Šv. Roko ligoninė – jauniausia sostinės gydymo įstaiga

Deimantė Zailskaitė
2016-09-19
Šv. Roko ligoninės didžiulis privalumas – kad erdvi, šiuolaikiška slaugos paslaugas teikianti gydymo įstaiga yra itin patogioje sostinės vietoje, Antakalnyje, specialiai pritaikytame bei renovuotame pastate. Pacientams bei jų artimiesiems nereikia klaidžioti. Tik išlipus iš autobuso jie pamato gražiai sutvarkytą sveikatos įstaigą, kur itin sunkiems ligoniams teikiamas pažangus gydymas.
Šv. Roko ligoninė – jauniausia sostinės gydymo įstaiga
Šv. Roko ligoninė džiugina puikiai sutvarkyta aplinka, kur ligoniai gali pabūti vieni arba pabendrauti su artimaisiais bei likimo broliais ir seserimis.

Gera vieta, puikus kolektyvas
 
Didžiulis Šv. Roko ligoninės privalumas, kad gilias tradicijas turinti slaugos ir palaikomojo gydymo įstaiga yra įsikūrusi itin patogioje sostinės vietoje.
„Vieta iš tikrųjų labai gera, - pripažįsta viešosios įstaigos Šv. Roko ligoninė direktorius Robertas Prokurotas. - Jeigu prireikia konsultacijos, šalia – Antakalnio klinikos ir poliklinika. Tikrai esame paklausūs. Mūsų gydymo įstaigoje yra du šimtai keturiasdešimt lovų, bet kadangi turime daug norinčiųjų pas mus patekti, pristatome dar kelias papildomai.
 
Paliatyviems onkologiniams ligoniams stengiamės suteikti pirmenybę, todėl jie yra guldomi iš karto - per vieną dvi dienas. O visiems kitiems, nesant vietų, patariame kreiptis į kitas įstaigas. Tačiau žmonės dažnai sutinka laukti. Kai tik atsiranda laisva vieta, iš karto skambiname laukiančiajam.“
Šv. Roko ligoninės istorija prasidėjo, renovavus buvusias Vaikų poliklinikos patalpas Antakalnyje, ir į jas perkėlus slaugos ligonines iš Tyzenhauzų gatvės bei netoliese esančio Sapiegų parko. Kaip teigia įstaigos vadovas, darbuotojų skaičius po sujungimo sumažėjo bene dvidešimčia asmenų.
 
„Ir vienoje, ir kitoje įstaigoje dirbo po stalių ir elektriką. Pasilikome po vieną darbuotoją, nes naujose patalpose šios veiklos nėra daug.
Komanda - sukomplektuota. Kolektyvas - žmonės, kurie dirba penkerius ir daugiau metų, - išliko pastovus. Išeina nebent naujokai, pamatę, kokie sunkūs ligoniai pas mus gydomi. Turime trisdešimt vieną paliatyvios slaugos lovą. Neretai jauni specialistai susiima už galvos ir nusprendžia, kad nėra pasiruošę tokiam darbui.

Bet buvo atvejų, kuomet dvi mūsų ilgametės darbuotojos, pasiūlius didesnį užmokestį, išėjo dirbti į polikliniką, tačiau po trijų mėnesių prašėsi sugrąžinamos atgal“, - su šypsena pasakoja įstaigos vadovas, didžiuodamasis, kad kolektyvas – profesionalus, gerai sutariantis.
 
Pasipildo jaunais specialistais
Šv.Roko ligoninė siekia sukurti šiuolaikišką ir saugią buities bei darbo aplinką, kurioje būtų visos sąlygos įsisavinti ir taikyti medicinines mokslo naujoves, pažangią pasaulinę slaugos ir paliatyviosios pagalbos bei savo sukauptą patirtį perduoti medicinos mokslus studijuojančiam jaunimui.
Gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su universiteto Medicinos fakultetu bei slaugos specialistus ruošiančiomis kolegijomis. Studijuojantys atvyksta į ligoninę atlikti praktikos. Labiausiai motyvuoti – pasilieka dirbti.
 
„Pas mus devyniasdešimt procentų ir daugiau yra sunkios būklės pacientai, kurie negali apsitarnauti, vegetaciniai, po įvairių traumų, insultų, infarktų. Kalbant apie kolegijose ruošiamus specialistus, teorijos, man atrodo, jiems pakanka, trūksta praktikos. Ne tik kolegijos, apskritai mediciną studijuojantieji yra „iškalę“ teoriją, bet kuomet reikia praktiškai pritaikyti žinias – prasideda problemos. Kai slaugytojos paprašo sutvarkyti pacientui pragulą, aišku, iš pradžių jos rankutės dreba. Kad jaunas specialistas iš karto darbą atliktų visaverčiai, jam reikia pagalbos.
 
Todėl naujus darbuotojus „įvedame“ pamažu: iš pradžių skyriuje jie pusmetį dirba dienos metu. Pavyzdžiui, vyresnioji slaugytoja stebi, ką ir kaip jie daro: nuo kardiogramos užrašymo, vaistų į veną suleidimo ar stomų valymo. Vėliau jau prasideda ir budėjimai naktimis“, - dalijasi patirtimi R.Prokurotas.

 

Nauja įranga, patogios palatos
Šv. Roko ligoninės tikslas – gerinti Lietuvos gyventojų sveikatą, sumažinti gyventojų sergamumą ir mirtingumą, kokybiškai teikti medicinines paslaugas.
„Pajuokaudamas pasakysiu, kad pas mus visa ligoninė yra VIP. Didžiausia palata - keturvietė. Pacientus, sergančius demencija arba Alzheimeriu, stengiamės apgyvendinti vienoje palatoje, kad mūsų personalui būtų paprasčiau juos prižiūrėti.
 
Kiekviename aukšte yra televizorius, kur ligoniai susirenka, turi įvairių užsiėmimų.
Mūsų ligoninėje dirba kompetentingi specialistai, atliekantys fizioterapijos, kineziterapijos, masažo ir kitas procedūras. Ligoninės socialiniai darbuotojai pacientams teikia socialines paslaugas.
Atliekame klinikinius ir radiologinius tyrimus. Turime skaitmenizuotą rentgeną. Bendradarbiaujame su Santariškių klinikų“, - pasakoja įstaigos vadovas.
 
Šv. Roko ligoninė teikia tokias medicinines paslaugas kaip slauga ir palaikomasis gydymas, negalinčių savęs aptarnauti ligonių palaikomasis ilgalaikis gydymas, onkologinių ligonių slauga ir palaikomasis gydymas, vegetacinių ligonių palaikomasis ilgalaikis gydymas, stacionari suaugusiųjų paliatyvioji pagalba, būtinoji medicinos pagalba.

Be kita ko, ligoninės personalas atidžiai seka naujoves ir stengiasi įsigyti modernios įrangos.
 
Bendrosios praktikos slaugytojos džiaugiasi, kad naudojami voniai pritaikyti keltuvai, demencijomis ar Alzheimerio ligomis sergantiems pacientams uždedamos specialios apyrankės, kurios siunčia signalą į darbuotojos „peidžerį“, jei pacientas nutolsta nuo savo palatos ir gali pasimesti.
 
„Kaip tik užsisakėme ir laukiame naujų aparatų, kurie gerina itin sunkių ligonių kraujotaką ir užkerta kelią raumenų atrofijai. Pavyzdžiui, ištiktas komos pacientas, jeigu galima taip pasakyti, „sportuoja“. Kuomet organizmas išeina iš komos ir atsiranda pirmieji judesiai, aparatas duoda signalą. Perskaitėme literatūroje, kad yra naudojami tokie įrenginiai, sakiau, suraskime ir būtinai nusipirkime.
Jie nėra brangūs. Už abu mokėsime ne daugiau kaip dešimt tūkstančių“, - sako įstaigos vadovas, siekdamas dar labiau palengvinti sunkių pacientų dalią.

 

Santykis su pacientais ir jų artimaisiais

Šv. Roko ligoninės misija – pagal kompetenciją ir galimybes, dalyvaujant kvalifikuotam medicinos personalui, tenkinti pacientų poreikius, užtikrinti pacientų saugą, optimalią aplinką bei žmogišką paramą didinant pacientų pasitikėjimą sveikatos priežiūra ir asmeninį dalyvavimą gydymo procese.
 
„Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus, vienai slaugytojai skiriama dešimt pacientų. Jeigu dirba viena slaugytoja ir slaugytojos padėjėja – keturiolika, jei viena slaugytoja ir dvi slaugytojos padėjėjos – aštuoniolika. Mes esame per patį viduriuką, kuomet viena slaugytoja ir slaugytojos padėjėja aptarnauja keturiolika pacientų. Neslėpsiu, būna, kad personalas sulaukia nusiskundimų, bet oficialaus skundo, kad nusižengė darbo etikai ar kitiems dalykams, nemandagiai elgėsi, trūko bendravimo, tinkamai neatliko darbo, nesame sulaukę. Atvirkščiai, šiuo metu esame sulaukę gal trisdešimt padėkų“, - džiaugiasi R.Prokurotas.
 
Tiesa, santykis su pacientų artimaisiais - pakankamai jautrus klausimas. „Lengviau bendrauti su tais, kurie ilgą laiką žino, kokia liga ir kaip sunkiai serga jų šeimos narys. Bet, pavyzdžiui, žmogų ištiko insultas. Kaip aš sakau, karaliai ar prezidentai irgi negyvena amžinai, kad ir naujausias technologijas taikytum. Bet ne visi pacientų artimieji tai supranta. Būna, kad stengiasi kištis į gydymo procesą: kodėl blogėja sveikata? Ką darote ne taip?
 
Būna, kad artimieji prašo ligoniui neatskleisti diagnozės, ypač jei jis serga onkologine liga. Tuomet atsiduriame tarsi tarp dviejų ugnių. Pacientas skundžiasi artimiesiems: man blogai, darykite ką nors, nėra jokio pagerėjimo. Namiškiai jį ramina ir, galima sakyti, kyla konfliktas tarp paciento ir namiškių, tarp paciento ir mūsų – toks uždaras ratas. Tuomet į pagalbą pasitelkiame psichologą.
 
Reikia pripažinti, kad ir kai kurių giminaičių reikalavimai neadekvatūs, nori ligoninėje užsiimti išgirstais gydymo būdais ar ritualais. Juokaujame, kad čia ne vieta žvakių deginimui. (Juokiasi.) Paaiškiname: kada būsite namuose – darykite, ką norite. Čia yra ligoninė, kur yra taikomi atitinkami ligos algoritmai“, - sako R.Prokurotas.
Šv. Roko ligoninės kolektyvui pacientas - ori asmenybė, todėl stengiasi sustiprinti žmogaus fizinę ir dvasinę sveikatą, užtikrinti ir palengvinti gyvenimo kokybę.
 
„Per rytines „penkiaminutes“ nuolat kalbame, kad gydymas yra pirmaeilis uždavinys, bet jeigu mes su žmogumi - ar tai bus pacientas, ar jo artimieji - nemokėsime bendrauti, gydymas neduos laukiamo rezultato.
Visada raginu darbuotojus skirti kelias papildomas minutes pokalbiui su ligoniu. Jeigu jūs užėjote į palatą ir pasakysite pacientui arba jo artimiesiems, kad skubate ir nuolat žiūrėsite į laikrodį, blogai. Atsisėskite, kad ir labai vėluojate. Yra atliktas psichologų testas, kad trypčiodamas žmogus sutaupo tik tris minutes, bet prisėsdamas pacientui parodo pagarbą, kad juo rūpinasi ir domisi“, - sako gydymo įstaigos direktorius.
 
Šv. Roko ligoninės personalas pacientams stengiasi sukurti jaukią namų aplinką. Ypatingai pažymimos didžiosios metų šventės - Velykos, Kalėdos, Naujieji metai, Mindaugo karūnavimo diena. „Kiekvienais metais per Velykas ir Kalėdas su dovanų maišeliu, kuriame būna kalėdaičių, mandarinas, obuolys ir saldainis, aplankome kiekvieną palatą.
 
Taip pat su pirmų ketvirtų klasių moksleiviais pacientams skiriame linkėjimus pasveikti. Pirmoko, kuris ką tik išmoko rašyti, sukeverzotas vienas sakinukas būna toks taiklus: „Tu, seneli, nesijaudink, vis tiek pasveiksi.“ Mūsų globotiniai susigraudina, pradedame ašaroti ir mes (Šypsosi.) Labai džiaugiamės ir mūsų ligoninėje įrengta nedidele koplytėle. Kai ligoninė buvo statoma, reikėjo viską numatyti. Domėjausi, ką turi kitos gydymo įstaigos, kokia slauga yra Austrijoje, Vokietijoje, Norvegijoje“, - vedžiodamas po gydymo įstaigą apibendrina vadovas.
 
Ir ne tik gerai Šv.Roko ligoninę vertina vilniečiai. „Buvo atvykusi slaugytoja, kuri dirba Vokietijoje, o jos mama sirgo ir gulėjo mūsų ligoninėje. Ji sakė, kad mūsų įstaiga atrodo geriau negu ta, kurioje ji dirba. Paskui atvažiavo keli tos ligoninės atstovai pasižiūrėti, kai ką fotografavo, sakė, kad jiems labai patiko ir padarė didelį įspūdį, kad pacientams sudaromos labai geros sąlygos“, - džiaugiasi gydymo įstaigos vadovas R.Prokurotas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris