Stipriai ūgtelėjęs Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras

Deimantė Gruodė
2017-12-18
„Per naktinį budėjimą prižiūrėdami pacientus nueiname ir dvidešimt, ir dvidešimt penkis kilometrus“, - pasakoja jubiliejų švenčiančio VšĮ Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro slaugytojos, dėmesiu ir rūpesčiu apglėbiančios kiekvieną atvykusį pacientą. O kaip kitaip, jei kolektyvas į darbą žvelgia itin profesionaliai, atsakingai bei vedinas pagrindinio tikslo – padėti sunkiai sergančiam ligoniui kuo greičiau atsistoti ant kojų. Šventinio renginio metu buvo pagerbti bei apdovanoti ilgamečiai darbuotojai - dažnas jų mena pirmuosius įstaigos darbo metus.
Stipriai ūgtelėjęs Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras
Centras teikia pirminio lygio stacionarines ilgalaikio gydymo bei paliatyviosios pagalbos paslaugas. Keturiuose ilgalaikio gydymo skyriuose vienu metu gali būti gydoma iki 240 pacientų.

Prisidėjo prie ligoninės kūrimo
Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras įkurtas prieš pora dešimtmečių, 1997 m. „Ypač reikalingas ilgalaikio gydymo ir slaugos paslaugas įstaiga pradėjo teikti prieš dvidešimt metų gruodžio 1 dieną. Tada ji buvo vadinama Šiaulių palaikomojo gydymo ir slaugos ligonine. Vyresni žmonės ir dabar prisimena mus kaip „slaugos ligoninę“, nors jau gerokai ūgtelėjome“, – su įstaigos istorija supažindina direktorė Inga Tamosinaitė.
Bendrosios praktikos slaugytojos Diana, Regina ir Vilma gali paliudyti, kad per dvidešimt gyvavimo metų įstaiga pasikeitė kardinaliai, o sąlygos pagerėjo ir darbuotojams, ir pacientams.

„Baigiau ankštesniąją medicinos mokyklą Šiauliuose ir iš karto pradėjau dirbti įstaigoje, kurios pavadinimas pirmiausia pakeistas į slaugos ligoninę, o aš buvau paskirta skyriaus vyresniąja slaugytoja, tad turėjau galimybę dalyvauti įstaigos kūrimo procese“, – pasakoja 24 metus dirbanti bendrosios praktikos slaugytoja Diana Taujenienė.
Įstaiga 2005 m. pervadinta Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centru. Nuo įkūrimo iki 2015 m. birželio mėnesio centrui vadovavo šviesaus atminimo vyriausiasis gydytojas Jonas Mikalauskas.
 

„Ankstesnės ir dabartinės sąlygos skiriasi kaip diena ir naktis. Jei seniau pacientai būdavo „sugrūdami“ palatose po šešis ar septynis, dabar stengiamasi jiems užtikrinti kuo komfortiškesnes sąlygas“, – pasakoja 36 metus bendrosios praktikos slaugytoja dirbanti Regina Reutienė.

 
Po atliktų remonto darbų pacientams daug maloniau gulėti gražiose ir šviesiose palatose, kuriose funkcinės slaugos lovos yra elektrinės, įrengta moderni kėlimo įranga. Kad laikas neprailgtų, kiekvienoje palatoje yra televizorius, sudarytos sąlygos skaityti, kartą per savaitę dalyvauti mišiose. Jaukumo suteikia ir koridoriuose, poilsio zonose, kur pacientai mėgsta bendrauti, įrengti spalvingi akvariumai.
 
„Dabar paciento lankyti atėję artimieji stebisi: „Kaip jūs gražiai susitvarkėte! Įsivaizdavome, kad slaugos ligoninė yra tokia vieta, kur tik mirštama“. Sakau, bet kiek pacientų mes sustipriname ir pastatome ant kojų“, – džiaugiasi didelę patirtį sukaupusi slaugytoja D.Taujenienė. Moteris prisiminė ir dramatišką nutikimą, kuomet dirbant dar nesuremontuotose patalpose nuo lubų ant jos vos neužkrito gabalas tinko. Tuomet darbuotoja dėkojo Dievui, kad laimingo atsitiktinumo dėka nė vienas pacientas nebuvo sužalotas.
„Įsivaizduokite, devyniasdešimt septintieji, slaugos ligoninės šalyje tik kūrėsi: buvo seni pastatai, neturėjome elementarių slaugos priemonių... Per dvidešimt metų daug kas pasikeitė ir tebesikeičia. Atvykę žmonės pasidžiaugia, kad pas mus yra gražu, švaru ir jauku“, – darbuotojoms antrina I.Tamosinaitė.
 

„Dabar paciento lankyti atėję artimieji stebisi: „Kaip jūs gražiai susitvarkėte! Įsivaizdavome, kad slaugos ligoninė yra tokia vieta, kur tik mirštama“. Sakau, bet kiek pacientų mes sustipriname ir pastatome ant kojų“, – sako bendrosios praktikos slaugytoja Diana Taujėnienė.

 

Darbuotojai daro stebuklus
Centras teikia pirminio lygio stacionarines ilgalaikio gydymo bei paliatyviosios pagalbos paslaugas. Keturiuose ilgalaikio gydymo skyriuose vienu metu gali būti gydoma iki 240 pacientų.
„Dvidešimt metų gydome ir slaugome pacientus, sergančius sunkiomis ligomis, patyrusius traumas, negalinčius savimi pasirūpinti. Pagalbą teikiame vaikams, suaugusiems ir senyviems žmonėms. Tiesa, apie devyniasdešimt visų pacientų – daugybės ligų kamuojami senjorai, sulaukę septyniasdešimt penkerių ir daugiau metų.

Čia jiems taikomas ilgalaikis, kompleksinis gydymas, priežiūra. Daugumai pacientų, ypač sergančių sunkiomis ligomis, reikalinga nuolatinė slauga. Tai – sunkus darbas, iš gydytojų, bendrosios praktikos slaugytojų, jų padėjėjų reikalaujantis daug kantrybės ir dvasios stiprybės. Pacientams turime ne tik paskirti gydymą, suleisti ar sugirdyti vaistus, padėti pasiversti ant kito šono, nuprausti, pasodinti, pamaitinti – reikia juos ir paguosti, nuraminti. Teikiame dvasinę, psichologinę ir moralinę paramą, todėl komandą papildo dvasininkas, socialiniai darbuotojai. O ir kiekvienam darbuotojui, bendraujančiam su pacientais, reikalinga atjauta bei supratingumas“, – sako I.Tamosinaitė.
 
Anot jos, gerai priežiūrai užtikrinti itin svarbi profesionali komanda: gydytojai, slaugytojai, jų padėjėjai, socialiniai darbuotojai, fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistai, valytojai, maisto gamybos specialistai, ūkio tarnybos bei administracijos darbuotojai.
„Pacientai atvažiuoja tikrai sunkesnės būklės negu anksčiau. Prisimenu, kad iš pradžių neturėjome tokių, kurie būtų maitinami pro zondą ar turėtų gastrostomas. Mes ir patys stebimės, iš kur dabar atsiranda taip sunkiai sergančių žmonių. Aišku, medicina stipriai pažengusi į priekį, tad ir išgyvenamumas žymiai didesnis“, – svarsto R.Reutienė.



Įstaiga palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas pradėjo teikti 1997 metais gruodžio 1 dieną. Tada ji buvo vadinama Šiaulių palaikomojo gydymo ir slaugos ligonine, o 2005 m. pervadinta Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centru.
 
Darbuotojai sako patiriantys džiaugsmą širdy, kai ant neštuvų atgabentas pacientas į įprastinį gyvenimą grįžta pasiramsčiuodamas lazdele. Tam pasitarnauja įstaigoje veikiantis Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius, kur pacientams atliekami masažai, pasyvios mankštos, vedami kineziterapijos užsiėmimai.
„Ilgalaikio gydymo, slaugos patarnavimų poreikis nuolat auga. Dėl to pas mus vyko ir tebevyksta daug pokyčių. Per pastaruosius metus ypač sunkios būklės pacientams įkurtas Paliatyviosios pagalbos skyrius, iš Europos Sąjungos paramos lėšų atnaujintos patalpos, įsigyta modernios medicinos ir slaugos įrangos, atidarytas naujas Ilgalaikio gydymo ir slaugymo skyrius. Dabar galime gydyti ir prižiūrėti net du šimtus keturiasdešimt sergančių asmenų. Besigydantys pacientai ir jų artimieji patenkinti sukurtomis sąlygomis: palatos – jaukios, o darbuotojai išmano savo darbą, yra paslaugūs ir supratingi. Apie tai sužinome iš atsiliepimų ir padėkų. Malonu sulaukti tokių įvertinimų. Tai – darbuotojų nuopelnas. Be jų net geriausios patalpos ar įranga būtų bevertės. Darbuotojų požiūris, gebėjimai, santykis su pacientu daro stebuklus“, – sako beveik dvejus metus įstaigai vadovaujanti I.Tamosinaitė.
 

„Galime dirbti dar geriau, tobulėdami individualiai ir veikdami kaip gerai sustyguota komanda. Ėmėmės kurti įstaigos Pacientų aptarnavimo standartą. Jį nuolat tobulinsime, nes siekiame būti geriausi“, – sako Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro vadovė Inga Tamosinaitė.

 
Užsimezga šilti santykiai
Geriausias įvertinimas kolektyvui, kai į centrą sugrįžta jų teikiamomis paslaugomis patenkinti pacientai, o tarp slaugytojų ir sergančiųjų užsimezga ypač gražūs bei šilti santykiai. Jei mėgstamas darbuotojas išeina atostogų arba pereina dirbti į kitą skyrių, pacientai iš karto jo pasigenda.
„Pacientų būta visokių. Piktų bei nusistačiusių prieš slaugos įstaigas – irgi. Bet pagulėję mūsų skyriuose nuomonę pakeičia kardinaliai. Kai ateina išrašymo laikas, jau nebenori išvažiuoti. Vadinasi, mūsų įstaigoje jiems tikrai gerai. Žmogus įsivaizduoja, kad čia vos ne privati jo palata. (Šypsosi.) Pasako, kad aš po trijų keturių mėnesių sugrįšiu – jūs laukite manęs“, – šypsosi R.Reutienė.
 
Personalas prasitaria, kad pacienčių moterų ypač mėgstamas 7 metus čia dirbantis gydytojas pulmonologas, ordinatorius Virgilijus Šimanskis, kuris vadovauja 2-ajam ilgalaikio gydymo skyriui.
„Labai malonu, kai atvežtos gulinčios močiutės pagerėjus sveikatos būklei pradeda judėti su vaikštynėmis ir galiausiai jas, įsikibusias į parankę, artimieji išsiveda į namus. Ko trūksta tiems pagyvenusiems, pasiligojusiems žmonėms? Sakyčiau, kad šalia medikamentinio gydymo, svarbus bendravimas ir dėmesys. Dirbdamas ilgalaikio gydymo ir slaugos centre turi gydyti visą žmogų neišskirdamas nė vienos ligos. Kada paciento amžius yra gerbtinas, reikia patikrinti viską: ir galvą, ir plaučius, ir širdį, ir inkstus, ir žarnyną. Turi surasti geriausius sprendimus tiek diagnozuojant ligas, tiek skiriant gydymą.
 

„Džiaugiuosi, kad turime tikrai geras darbo sąlygas. Žinoma, tobulėjimui ribų nėra. Labai daug kas šiandieną priklauso nuo mūsų valstybės atstovų, kurie turėtų pagalvoti, kaip toliau gyvens gydymo įstaigos“, – sako gydytojas pulmonologas, ordinatorius Virgilijus Šimanskis.

 
Negali gydyti vien kraujo spaudimo, kai gali būti ir širdies nepakankamumas, ir plaučių ar galvos smegenų patologija. Turime tikrai geras darbo sąlygas. Įstaigos administracija mus aprūpina būtiniausiais medikamentais, turime modernias slaugos priemones. Ligoniai aprūpinami sauskelnėmis, tvarsliava. Ypač didelis dėmesys skiriamas pragulų profilaktikai. Žinoma, norėtųsi dar labiau tobulėti, turėti procedūrinį ar ligoniams įrengti papildomą tualetą, nes mūsų pacientai sunkiai juda“, – pasakoja gydytojas V.Šimanskis.
Nepaisant to, kad darbuotojai yra aprūpinti moderniomis medicinos bei slaugos priemonėmis, darbas itin sunkus tiek fiziškai, tiek emociškai. Viena slaugytoja žingsniamačiu yra apskaičiavusi, kad per naktinį budėjimą lankydama visus pacientus įveikia kone 20 ar 25 kilometrus. Tad suprantama, kad priimdama naujus darbuotojus, ypač slaugytojų padėjėjus, įstaigos vadovybė įvertina jų fizinius duomenis, kad nebūtų sunku perversti ar pakelti mažai judančius ligonius.

„Atsimenu, kai tik pradėjau dirbti, man kolegos pasakė, kad esu per smulkutė. Bet aš atsakiau, kad turiu jėgos ir sugebėsiu gerai atlikti darbą“, – šypsosi įstaigoje nuo įkūrimo dirbanti vyresnioji slaugytoja Vilma Šimulienė.
 

„Dažnai sugrįžta tie patys pacientai, vadinasi, jiems mūsų įstaigoje yra gera“, – sako vyresnioji slaugytoja Vilma Šimulienė.

 
 Griauna stereotipus
Įstaiga sulaukia daugybės žmonių, kurie klausia, kada skyriuje atsilaisvins vieta, skambučių. Kaip informuoja įstaigos personalas, pacientai gali kreiptis turėdami šeimos gydytojo arba stacionarios gydymo įstaigos gydytojo siuntimą pagal palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų teikimo reikalavimų apraše nurodytas indikacijas.
„Mes jau registruojame pacientus kitų metų vasario mėnesiui. Kad ir dabar galėtume paguldyti dar penkiasdešimt asmenų, bet nėra vietų. Vertindami pacientų sveikatos būklę, tai yra ar žmogui tikrai yra reikalinga stacionari pagalba, bandome reguliuoti pacientų srautus. Pacientui per metus yra skiriama šimtas dvidešimt dienų, bet pagerėjus sveikatos būklei ir matant, kad jis gali gydytis ambulatoriškai siūlome važiuoti į namus, o sveikatai pablogėjus vėl pas mus sugrįžti“, – sako I.Tamosinaitė.
 
Anot vadovės, stengiamasi pakeisti visuomenės požiūrį į taip reikalingas slaugos įstaigas Lietuvoje. „Nesame slaugos namai. Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras yra gydymo įstaiga, teikianti palaikomojo gydymo ir slaugos bei paliatyviosios pagalbos paslaugas. Dažniausiai pas mus gydomi onkologinėmis, nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių bei kitomis ligomis sergantys pacientai, taip pat patyrusieji traumas. Esant reikalui sunkiai sergantiems ligoniams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, specialia įranga stebimos paciento gyvybinės funkcijos. Dalis pacientų, pavyzdžiui, patyrę insultą ar po traumų, padedant mūsų kompetentingiems specialistams po truputį stojasi ant kojų ir iš mūsų centro važiuoja į reabilitacijos įstaigas“, – rezultatais džiaugiasi I.Tamosinaitė.
 
Ar dar yra ko siekti, paklausėme įstaigos vadovės? „Be abejo. Mes galime dirbti dar geriau, tobulėdami individualiai ir veikdami kaip gerai sustyguota komanda. Ėmėmės kurti įstaigos Pacientų aptarnavimo standartą. Darbo grupė išgrynino esminius dalykus, darbuotojai rinkosi grupėmis, susipažino, išsakė pastebėjimus, teikė pasiūlymus, diskutavo. Šį standartą nuolat tobulinsime, nes siekiame būti geriausi. Kaip mes sakome, kiekvienas žmogus – ir darbuotojas, ir pacientas – yra svarbus“, – sako įstaigos vadovė.

Per du dešimtmečius sąlygos kardinaliai pasikeitė, tačiau darbuotojai į darbą ir seniau, ir dabar ateina vedini pagrindinio tikslo – padėti sunkiai sergantiems ligoniams atsistoti ant kojų.

 
Knyga

Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro istorija sugulė į šiais metais išleistos knygos „Kiekvienas žmogus yra svarbus“ puslapius.
 

Įstaigoje ilgiausiai dirbantys
Natalija Fiodorova, slaugytojo padėjėja (1997 m.);
Marytė Markinienė, slaugytojo padėjėja (1997 m.);
Vyda Šukutienė, bendrosios praktikos slaugytoja (1997 m.);
Diana Kazlauskienė, valytojas (1997 m.);
Nina Kerienė, rūbininkė-kontrolierė (1997 m.);
Liudmila Manuilova, masažuotoja (1997 m.);
Valerija Paliunienė, bendrosios praktikos slaugytoja (1997 m.);
Regina Reutienė, bendrosios praktikos slaugytoja (1997 m.);
Diana Taujenienė, bendrosios praktikos slaugytoja (1997 m.);
Rita Šimkuvienė, bendrosios praktikos slaugytoja (1997 m.);
Vilma Teizelienė, bendrosios praktikos slaugytoja (1997 m.);
Genovaitė Žukienė, bendrosios praktikos slaugytoja (1997 m.);
Virginija Striganavičienė, vyresn. slaugytoja (1997 m.);
Vilma Šimulienė, vyresn. slaugytoja (1997 m.);
Judita Tarabildienė, pagalbinė darbininkė (1998 m.);
Dalia Dilinskienė, vyresn. slaugytojo padėjėja (1998 m.);
Virginija Mališevičienė,  bendrosios praktikos slaugytoja (1998 m.);
Irma Kalinauskienė, kineziterapeuto padėjėja (1998 m.);
Inga Tamosinaitė, direktorė (1999 m.).


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris