligoninėje dirbantys F.Taučius ir P.Karka sako, kad per šį laiką įvyko nemažai pokyčių.
 
„Iš esmės pasikeitė visas gydymo modelis. Anksčiau traumatologija buvo konservatyvus gydymo modelis: operuodavome tik po kelias dešimtis ligonių. Daugiausiai būdavo įvairiausi tempimai, pacientai gulėdavo po mėnesį ar daugiau, o dabar viskas pasikeitė. Viskas persikėlė į operacinį gydymą ir ligoninėje neguli nė vienas, kuris nėra operuotas.
 
Dabar tai – aktyvaus gydymo sritis. Ligonis greičiau pastatomas ant kojų. Kitas pliusas, kad turime ir reabilitacijos kliniką“, – sako F.Taučius. Pasak čia dirbančių medikų, jiems iškelti keli tikslai, tačiau vienas jų – tapti patikimu kelio artroskopijos centru.
 
Viskas po vienu stogu
Reabilitacijos skyriuje yra 70 lovų, jos suskirstytos. 20 skirtos suaugusiųjų reabilitacijai ir 50 – vaikų. Taip pat yra dešimt lovų, skirtų dienos stacionarui vaikams, turintiems raidos sutrikimų. Toks poreikis yra nemažas. Šių paslaugų atvažiuoja žmonės ir iš gretimų rajonų. Pasak medikų, kasdien važinėti su tokiais mažais vaikučiais – gana sunku. Šioje srityje dirba komanda: psichologas, kineziterapeutas, socialinė pediatrė ir masažuotoja.

 
Pasak Reabilitacijos skyriaus specialistų, suaugusiųjų reabilitacija yra ilgalaikė ir čia papuola itin sudėtingi pacientai. Daugelis jų yra po endoprotezavimo operacijų, nemažai reabilituojama ir po neurochirurginių operacijų, kuriuos siunčia kolegos iš sostinės gydymo įstaigų. Taip pat nemažai reabilituojama iš aplinkinių rajonų tiek Visagino, tiek Zarasų, o pasitaiko, kad po endoprotezavimo operacijų reabilitacijos į Uteną siunčia ir kolegos iš Panevėžio. Pasak medikų, ir nemažai Anykštėnų atvyksta ambulatorinės reabilitacijos.
 
Stacionarinės reabilitacijos atvykę pacientai apgyvendinami vienviečiuose (su slaugančiu asmeniu), dviviečiuose, triviečiuose ir keturviečiuose kambariuose. Vaikams yra įkurta mokykla, kad šie nepraleistų pamokų. Skyriuje dirba patyrusių specialistų komanda, kuri pasirengusi padėti atsigauti po įvairių traumų, ligų. Maža to, kaip sako medikai, į reabilitacijos paslaugų kokybę nuolat investuojama, o uteniškiai gali pasigirti tokiomis paslaugomis ar technologijomis, kurių kol kas dar nėra kitose reabilitacijos įstaigose.
 
Komentarai
Utenos ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai, traumatologas Sergejus Naumkinas:

- Kuo patrauklu dirbti Utenos ligoninėje? Tuo, kad esame kur kas lankstesni nei didžiosios šalies ligoninės ir visas tik užsimezgančias problemas sprendžiame iš karto. Be to esame atviresni įvairioms naujovėms. Šiandien kaip regioninė ligoninė tiekiame platų spektrą paslaugų, turime labai gerų specialistų ir pasitikėjimas gydymo įstaiga auga, ką ir įrodo didėjantis pacientų skaičius. Esu gydytojas traumatologas, ligoninėje dirbti pradėjau praktiškai iš karto po rezidentūros.
 
Kalbant apie traumatologiją, čia sudaromos visos galimybės tobulėti, tiek jauniems specialistams, tiek ir senbuviams įvaldant naujas technologijas. Traumatologijos skyriuje iš ūmių traumų neatliekame tik sąnarių traumų, čiurnos, kuomet reikalingos sudėtingos konstrukcijos ar reikalingi specifiniai įgūdžiai. Tačiau turime nemažai minčių ir idėjų, kaip plėsti galimybes, kad pacientams būtų teikiama įvairiapusė bei savalaikė pagalba.
 
Utenos ligoninės Reabilitacijos skyriaus vedėja Dalina Angelė Kuncienė:

- Reabilitacija - pati brangiausia paslauga, nes vienam pacientui aptarnauti turi būti dešimties specialistų komanda. Jei nors vieno jų neturi, paslaugos teikti negali. Tiesa, šios paslaugos, mano nuomone, šiek tiek neadekvačiai apmokamos, bet yra kaip yra, o mes turime pateisinti pacientų lūkesčius. Būna atvejų, kai esant tam tikroms indikacijoms norint pasiekti rezultatų reikia skirti daugiau vienų ar kitų procedūrų, nei numatyta. Juk sunkiai susirgęs žmogus, tarkim, patyręs insultą, reabilitacijoje turi atgauti įgūdžius, prarastus dėl ligos.
 
Bet galiu pasidžiaugti, kad kol kas nė vienas pacientas iš mūsų neišvažiavo be rezultato. Tiesa, tai, kad mes esame daugiaprofilinės ligoninės skyrius, mums taip pat suteikia pliusų. Galime naudotis visais ligoninės specialistais, konsultuotis, kas itin svarbu stebint ligonį. Jei būtume atskirai, negalėtume taikyti efektyvaus gydymo ir reabilitacijos. O patenka pas mus sunkūs ligoniai, kurie dažnai turi dar ir gretutinių ligų, kurias turime stebėti. Be to, esant daugiaprofilinės ligoninės sudėtyje, prasiplečia ir mūsų galimybės. Be to, garantuojamas ir nuolatinis pacientų srautas, kuris auga turbūt mūsų traumatologų, kurie apskrityje yra įrodę savo profesionalumą, dėka. Tiesa, turime nemažai pacientų, kurie atvyksta ir pakartotinės reabilitacijos, o tai, - mano nuomone, geriausias mūsų darbo įvertinimas.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris